Hogyan tudunk jól működő mennyezethűtési rendszereket létrehozni? – 2. rész

Új építésű, betonfödémmel rendelkező épületek Ke Kelit mennyezethűtéssel

A mennyezethűtési/fűtési rendszerünk létrehozásához épületgépész tervezővel együttműködve, a helyiségek hőszükséglet-számításának, téli/nyári hőmérséklet-igényének, az előremenő és visszatérő vezetékünk hőmérsékletének és egy, más szakágakkal precízen leegyeztetett mennyezettükörnek a birtokában elkezdhetjük átgondolni, hogy milyen típusú épülethez melyik rendszer az ideális, melyben a Ke Kelit munkatársai is segítségükre vannak.

Új építésű, betonfödémmel rendelkező épületeknél (családi házak, társasházak, hotelek, kórházak, közintézmények, irodaépületek stb.) a legjobb és leggazdaságosabb megoldás a betonfödémbe épített rendszerek alkalmazása. Lehetnek természetesen kivételek, mint például azon irodaépületek, ahol gyakori igény a válaszfalak áthelyezése, beépítése vagy megszüntetése a bérlő részéről vagy nagy belmagasságú aulák, várócsarnokok, ahová más megoldás ideális, de alapvetően ezen épülettípusoknál a betonfödém kitűnően alkalmas a hűtési/fűtési rendszerünk elhelyezésére.

A „betonmag” (épületszerkezet) temperálás a betonfödém hőtároló képességével éri el a hűtési/fűtési funkcióját.

Szinte minden rendszer 20×2,0 vagy 20×2,25 csőmérettel dolgozik, ami a födémben található két vasalás réteg közé, a betonfödém magasságának középső rétegébe helyezi a fűtési, hűtési csőregisztereket. Ezt a rendszert a lassú reakcióidő, a gyengébb energiahatékonyság, a nem feltétlenül a kívánt helyiségbe leadott hűtési/fűtési teljesítmény, valamint sérülés esetén a nehéz javíthatósága miatt egyre ritkábban alkalmazzák, és a Ke Kelit sem javasolja.

A betonfödémbe épített felületközeli rendszerek közvetlenül a zsaluzatra, a födém alsó vasalása alatt kerülnek kialakításra.

Betonfödémbe épített, felületközeli felülethűtés / -fűtési rendszer
Új építésű, betonfödémmel rendelkező épületek Ke Kelit mennyezethűtéssel
Betonfödémbe épített, felületközeli felülethűtés / -fűtési rendszer

Reakcióidejük gyors, a kívánt helyiségben adják le teljesítményük nagy részét minimális hőveszteséggel és sérülésük esetén javításuk viszonylag egyszerű. Egy szó, mint száz, a „betonmag” temperálás minden problémáját kiküszöböli. Mivel ez a rendszer ideális, így a Ke Kelit is ezt ajánlja. Nézzük meg, hogyan tudunk különbséget tenni a hazai piacon megtalálható rendszerek között.

Közvetlenül a zsaluzatra, az alsó vasalás alá
Új építésű, betonfödémmel rendelkező épületek Ke Kelit mennyezethűtéssel
Közvetlenül a zsaluzatra, az alsó vasalás alá

1. A rendszerbe épített cső anyaga és átmérője alapján

Amennyiben a cső anyagát vizsgáljuk, mindenképpen előnyös a PEX, vagy ötrétegű PE-RT II. típusú csövek alkalmazása (a Ke Kelit az utóbbit alkalmazza). Az utóbbinál a belső PE-RT réteg varratmentes, kitűnően ellenáll valamennyi hűtő- és fűtővízzel szemben, a diffúziómentességet a középső EVOH réteg biztosítja, míg a külső PE-RT fedőréteg ellenáll az építési vegyszereknek, UV-stabilizált és mechanikai védelmet nyújt a középső diffúziómentes EVOH rétegnek. A Ke Kelit Ultra PE-RT II. cső anyaga és felépítése ideális a mennyezethűtési területen. Kerüljük a diffúzióvédelem nélküli csöveket, vagy az olyan háromrétegű csövet, amin a diffúzióvédelmet biztosító réteg a fedőréteg. Ez a fedőréteg ugyanis a felette folytatott vasszerelés, majd betonozás során könnyen megsérülhet, és rendszerünk oxigéndiffúzió elleni védelme így károsodik.

A csövek átmérője gyártónként jelentősen különbözik. Van, aki 10, 12, 14 mm-es csöveket 10-es, 7,5-ös távolságban fektet, és van, aki 16 mm-es csőátmérőt használ 15-ös fektetési távolsággal. A 16-os csőátmérőnek rendkívül sok előnyét ismerjük, így a Ke Kelit cég ezt az átmér????t alkalmazza és ajánlja. A kisebb ellenállás miatt a hidraulikai értékek jóval kedvezőbbek, így például a szivattyún jelentős megtakarítást érhetünk el. A 10-es, 12-es, 14-es csőregisztereket vagy Tichelmann-elv szerint egy 20-as bekötővezetékhez csatlakoztathatják, ahol ügyelni kell arra, hogy a körök mérete 15%-nál nagyobb mértékben ne térjen el egymástól, vagy a max. 3,5-4 m² hűtőregisztereket egyenként kötik be az osztóba. Az első esetben nehezebb elérni a mennyezet minél jobb felületi kihasználását, míg a második esetben a sok bekötővezeték és osztó-gyűjtő nagyon megdrágítja a rendszert. A Ke Kelit 16-os csőregiszter mezői sorba is köthetőek, nincs szükség más méretű bekötővezetékre, így a gyakran sehol se kapható 20/10/20-as, vagy 20/12/20-as T idomra sem. Egy 10-es csőből 10-es osztástávolsággal 3,5-4 m² fedhető le, míg a 16-os cső 15-ös osztásban fektetve 16-18 m²-re elegendő. A 10-es, 12-es csövek nagyon sérülékenyek, ami az 1,1 vagy 1,2-es falvastagságuknak is köszönhető. Mivel ez a rendszer az alsó vasalás alá kerül, így vasszerelők dolgoznak a csövek felett, majd jön a betonozás, ahol a vékonyfalú csöveken egy-egy magasabbról ráejtett tűvibrátor is jelentős sérüléseket okozhat. A Ke Kelit ötrétegű Ultra PE-RT II. 16x2,00-es méretű csöveinél ezek a veszélyek nem állnak fenn.

2. Szállít-e méretre előregyártott hűtő/fűtő modulokat (regisztereket) a csőgyártó, és milyen szolgáltatást biztosít?

Méretre gyártott hűtési / fűtési modulok az építkezésre szállítva
Új építésű, betonfödémmel rendelkező épületek Ke Kelit mennyezethűtéssel
Méretre gyártott hűtési / fűtési modulok az építkezésre szállítva

A felületközeli bebetonozható mennyezethűtések/fűtések esetén három módszer közül választhatunk a kivitelezés során. Az építkezés helyszínén a tervek alapján fémhálóra rögzítjük a csöveket a kiírt fektetési távolságban, majd távtartók beépítésével rögzítjük rendszerünket a zsaluhoz és kiépítjük a bekötővezetékeket. Ez a módszer rendkívül rugalmasan idomul az esetleges változtatásokhoz, de rendkívül időigényes is. A módszer nagyban hasonlít a padlófűtés fektetéshez. A másik módszer már sokat gyorsít a beépítésen, mert a megfelelő hűtőmodulokat a kivitelező előre legyártja a telephelyén, az építkezésen pedig csak kiméri a helyét, lehelyezi, rögzíti azokat, majd kiépíti a bekötővezetéket. A leghatékonyabb, leggyorsabb módszer a csőgyártótól méretre előregyártott modulok megrendelése az építkezésre, amivel naponta 5-600 m²-t tud egy 5 fős gyakorlott csapat kivitelezni. Ezt a szolgáltatást biztosítja a Ke Kelit cég, aki az építkezésre méretcimkézve küldi a megrendelt modulokat, előregyártott kész hűtési egységeket.

Tervezői segítség a modulok kiosztására, bekötővezetékek megrajzolására
Új építésű, betonfödémmel rendelkező épületek Ke Kelit mennyezethűtéssel
Tervezői segítség a modulok kiosztására, bekötővezetékek megrajzolására

A Ke Kelit hazai képviselete a tervezőt is segíti, hiszen kiosztási rajzot készít a modulokról és bekötővezetékeikről, egészen az osztó-gyűjtőig, sőt hidraulikai méretezést is biztosít rendszerükről. A minőségi szolgáltatásoknak, az építési időnek egyre nagyobb a szerepe hazánkban is, így tud segíteni a Ke Kelit cég a költséghatékony mennyezethűtés kialakításában.

3. A csőrendszer rögzítő/távtartó fejlettsége, a zsaluhoz való rögzítés gyorsasága és a csőkötések biztonsága.

Szinte minden rendszernél egy fém-, vagy műanyag hálóra rögzítik a csöveket, és külön műanyagsín vagy beton távtartók biztosítják a zsalutól való néhány centis távolságot. A Ke Kelit rendszernél ezt úgy találták ki, hogy nincs rögzítőháló, hanem az összefogósínek egyben távtartók is. A többi rendszernél problémás egy korábban a terveken nem szereplő elektromos doboz kikerülése a hűtőcsövekkel vagy esetleg a rögzítőhálójukkal, míg a Ke Kelit gyártmányánál a rögzítősínből felfelé húzható ki a cső, s helyezhető arrébb egy másik rögzítőnútba.

Új építésű, betonfödémmel rendelkező épületek Ke Kelit mennyezethűtéssel
Új építésű, betonfödémmel rendelkező épületek Ke Kelit mennyezethűtéssel
Könnyű kikerülés, a cső a rögzítő / távtartó sínből felfelé kihúzható, pozíciója módosítható

A rendszerek mindig rozsdamentes szögekkel, vagy kapcsokkal rögzítendőek a zsaluhoz. A folyamatot szintén felgyorsította a Ke Kelit cég azzal, hogy a kivitelezőnek az építkezés idejére egy rozsdamentes kapcsot belövő gázpatronos készüléket ad költségmentesen bérbe.

Gázpatronos kapocsbelövő a rendszer gyors rögzítéséhez, nemesacél kapcsokkal
Új építésű, betonfödémmel rendelkező épületek Ke Kelit mennyezethűtéssel
Gázpatronos kapocsbelövő a rendszer gyors rögzítéséhez, nemesacél kapcsokkal

A csőkötések kialakítása nagyon különböző az egyes rendszereknél. A legfejletlenebb a csavaros/szorítógyűrűs kötés, ami lassú és nem nyújt kellő biztonságot. A toldóhüvelyes vagy préscsatlakozások előírás szerinti szerelés esetén tökéletes biztonságot nyújtanak, de vannak gyorsabb megoldások ezeknél. A leggyorsabb és legegyszerűbb a Ke Kelit cég PROtec csőkötése, aminél a kivitelezés technológiája nem rontható el, mert csak kalibrált csövet lehet beletolni, és a cső betolása után kész is a kötés (nincs préselés, gyűrű feltolás, stb.). Ez így hihetetlenül gyors, és 100% biztonságot nyújt. Az osztó-gyűjtőnél is alkalmazzák ezt, így nem kell fej felett órákig eurokónuszokat nyomatékkulccsal meghúzni, hanem nagyon gyors és egyszerű a felcsatlakozás.

Végül nézzünk egy olyan megoldást a mennyezetfűtés/hűtés kivitelezésében, ami kifejezetten költséges új betonfödémek esetében. Ez a felújításoknál értelemszerűen alkalmazható, a mennyezeti betonra sín segítségével rögzített, majd vakolt rendszer. Itt általában 10-es, 12-es csőrendszereket alkalmaznak, hogy ne kelljen túl vastag vakolatréteget felvinni (tapadás, súly, stb.). A megfelelő teljesítmény eléréséhez ezt minimum 10-es osztással teszik. Ezeket csak Tichelmann-elv szerint lehet bekötni, annak minden korábban már leírt hátrányával. A sínek betonfödémre rögzítése sokkal nehezebb, időigényesebb a végig fej feletti munka miatt, mintha a zsaluhoz kéne rögzíteni egy rendszert lefelé hajolva. A betonfödémbe tűzvédelmi okokból fém dübellel, vagy belövőszeggel tudjuk rögzíteni a rögzítő sínt. Az előbbi nem csak drága, de nagyon lassú is (fúrás, tisztítás, beütés), míg a belövés lövésenként 60 Ft-ba kerül, amiből 20 db. kell négyzetméterenként. Egy 200 m²-es mennyezethűtés rögzítése felületközeli betonfödémbe beépített technológiával 34.000 Ft, míg a sínes/vakolt utólagos rögzítéssel 240.000 Ft. Sokan próbálkoznak a sínek felragasztásával, de ez több mint veszélyes, hiszen itt a hűtés/fűtés miatt erős mozgások várhatóak különböző anyagokat vegyítve. A sínek rögzítése, a csövek bepattintása és bekötése után jön csak az igazi fekete leves, a fej feletti vakolás két rétegben. Elsőként a csövek síkjáig vakolnak, majd jöhet a vakolaterősítő háló, majd erre még 1 cm vakolat. Összességében 2,5-3 cm vakolat felhordása történik, aminek m² költsége (anyag+munkadíj) kb. 8.500 Ft. A 200 m² –es példánál maradva, nem mindegy, hogy a rögzítéssel, vakolással még 1.940.000 Ft plusz költség jön hozzá a hűtési rendszer bekerülési árához, szemben a másik rendszer 34.000 Ft-jával. A vakolt rendszer leadott hűtési/fűtési teljesítményben gyengébb, viszont komoly munkatöbbletet és drasztikusan nagyobb költséget eredményez, mintha hamarabb átgondolva a rendszer bekerült volna a betonfödém alsó vasalása alá, közvetlenül a zsalura rögzítve. A Ke Kelit cég új építésnél a felületközeli bebetonozásra kerülő rendszerét ajánlja, és a felújítások alkalmával is más megoldását tartja költséghatékonyabbnak, nagyobb teljesítményűnek. Az utólag vakolható rendszert a Ke Kelit cég a mennyezethűtési területen nem kínálja megoldásként, meghagyja azt a falfűtések/hűtések területére.

Amennyiben felújításról, vagy álmennyezetet alkalmazó építészeti megoldásról kell a mennyezethűtéssel összefüggésben gondolkodnunk, a bebetonozható felületközeli mennyezethűtés szóba se jöhet. A következő rész ezeken a területeken hasonlít össze néhány mennyezethűtési rendszertípust és segít megoldást találni, melyik rendszer hol alkalmazható ideálisan.

A hírben szereplő termékek
KELOX Ultrax többrétegű fűtési és vízellátási csőrendszer KELOX PROtec Zeta áramlás-optimalizált ötrétegű csőrendszer KELOX PROtec fitting KELOX FB többrétegű csőrendszer padló- és felületfűtéshez
 
KE KELIT többrétegű csőrendszerek fűtési rendszerekhez
6 termék

Rugalmasság és sokoldalú alkalmazási lehetőség jellemzi az évtizedeken keresztül jól bevált moduláris felépítésű KELOX többrétegű kombinált csőrendszert. A választható előszigetelt csövek és fittingek nagy választékának köszönhetően a KELOX komplett rendszer kiválóan alkalmas fűtés-és ivóvizes felhasználásra, hőközpontok, hűtési rendszerek és aktív fűtő/hűtő felületek bekötő vezetékeinek szerelésére. A KELOX optimális megoldás falon kívüli és vakolat alatti alkalmazásokhoz is.

6 termék
Termékismertető
Műszaki adatok
BIM
Tovább
Termék kártya
KMU590E osztó- gyűjtő csavarkötéses csatlakozással KMP590E osztó-gyűjtő Protec csatlakozással
 
KE KELIT osztó-gyűjtők
2 termék

A nemesacélból készült osztó-gyűjtők, négyszögletes osztótesttel rendelkeznek a nagyobb átfolyás érdekében, melynek mértéke akár 5 m³/h is lehet. A tartozékként rendelhető termomotor segítségével szabályozható a rendszer. A termékek zajcsillapított fémkonzolokkal vannak felszerelve.

2 termék
Termékismertető
Tovább
Termék kártya
Kapcsolódó hírek
Betonfödémbe épített KE KELIT mennyezethűtési/-fűtési rendszer kivitelezése
Betonfödémbe épített KE KELIT mennyezethűtési, -fűtési rendszer kivitelezése
Egy magyarországi projekt során a KE KELIT bemutatófilmet készített a betonfödémbe épített mennyezethűtési/-fűtési rendszere kivitelezéséről. A beépítést megelőzte az a mérnöki szolgáltatás, amelyet szintén a KE KELIT biztosít, amennyiben az épületgépész tervező adatszolgáltatással segíti a gyártót. Ennek részleteire, fontosságára is kitér a néhány perces bemutatófilm.
Betonfödémbe épített KE KELIT mennyezethűtési, -fűtési rendszer kivitelezése
Mennyezethűtés felújításoknál, vagy álmennyezeti rendszereknél
Hogyan tudunk jól működő mennyezethűtési rendszereket létrehozni? – 3. rész
Mennyezethűtés felújításoknál, vagy álmennyezeti rendszereknél
Hogyan tudunk jól működő mennyezethűtési rendszereket létrehozni? – 3. rész
Hogyan tudunk jól működő mennyezethűtési rendszereket létrehozni?
Hogyan tudunk jól működő mennyezethűtési rendszereket létrehozni? – 1. rész
A Ke Kelit rendszerek átgondolása, megtervezése
Hogyan tudunk jól működő mennyezethűtési rendszereket létrehozni? – 1. rész
Kategóriák
Fal és födém fűtési-hűtési rendszerek
Fal és födém fűtési-hűtési rendszerek
Szerelvények felületfűtéshez, osztó-gyűjtők
Szerelvények felületfűtéshez, osztó-gyűjtők
Acélcsövek, acélidomok
Acélcsövek, acélidomok
Műanyag csövek, műanyag idomok
Műanyag csövek, műanyag idomok
Többrétegű csövek, csőrendszerek
Többrétegű csövek, csőrendszerek
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...