A lapostetők megbízható nedvesség elleni védelme
Legyen szó vízszigetelésről vagy hőszigetelésről, a beépülő dombornyomott lemezek elsősorban valamely más rétegrendi elem védelmét, hosszú távú működőképességét segítik, kiegészítve az adott termék plusz funkciójával, mint például a vízelvezetéssel.
Mindez teljesen igaz a hasznosított lapostetőbe szánt Dörken termékekre is, legyen szó járható tetőről, zöldtetőről vagy tetőparkolóról.
Ahogy a függőleges beépítések esetén is a kialakított rétegrendek határozzák meg, hogy mikor melyik termék szükséges az adott feladatra, úgy természetesen a vízszintes beépítéseknél is erről van szó.
Ezen túlmenően a hasznosítás módja vagy a zöldtető típusa különböző terméktulajdonságokat követel meg: egy járműforgalomnak kitett lapostető vagy egy intenzív zöldtető kialakításához nagy nyomószilárdságú lemez szükséges, míg egy járható lapostető kialakítása esetén a komfortérzet növelhető egy a kopogó hangot csillapító drénlemez beépítésével.
Egyenes rétegrendű hasznosított lapostető
Ebben a felépítésben a felületszivárgó lemez a vízszigetelés felső síkjára kerül, biztosítva annak mechanikai védelmét, és az átszivárgó csapadékvíz elvezetését. A dombornyomott lemezre ágyazó réteget (zúzott kő, bazalt zúzalék, kavics), szűrő betont vagy esetleg ültetőközeget hordanak fel.
Ilyen esetben bármelyik 10 mm dombormagasságú, nagy teherbírású, geotextíliával kasírozott Dörken lemez szóba jöhet, attól függően, hogy:
- az alatta lévő vízszigetelés nyomásálló-e vagy sem,
- a várható terhelés (pl. gépjármű) kíván-e extrém nyomószilárdságot vagy sem.
Az esetek nagy százalékában ezeknél az épületeknél a DELTA-TERRAXX felületszivárgó lemez jó választás lehet, kivéve, ha a fenti két tényező közbeszól.
Abban az esetben, ha a szigetelés nyomásérzékeny, akkor ugyanúgy, mint a függőleges rétegrendeknél, a DELTA-GEO DRAIN QUATTRO lemez beépítése a jó döntés. Ennek a terméknek a hátsó oldalán egy egyedülálló, speciális csúsztató fólia található amiatt, hogy a lemez az őt érő teher alatt ne nyomódjon bele az elsődleges szigetelésbe, súlyos károkat okozva abban.
Másik ilyen befolyásoló tényező lehet az elvárt nyomószilárdság. Azaz, ha a DELTA-TERRAXX kb. 400 kN/m²-es értéke kevésnek tűnik, úgy a Dörken termékpalettáján megtalálható DELTA-TERRAXX ULTRA a jó megoldás. Ennek a lemeznek nemcsak a teherbírása nagyobb 50%-kal a korábban említett terméknél, de a rajta lévő geotextília már GRK4-es minősítésű, ami megfelel az útépítési elvárásoknak.
Fordított rétegrendű hasznosított lapostető
A Magyarországon oly divatos fordított rétegrendű lapostetők drénlemezzel történő védelmének kialakítása átgondolt tervezést igényel. Ebben az esetben a hőszigetelés beszorulhat egy párazáró vízszigetelés és egy ugyancsak párazáró, HDPE alapanyagú felületszivárgó lemez közé. Ha ezzel a ténnyel nem foglalkozunk, akkor úgynevezett páracsapdát alakítunk ki, melyben a hőszigetelés idővel "megfullad". Két lehetőségünk van ilyen tetők esetében:
Az egyik az, hogy a drénlemez alá beépítünk egy párakiegyenlítő réteget és gondoskodunk arról, hogy ez az anyag el tudja vezetni a benne esetlegesen felgyűlt nedvességet. Az utóbbi időben több helyen is kipróbálásra került erre a funkcióra egy alacsony (4 mm) dombormagasságú, geotextíliával kasírozott felületszivárgó lemez (DELTA-MS DRAIN), bütykökkel és kasírozással a hőszigetelés felé beépítve. Az anyag tökéletesen megoldja a párakiegyenlítést és apró domborulatai és textíliája megakadályozza a benyomódást. Természetesen ebben az esetben még szükség lesz egy felületszivárgó lemezre is az ágyazó réteg alá.
A másik megoldás, hogy az adott rétegrendbe nem felületszivárgót, hanem egy 20 mm dombormagasságú, perforált lemezt építünk be (DELTA-FLORAXX), amely megakadályozza a páracsapda kialakulását. Ám ebben az esetben a hőszigetelésre "teherelosztó réteg" beépítése szükséges, így akadályozva meg a bütykök benyomódását. A vízelvezetés itt a dombornyomott lemez és a hőszigetelés között valósul meg.
Extenzív zöldtető esetében, ahol az ültetőközeg 10-30 cm között van, használjuk a DELTA-FLORAXX TOP drénlemezt. A lemez "poharaira" gyárilag geotextíliát kasíroztak, így biztosítva azt, hogy a 20 mm-es domborulatok teljes egészében megtöltődhessenek csapadékvízzel, ezáltal is csökkentve a locsolási költséget. Ez egy használaton kívüli zöldtető esetében igen hasznos tulajdonság lehet.
Intenzív zöldtetőnél a DELTA-FLORAXX drénlemez használata javasolt. Ezen termék 20 mm-es mélyedéseit (igény esetén esetleg magasabban is) töltsük meg duzzasztott agyagkaviccsal, majd az egész tetejére fektessünk egy erre a célra megfelelő szűrőréteget (pl. TYPAR). Ügyeljünk arra, hogy a domborulatok kitöltésére használt anyag tudjon vizet tárolni, de ne tudja eltömíteni a rendszert. Egy ilyen rétegrend esetében akár 1 méternyi "föld" feltöltés is megvalósítható, így biztosítva a beültetésre szánt fák, cserjék hosszú távú életképességét.
Ez a rétegrend már hosszú-hosszú évek óta bizonyítja hatásosságát, hisz az idén 25 éves West End City Center tetőkertjében is anno ez valósult meg és a kert csodásan néz ki a mai napig is.