A 2020-as év elején jelent meg a villamos almérő telepítésének szabályairól szóló 1/2020. (I. 16.) MEKH rendelet, amely kimondja, hogy a szakreferens igénybevételére kötelezett vállalatok villamos almérő rendszer telepítésére és üzemeltetésére kötelezettek. A Socomec méréstechnikai megoldásai között megtalálható villamos mérőműszerek mindegyike megfelel a rendeletben előírtaknak és szoftveres megoldásával könnyedén és felhasználóbarát módon teljesíthető a kötelezettség.
MEKH rendelet bemutatása és értelmezése
A következő videó segítséget és bővebb információt nyújt az almérők telepítésével kapcsolatos kritériumokról annak érdekében, hogy Ön megfelelően tudja kiválasztani és meghatározni, hogy mely villamos berendezések és leágazások tartoznak a jelenlegi törvényi kötelezettség alá. Fontos változás történt az MEKH rendelet kapcsán: a 2022.01.01. határidőt 2023.01.01. időpontra módosították, így nincs még elkésve Ön sem, hogy időben megfeleljen a követelményeknek. A videó megtekintése után egyszerűen kitöltheti a CoreComm SI felmérő táblázatát, amelyben összeszedetten láthatja azon villamos fogyasztókat, melyek kötelezettek almérő telepítésre az MEKH rendelet alapján.
Ha segítségre lenne szüksége a pontos felmérésben, keresse bizalommal a CoreComm SI Kft. munkatársait és a helyszínen már a legköltséghatékonyabb mérőrendszert is össze tudják állítani Önnek.
Socomec méréstechnikai megoldások
Az energia monitoring rendszer alapja a legmegfelelőbb mérőműszer kiválasztása annak érdekében, hogy az eszközből megjeleníthessük a számunkra minden fontos villamos paramétert és mennyiséget.
A videóban bemutatják a Socomec teljes méréstechnikai hardver palettáját. A műszerek megismerésével könnyebben ki tudja választani az Ön számára legmegfelelőbbet.
DIRIS – hálózat analizátor multi műszerek
COUNTIS – villamos fogyasztásmérők
DIGIWARE – komplex rendszer kompakt modulokból
Socomec WEBVIEW szoftver megoldás
Amellett, hogy megtaláljuk a legmegfelelőbb hardver eszközöket, fontos az is, hogy egy könnyen átlátható szoftvert használjunk az adatok elemzésére és tárolására. A Socomec saját fejlesztésű adatkoncentrátoraiba integrált WEBVIEW elnevezésű szoftver mindezt havi előfizetés nélkül nyújtja Önnek. Saját belső hálózatán tárolhatja és jelenítheti meg adatait.
Az alábbi linken megtalálhatja a WEBVIEW szoftver telepítési és felhasználói útmutatóját, amin keresztül betekintést nyerhet az energia monitoring felületre.
A Socomec mérőműszerekhez nem csak a WEBVIEW szoftver használható, hanem a piacon fellelhető bármely energia monitoring szoftverhez, PLC-hez vagy más gyártó adatkoncetrátorához hozzárendelhetők a villamos almérő műszerek, így teljeskörűen az Ön igényeinek megfelelően választhat a megoldások közül.
A CoreComm SI tapasztalatai az eddig telepített almérő rendszerek esetében
Az elmúlt 2 évben sok tapasztalatot szerzett a cég a néhány mérős, és az akár 100-200 almérőt magába foglaló projektek tekintetében is. A tapasztalatokat néhány pontban összeszedve alább találja, hogy kevesebb idő és energia befektetéssel valósulhasson meg az Ön energia monitoring rendszere is.
- Első lépésként meg kell határozni, mely villamos berendezésekhez és leágazásokhoz szükséges almérőt telepíteni, ezen almérőket hova fogjuk tudni elhelyezni és milyen kommunikációs megoldást válasszunk.
- Ha ezek az információk megvannak, érdemes a felmérőtáblázatba felvinni az adatokat, hogy összegyűjtve, átláthatóan legyen információnk a leendő rendszerünkről.
Tapasztalat: ipari körülmények között mindenképpen érdemes a vezetékes kommunikáció mellet maradni, mert a vezeték nélküli kommunikáció kiépítése lehet, hogy egyszerűbb megoldás, de kevésbé hatékony tud lenni, ha egy csarnokban sok zavaró kommunikációs jel és árnyékoló berendezés található, amely a kommunikáció stabilitását nagyban befolyásolja.
- Harmadik lépésként keresse meg a CoreComm SI Kft.-t, hogy akár a helyszínen át tudják nézni az Ön által összegyűjtött információkat és együtt kiválasszák a legmegfelelőbb hardver eszközöket, amelyek a rendszer kiépítéséhez szükségesek.
Tapasztalat: ha van saját villamos szakembere, aki be tudja építeni az eszközöket, akkor az Ő munkáját tudják szakmailag támogatni. Ha nincs ilyen szakembere, akkor tudnak javasolni olyan partnereket, akik már számtalan alkalommal bizonyították, hogy megbízható módon ki tudják építeni az almérő rendszereket.
- A mérés adatgyűjtő szoftver kiválasztása során érdemes azt figyelembe venni, hogy ha jelenleg csak a minimum követelményeket szeretnénk teljesíteni, a szoftver akkor is bővíthető legyen a későbbiekben annak érdekében, hogy ha néhány éven belül igényeink megnövekszenek, akkor ne egy teljesen új szoftvert kelljen vásárolnunk, hanem bővíthessük meglevő megoldásunkat.
A tapasztalatok szerint az adatok Önnél vannak a legjobb helyen és olyan szoftvert érdemes megvásárolni, amely a belső hálózaton gyűjti és tárolja az adatokat. Ez egyszeri költségben lehet nagyobb, de hosszú távon kifizetődőbb.
A bővíthetőség nem csak a szoftver, de a hardver kiválasztása során is fontos, érdemes már az első pillanattól fogva bővíthető rendszerben gondolkodni, hogy a víz, gáz, hőmennyiség, páratartalom, hőmérséklet méréseket is a későbbiekben egy rendszerben lehessen kezelni és egy komplex, akár logikai összefüggésekkel ellátott riport is készíthető legyen az adatgyűjtő szoftverrel. Villamos fogyasztásmérő rendszer kiépítésével kapcsolatban keresse a CoreComm SI Kft. munkatársát.