Fél lábbal a jövőben: futurisztikus rögzítések
Az építészet és az építőipar új utakon jár: extravagáns látványtervek, újfajta anyagok, vastagabb, hatékonyabb hőszigetelés adja fel a leckét az elemek megnyugtató rögzítésének. A speciális rögzítéstechnikai kihívásokra a fischer újabb és újabb innovációkkal reagál. A cég fél lábbal már a jövőben van, de mindenképpen egy lépéssel előrébb annál, mintsem egy kihívás problémává fajulna. Következzék néhány, már-már futurisztikusnak ható megoldásuk, melyek máris a jelen mindennapjainak biztonságát garantálják.
A trükkmester: az ACT rendszer
Az ACT (Advanced Curtain Wall Technique) rendszer a kreatív építészek cinkosa a látványos homlokzati rendszerek megvalósításában: ez a korszerű, ám a szemlélő számára szinte láthatatlan technológia különösen magas terhelhetőséggel rendelkezik, így akár kifelé dőlő homlokzatok szellőztetett burkolatának biztonságos megtartására is alkalmas, függetlenül attól, hogy szálbetonról vagy akár üvegről van szó. Mivel a furatból és dübelből, illetve pontmegfogóból álló egység nélkülözhetetlen alkotóelemei a speciális hátsókúpos furatok kialakításához szükséges készülékek, valamint a szerelőszerszámok is, így komplex rendszerről beszélünk.
Az ACT rendszer alkalmazása által a tervezőnek adott szabadság beszédes példája Stuttgart városának futurisztikus gyöngyszeme, a Porsche Múzeum. A 35000 tonnás óriás acélból, üvegből és fémburkolatból áll, és 5600 négyzetméteres kiállítótérnek ad otthont. Az érkező látogató fölé impozánsan magasodó, 16,5°-ban kifelé dőlő, 40 méter széles üveg homlokzat 14 m magasságból 27 méteres magasságig nyúlik előre, melyen a hatalmas, erős biztonsági üvegből készült elemek a hátsókúpos technológiának köszönhetően teljesen homogén, sima felületet alkotnak. A fejlesztéssel ugyanis világszerte először vált lehetővé olyan üveg pontmegfogás alkalmazása, ahol az üveglapokat nem kell teljesen átfúrni. A ponttartó egy hátsókúpos zsákfuratba, meghatározott nyomatékkal épül be, mellyel feszültségmentes formazárást biztosít. Ezáltal nem állnak ki áttörések a felszínből, és a homlokzat szennyeződése is csekélyebb mértékű.
A lövedék erejével: FHB II ragasztópatron
Ragasztópatront más gyártó is forgalmaz, de olyat, ami repedéses betonban, pláne furattisztítás nélkül is alkalmazható, csak a fischer kínál. Az FHB II, és az izmosabb nagytesó FHB II HIGH SPEED ragasztópatron segítségével a homlokzatok, gépek és acélszerkezetek bel- és kültérben is gyorsan - akár két perc alatt -, biztonságosan rögzíthetők. Hogyan működik a ragasztópatron, mely nemcsak külsejében emlékeztet egy lövedékre, de annak erejével is dicsekedhet? A nyomaték-kontrollált ragasztott dübelben a sztirolmentes vinilészter ragasztóanyag a dübel acél szárának behajtásával aktiválódik: a dübelkúpok kiszabadítják a patron tartalmát, ami a furatfalnak feszülve le is zárja azt. A szerelés tehát idő- és költségtakarékos, a végeredmény pedig szó szerint betonbiztos.
A rocksztár: ULTRACUT betoncsavar
A nagyteljesítményű ULTRACUT FBS betoncsavar igazi rocksztár a rögzítőelemek között, s ennek megfelelően a heavy metal lehengerlő erejével viselkedik a betonban. Ha a nyers erő önmagában nem lenne elegendő a könnyű és gyors szerelhetőséghez és a végeredmény stabilitásához, a csavar fűrészfogas geometriai kialakítása már nagyot lendít az ügyön. Az ULTRACUT-tal nem szükséges finomkodni: függőleges szerelés esetén is kihagyható a furattisztítás, aljzatnál azonban a furatot 3 fúróátmérővel mélyebbre kell fúrni. Feszítésmentes rögzítésének köszönhetően kisebb perem- és tengelytávolságok lehetségesek a szerelésnél. A termék ETA értékelése repedéses és repedésmentes betonhoz, a szeizmikus igénybevételi engedély, valamint az R120 tűzvédelmi bevizsgálás további biztonságot garantál.
Az otthon melegének őrzője: Thermax
Nézzünk egy életszerű rögzítéstechnikai kihívást: adott egy 20 cm vastag külső hőszigetelő réteg, amin keresztül egy előtetőt szeretnénk rögzíteni. Nem elég, hogy a különböző anyagú rétegeken átívelő rögzítés pontos és erős legyen, de a hőhídképződésnek is elejét kell venni. Túl sok lenne az elvárás? A fischer fejlesztése az ilyen esetekre a Thermax, a külső hőszigetelésen keresztül alkalmazott nagy teherbírású, hőhídmentes rögzítőrendszer, ahol a nem teherhordó réteg 62 mm és 290 mm között lehet.
A Fischer befecskendező habarcsokkal kombinálva a Thermax rendszer különösen biztonságos betonhoz és falazathoz történő rögzítésre. Hab a tortán, hogy a Thermax üvegszállal erősített, önvágó menetes éle még azt is lehetővé teszi, hogy ne kelljen külön szerszámot alkalmazni a rögzítéshez, így értékes idő és pénz takarítható meg. Az olyan erős rakományok, mint a napellenzők, előtetők, légkondicionáló egységek, műholdas antennák - akár betonra, akár repedéses betonra, akár perforált és masszív téglából készült falazatra szánták őket -, úgy maradnak stabilan a helyükön, hogy eközben a lakótér klímája csöppet sem sínyli meg a homlokzati hőszigetelésen a szerelés során esett "sebeket".
A fischer sikersztorijának nyitánya egy korszakos találmány, az S-dübel volt 1958-ban - ennek szülőatyja a zseniális alapító, Arthur Fischer volt. Az S-dübelt az évtizedek során több ezer új, speciális termék követte, és a világcég által piacra dobott rögzítéstechnikai innovációk száma azóta is gyarapodik. Az immár 14.000 rögzítéstechnikai termékből álló fischer-bőségtálban megtalálható minden, ami a problémamentes rögzítéshez kell, legyen szó akár egy képről a falon, akár egy teljes homlokzati rendszerről.