A modern építőipar olyan témákra helyezi a hangsúlyt, amelyek még néhány évvel ezelőtt is másodlagosak voltak: az energiatakarékosság, a zajszennyezés csökkentése, a földrengéseknek vagy más rendkívüli természeti eseményeknek való ellenállás szorosan összefügg a korszerű technológiák és minőségi termékek alkalmazásával.
Az energiafogyasztás csökkentése
Számos tanulmány kimutatta, hogy az épületek energiafogyasztásából származik a világ teljes CO₂-kibocsátásának több mint 40%-a. Ezért mind az energiatakarékosság, mind a környezettudatosság szempontjából alapvető, hogy nagyobb figyelmet fordítsunk az energiafogyasztás csökkentésére irányuló tervezésre.
A párazáró és párafékező fóliák, továbbá a légáteresztő membránok megvédik az épületburkot a víz beszivárgásától, és lehetővé teszik a szerkezet tökéletes hőmérsékleti-higrometriai szabályozását. Alapvető szerepet játszanak a páradiffúzió, a légtömörség és a szélállóság szabályozásában is, és optimális megoldást nyújtanak az épület energiahatékonyságának javításához.
Monolit és mikroporózus
A szintetikus természetű membránok, valamint párafékező és párazáró fóliák (azaz a polimerekből származtatott anyagokból álló membránok) a gyártási technológiától és a feldolgozási alapanyagtól függően különböző tulajdonságokkal rendelkezhetnek.
Monolit termékek
Homogén és folytonos funkcionális réteggel ellátott membránok. A vízgőz-áteresztő képesség egy, a polimer áteresztőképességén alapuló kémiai reakciótól függ: bizonyos
polimerek vízgőz-molekulák jelenlétében képesek kémiai reakciót elindítani, ezáltal pedig áteresztővé válnak.
Mikroporózus termékek
Mechanikai megmunkálással mikroporózussá tett funkcionális réteggel rendelkező membrán. A vízgőz-áteresztési képesség a hajszálcsövesség elve alapján működik: a vízgőz-molekula áthalad az egy vagy két védőréteg közé zárt funkcionális réteg mikropórusain.
Gyártási eljárások
A membránok különböző gyártási eljárásokkal megmunkált polimerekből állnak, így a kívánt alkalmazási területnek megfelelő végső teljesítmény érhető el. A rothoblaas termékeket három fő elem alkotja: a nemszőtt szövet, a monolit réteg és a mikroporózus réteg.
Nemszőtt szövet
A RothoBlaas által kínált megoldásoknál az elérhető technológiák közül leggyakrabban az úgynevezett spunbond technológiát használják. Az eljárás során extrúzorral megolvasztják a polimert, amely szálakra válik szét, ezek pedig rendezetlen módon helyezkednek el egy hordozórétegen (innen ered a „nemszőtt szövet” név). Ezután ezt a rétegnek laminálásnak vetik alá, azaz átpréselik két simítóhenger között, amelyek szabályozzák és egységessé teszik a réteg vastagságát. A kezelést követően feltekercselt szövet készen áll a további megmunkálásra.
Mikroporózus termékek
A polimert adalékok, azaz mikroszkopikus méretű elemek (pl. kalciumkarbonát) hozzáadása mellett vékony réteggé extrudálják, így hozzák létre a laminálás fázisában a mikropórusokat. Ez a mechanikai eljárás biztosítja a réteg légáteresztő képességét.
Az így előállított mikroporózus réteget felviszik a nemszőtt szövet hordozóra. Ez háromféle eljárással történhet: hengerlés, ragasztás vagy ultrahangos egyesítés.
Monolit termékek
A mikroporózus termékekhez hasonlóan a monolit termékek előállításához is többféle technológia áll rendelkezésre. Alapvetően a polimert egy hordozóra extrudálják, majd lehűtik. Egyes esetekben az extrúzió közvetlenül a többi rétegre történik, így kevés lépés kell a végtermék elkészüléséhez; más esetekben a többi réteggel való egyesítésre egy második fázisban, hengerlés vagy ragasztás révén kerül sor.