Optimális megoldás, ha egy elosztószekrényen belül kell sok mérési pontot kezelnünk
A hardver-kiépítéssel járó fő előnyök:
- költséghatékonyság
- kis helyigény
- utólag is könnyen telepíthető
- összefogott komplex rendszer
- egyszerű kivitelezhetőség
A Digiware rendszer előnyei az egymérőpontos hardver eszközökkel szemben
A sokmérőpontos hálózat az ügyfél igényeinek megfelelően egyszerűen konfigurálható hardver elemekből áll, az egyszerű fogyasztásméréstől a komplex hálózatanalízisig minden egyes mérési pont egyedileg kiválasztható, hogy a kívánt mennyiségű adat legyen elérhető az adott mérési ponton.
Az egyik legfontosabb kritérium, hogy a mérőműszerek kis helyet foglaljanak, mert nehéz a már amúgy is zsúfolt elosztókba nagy helyigényű mérőműszereket beszerelni.
Jól látható, hogy a Digiware rendszer méreteiben kompakt kialakítású eszközökből épül fel és jóval kevesebb helyet foglal el, mint az egy mérési pontra kialakított változatok.
Áram szenzorok
A mérőmodulok fizikai méretei mellett fontos, hogy a méréshez szükséges szenzorok is kompakt kialakításúak legyenek, melyeket könnyen elhelyezhetünk meglevő vezetékezésen is. A Digiware áram szenzorok az 1 és 5 A-es szekunder körrel ellátott áramváltókhoz képest eltérő módon működnek. A mérési értékeket feszültségjelekkel kommunikálják a modulok felé, így elegendő a gyári CAT3 vezeték RJ12 csatlakozóval ellátott végeit csatlakoztatni a modulba és a szenzorba. Könnyedén szerelhetőek a szenzorok akár feszültség alatt is. A szenzorok elérhetőek fix, bontható vagy akár rogowsky (rugalmas) kivitelben is.
A következő példa projekten keresztül könnyen megérthető a rendszer előnye
A hálózatanalízis fontos lehet a szolgáltatótól kapott betáplálási ponton, ahol nem csak arra vagyunk kíváncsiak, hogy a teljes épület villamoshálózata mekkora fogyasztást generál adott idő alatt, hanem a kapott villamosenergia milyen hálózati paraméterekkel rendelkezik – lehetnek ezek feszültség vagy áram felharmónikusok és egyéb, a hálózat milyenségére utaló villamos paraméterek, melyek a gyártósori vagy egyéb villamos eszközeink működését nagyban befolyásolják. De ezek mellett a kisebb almérővel ellátni kívánt mérési pontokon – melyeken nem kritikusan kiemelt fogyasztók helyezkednek el – lehet, hogy csak arra vagyunk kíváncsiak, hogy mekkora energiát fogyasztott az adott berendezés adott idő alatt és ide elegendő egy egyszerűbb fogyasztásmérő modul.
Az alábbi ábrán látható egy olyan 8 mérési pontos rendszer, amelyen az első mérési pontunk a szolgáltatói betáplálási pont, ahova I-35 hálózatanalizátor modul került betervezésre. A következő 3 db mérési pont a kiemelt fogyasztók, folyadékhűtő, kompresszor, stb. Ahol szeretnénk a fázisonkénti teljesítményt látni, oda I-33 modul került, mely modul több fogyasztási paraméter mérésével bír. A nem kiemelt fogyasztókra I-30 modul lett betervezve, amelyeknél ténylegesen csak az adott idő alatt elfogyasztott 3 fázisra vonatkozatott hatásos és meddő energiafogyasztásra vagyunk kíváncsiak.
Az egyszerű példában látható, hogy a rendszerben nem csak egyféle drága mérőműszerrel tudunk számolni, hanem beazonosíthatjuk kritikus mérési pontjainkat, ahova tényleg szükséges a drágább, nagy tudású modul. A többi mérési pont esetében csak a legszükségesebb adataink jelennek meg, aminek köszönhetően egy komplex költséghatékony rendszert kapunk.
Rendszervázlatunkat könnyedén elkészíthetjük magunknak is:
Socomec Meter Selector
WEBVIEW energia monitoring – olcsó, kompakt, gyorsan elérhető
- a szoftver üzemeltetése ingyenes
- "CSV" kiterjesztésű fájlba menthetőek az adatok
- valós idejű megjelenítés
- M-70/D-70 Gateway maximum 32 db eszköz megjelenítése
- DATALOG akár 200 eszköz megjelenítése
Valós idejű adatok megjelenítése:
Tárolt trend vagy fogyasztási adatok megjelenítése akár oszlop, vagy körcikk diagrammokon:
Kezelőbarát felület – nem csak szakembereknek:
Hibaüzenetek egyszerű kezelése és elemzése: