Mit, mikor, hova, miért?
A felületszivárgó lemezeknek hosszút távon működő vízelvezetést kell biztosítaniuk. A Dörken termékpalettáján 4-féle felületszivárgó lemez is elérhető, amelyek különböző műszaki paraméterekkel rendelkeznek, így adott rétegrendek esetén alkalmazhatók.
A következő szakcikk a talajjal takart, függőleges felületeknél alkalmazott, gyárilag geotextíliával kasírozott dombornyomott lemezekkel foglalkozik.
Felületszivárgó lemezt kell alkalmazni akkor, ha az épületet körülvevő talaj kötött, vízelvezető képessége gyenge (azaz a DIN 18130-1 szerint a k≤10-4 m/s), azaz a szigetelt felületnek nem csak mechanikai védelemre van szüksége, hanem a torlódó vizek elvezetésére is.
A drénezendő felületek esetében jelenleg elmondható, hogy a Magyarországon használt rétegrendek több mint 80%-ban a DELTA-TERRAXX, 10 mm dombormagasságú, emelt nyomószilárdságú, kizárólag első felhasználású műanyagból gyártott, külső oldalán GRK2-es besorolású, geotextíliával kasírozott lemezt kell használni. Az anyag nyomószilárdsága engedi, hogy azt akár 10 méter beépítési mélységig alkalmazzák, azaz akár egy családi ház, de akár egy 3 szintes mélygarázs esetén is alkalmas felületszivárgóként. Alkalmazásakor ügyelni kell arra, hogy az alatta lévő vízszigetelő lemez nyomásálló legyen, tehát ne fordulhasson elő az, hogy a lemez a visszatöltött föld hatására belepréselődik abba, így kárt okozva az elsődleges vízzáró rétegben.
Abban az esetben, ha a felületre felhordott szigetelő réteg nyomásérzékeny – legyen szó vastag, kent vagy szórt technológiával kivitelezett, például bitumen alapú anyagról – ott olyan drénlemezt kell alkalmazni, mely felrakásával egy lépésben biztosítani tudjuk az anyag mozgását. Ez azt jelenti, hogy olyan felületszivárgóra van szükségünk, amely nem direktben találkozik a vízszigeteléssel, azaz egy csúsztató réteg beiktatásával megakadályozzuk a feljebb már említett benyomódást. Egyedülállóan az európai piacon, a Dörken hosszú évek óta gyárt már olyan terméket, mely az előírásoknak megfelelően, a földdel érintkező oldalán, gyárilag geotextíliával kasírozott, míg a sík, azaz belső oldalán, egy ugyancsak gyárilag felhordott, mikroperforált csúsztató réteg található. A DELTA-GEO DRAIN QUATTRO műszaki paramétereiben, beépítési mélységében megegyezik a DELTA-TERRAXX drénlemezzel, kiegészítve azt az említett plusz réteggel.
Nagyobb mélység esetében – ami ugyan normál drénezési feladatnál elég ritka, de cölöpfalas megoldásnál annál gyakoribb – már egy lépéssel feljebb kell lépnünk, mind az anyag nyomószilárdságát, mind a rajta lévő geotextíliát nézve. Ilyenkor alkalmazzuk a DELTA-TERRAXX ULTRA (korábban DELTA-TERRAX TP) névre keresztelt terméket. A szóban forgó anyag 750 kN/m²-es nyomószilárdsága akár 20 méteres beépítési mélységet is lehetővé tesz, így extrém terhelés esetén is maximális biztonságot és univerzális védelmet nyújt torlódó-, réteg- és szivárgó-vizek ellen. A DELTA-TERRAXX ULTRA geotextíliája GRK4-es besorolású, mely az anyag robusztusságát mutatja.
Az eddig említett felületszivárgó lemezek esetében a Dörken 100 év bevizsgált élettartamot prognosztizál.
A DELTA-MS DRAIN egy alacsonyabb dombormagasságú (4 mm), így kisebb vízelvezető képességgel rendelkező, de természetesen geotextíliával kasírozott anyag, melyet leginkább olyan helyen alkalmazunk, ahol például a talaj vízáteresztő képessége jó, azaz előírásszerűen elegendő lenne csak egy szigetelésvédő anyag, de mégis úgy döntünk, hogy kiépítünk egy drénrendszert. Tesszük ezt azért, mert az utóbbi időben egyre gyakrabban előforduló, szélsőséges, óriási víztömeggel járó nyári, váratlan záporok esetében sem szeretnénk, hogy az épület mellett víz torlódjon fel. Ez a megoldás ugyan némi plusz, bár nem túl magas ráfordítással jár, de extra védelmet biztosít a szerkezetnek.
Másik felhasználási területe ennek a lemeznek az, ha ugyan az adott épület alatt nincs pince/szuterén, vagy egyéb építmény, de a talaj annyira rétegvizes, hogy az alaptestet is szeretnénk drénezni. Ebben az esetben maximum 80-100 cm mélyen vagyunk a talajban, ahol ideális megoldás lehet az alacsonyabb domborulatú felületszivárgó is.
Forrás: Dvorák Andrea – szaktanácsadó, Dörken Kft.