ECOsine Active alkalmazása a luzerni KKL koncertteremnél
Egy olyan különleges, nemzetközi elismertségnek örvendő koncertterem esetében, mint a luzerni KKL, alapvető fontosságú hogy az elektronikus és elektromos rendszerek minden időpontban abszolút megbízhatóan üzemeljenek.
Átlag feletti meghibásodási ráta és idő előtti elhasználódás
A luzerni KKL-ben számos egy- és háromfázisú nemlineáris fogyasztót üzemeltetnek. Ezek magukban foglalják például az olyan világítástechnikai berendezéseket, mint a fényerő szabályozható spotlámpák, a nagy teljesítményű színpadtechnikai gépeket a hozzájuk tartozó számos villamos hajtással, hangtechnikai berendezéseket, légtechnikai berendezéseket és légkondicionálókat valamint a teljes IT rendszert a kapcsolóüzemű tápegységeivel.
Ezek a berendezések többnyire nem szinuszos áramot vesznek fel a hálózatból, melynek nagy a felharmonikus tartalma. A nagy harmonikus tartalomhoz tipikusan társított káros hatások a világítástechnikai berendezések és tápegységek átlag fölötti meghibásodási rátájához és idő előtti öregedéséhez, valamint a villamos infrastruktúra elemeinek, különösen a nullavezetőnek a jelentős melegedését okozták. Mivel a hálózat felharmonikusai a hallható frekvenciák tartományába estek, ismétlődő interferenciát tapasztaltak az audiorendszerben is.
Igény a fenntartható megoldásra
A felelős személyek egy független, mérésekkel foglalkozó intézményt bíztak meg, hogy végezze el a hálózat átfogó analízisét a hálózati visszahatások kiértékelésével kapcsolatos szabványoknak megfelelően. A vizsgálat célja az volt, hogy meghatározzák a probléma okát és a lehetséges megoldási módokat. A vizsgáló intézet a következő követelményeket fogalmazta meg:
- a hangrendszerrel való interferencia csökkentése
- a berendezések idő előtti meghibásodásainak megszüntetése
- a villamos berendezések és hálózat melegedésének csökkentése, különös tekintettel a nullavezetőre.
A vizsgáló intézet arra a megállapításra jutott, hogy a probléma kezelésének legjobb módja 12 decentralizáltan elhelyezett aktív felharmonikus szűrő felszerelése lenne. Végül a Schaffner FN3430 sorozat berendezései mellett döntöttek, melyek modern, 4 vezetékes aktív felharmonikus szűrők 60 A és 120 A maximális kompenzáló árammal. A szűrők összes funkciójára szükség volt a megoldáshoz:
- harmonikus kompenzáció
- meddőteljesítmény kompenzáció
- terhelés szimmetrizálás
A dimmerek kompenzációja
Áram jelalakok a szűrő csatlakozási pontjához képesti hálózat felőli és terhelés felőli oldalon
A világítási rendszer kompenzációja és szimmetrizálása
A nemlineáris terhelő áramok jelalakja szűrés nélkül
Az aktív szűrővel kompenzált és szimmetrizált világítási rendszer áramai
A hálózati minőség javítása egy aszimmetrikus vegyes terhelés esetén
Feszültség (fent) és áram jelalakok szűrés nélkül
Feszültség (fent) és áram jelalakok ECOsine™ Active szűrő alkalmazásával
Az aktív szűrők üzembe helyezését követő ellenőrző mérések kimutatták, hogy a magas felharmonikus tartalom, a meddő kompenzálás és az aszimmetria problémáit a beépített berendezések sikeresen megoldották. Ennek következtében észlelhetően kevesebb meghibásodás, hibás működés várható a későbbiekben. Köszönhetően a Schaffner ECOsine™ Active alkalmazásának köszönhetően garantált a koncertek igényes közönségének kifogástalan szórakozása.
A harmonikus áramok kompenzálása a nullavezetőben
Szűrés nélkül: a domináns frekvencia 150 Hz , 160 A-es csúcsértékkel
A nullavezető áramát gyakorlatilag sikerült eltüntetni az aktív szűrő alkalmazásával
A Schaffner Ecosine Active szűrő termékismertetőjét letöltheti, ha a hír alatti termékre kattint. Ha árajánlatot vagy bővebb felvilágosítást szeretne kérni a KRL Kontrol Kft. munkatársától, küldje el üzenetét a megfelelő gomb segítségével.