A hőszigetelés szerepének fontossága a fordított lapostetők esetében
A sorozat első cikkével remélhetőleg sikerült felkelteni az érdeklődést a lapostetők iránt, illetve felhívni a figyelmet arra, hogy mennyire fontos az időtálló és fenntartható lapostetők tervezése. Ahogy múlt alkalommal is elhangzott, a legfontosabb tényező a vízszigetelés megfelelő védelme. Ezúttal egy kicsit mélyebbre ásva, a figyelmet a teljes szerkezet helyett inkább az azt alkotó elemek felé fogjuk fordítani. Megvizsgáljuk, hogy miért is van éppen ezekre az anyagokra szükség? Először beszéljünk a hőszigetelésről.
El tudja képzelni mi történik, ha a kőzetgyapotot kiteszi az esőre? Nos képzelje el, ha kőzetgyapottal fedjük le a tetőt és kavicsborítással látjuk el. Nem csupán hőszigetelő képességét veszíti el, hanem – tekintettel arra, hogy csak egy felesleges súly marad a tetőszerkezetben – az épület gazdaságosságát is hátrányosan befolyásolja. A lényeg, amit hangsúlyozni kell, hogy mennyire fontos a – vízszigetelés mechanikai védelméről gondoskodni hivatott - megfelelő hőszigetelő anyag megválasztása.
Az teljesen világos, hogy a kőzetgyapot alkalmatlan arra, hogy a vízszigetelés külső oldalán építsük be, azonban a különböző cellastruktúrájú polisztirol szigetelések közötti eltérés már nem ennyire egyértelmű mindenki számára. Mindkettőnek megvannak a saját előnyei és hátrányai, ám amikor a közvetlen víz- és a nedvesség elleni ellenállásról van szó, csak az XPS kerülhet szóba. A különböző márkájú XPS termékek között is lehetnek eltérések. Fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy melyek azok a deklarált termékjellemzők, melyek elengedhetetlenek a fordított lapostető építése esetén.
Vízfelvétel hosszú távú teljes bemerítéskor – WL (T)
Ez a paraméter azt mutatja meg, hogy a termék hány tömegszázaléknyi vizet szív fel teljes vízbemerítés esetén. A tesztelés során a termékmintát 28 napra víz alá teszik és összehasonlítják a merítés előtti és utáni tömegét. A fordított lapostetőbe megfelelő termékeknél ez az érték 0,7% vagy annál alacsonyabb.
Páradiffúziós vízfelvétel – WD (V)
Ez a WL(T) értéknél is bonyolultabb paraméter, amely azt mutatja meg, hogy mennyi vizet vesz fel a termék páradiffúziós folyamat következtében. Annak ellenére, hogy az XPS termékek zárt cellaszerkezettel rendelkeznek, minimális vízfelvétel azért történik. A fordított lapostetőben használandó termékek esetében ez az érték nem haladhatja meg az 1 tömegszázalék osztály szintet.
A FIBRANxps termékek néhány mikron nagyságú cellákból épülnek fel, melyek egy 97%-ban zárt cellastruktúrát alkotnak. Ez a terméket szinte teljesen vízállóvá teszi, mely ezáltal alkalmassá válik a vízszigetelés külső oldalán történő beépítésre. Azaz teljesül mindkét, a fentiekben említett feltétel. A cellák – tökéletes hőszigetelőképességet biztosító - száraz levegőt tartalmaznak, így a FIBRANxps termékek nem csupán a legtöbb termékszabvány által megkövetelt 25 éven keresztül képesek megőrizni hőszigetelőképességüket. A termékek lambda értéke, hővezetési tényezője változatlan marad 50 évet követően is. Ez megfelel az épületek elvárt élettartamának.
A fordított lapostetők esetében nemcsak a vízfelvétel kérdése követel meg különleges termékjellemzőket, hanem maga a tető funkciója is. A tervezők sokfajta szerepet szánnak ezeknek a felületeknek. Néhányuk teherbíró, gépjárművekkel járható tetőket tervez. Ezeknél az épületeknél a hőszigetelő lapoknak nem csak a vízfelvétellel kapcsolatos feltételeket kell teljesíteniük, hanem teherhordónak is kell lenniük.
A FIBRANxps lapok nyomószilárdsága nagy terhelés alatt is hosszútávon állandó. Ez alkalmassá teszi a terméket állandó statikus és dinamikus terhelés alatti beépítésre, akár masszívabb épületek lemezalapja alatt is. A következő fontos termékparaméterekre kell figyelnünk:
- Deklarált nyomószilárdság 10%-os deformitás (CS) esetén, amely gépjárművekkel járható tetők esetében 500 kPa vagy 700 kPa kell legyen.
- Nyomás hatására bekövetkező kúszás legfeljebb 2%-os deformitás esetén 50 évet meghaladóan (CC), amely gépjárművekkel járható tetők esetében legalább 180kPa kell legyen.