A FIBRAN küldetése Magyarországon 2020-ban
Már nem akkora feladat fenntartható lapos tetőt tervezni. Nagy általánosságban arra kell figyelnünk, hogy a megfelelő vastagságú hőszigetelés kerüljön beépítésre, odaillő termékekkel együtt. A másik oldalról viszont tartós, időtálló lapostetőt tervezni és építeni még mindig komoly kihívást jelent. Pontosan ez az oka annak, hogy a Fibrannál azt tűzték ki célul a 2020-as évre, hogy ezt megváltoztassák. Elsőként azzal érdemes kezdeni, hogy miért is olyan problémás a lapos tető időtállóságának biztosítása.
Általában a tetők azok az összetett épületszerkezetek, ahol a külső környezeti hatások leginkább éreztetik hatásukat. Nagy hőmérséklet ingadozásokra, a napsugarak közvetlen hatására és UV sugárzásra kell gondolnunk. Máshonnan közelítve még az űrkutatásban használatos anyagok sem mindig képesek megtartani termékjellemzőiket egy épület életciklusát jelentő 50 éven keresztül.
Azoknál a szerkezeteknél, ahol a vízszigetelés jelenti a tető felső rétegét, ott ez a réteg szenvedi el az összes fentiekben jelzett hatást. Nézzük meg tehát közelebbről, hogy mi is történik a vízszigeteléssel! Néhány év elteltével az öregedés következtében elveszíti rugalmasságát és mikrorepedések alakulnak ki rajta. Ez minden kétséget kizárólag probléma egy olyan termék esetében, aminek pont az lenne a feladata, hogy vízzáró rétegként megóvjon bennünket a víz (eső) betörésétől.
Mindezen túl a lapos tető általában az a része az épületnek, ahol a külső műszaki berendezések helyet kapnak. Könnyen megtörténhet, hogy egy munkás hibát vét, és megsérti a vízszigetelő réteget.
Egyre több és több tervező fedezi fel a lapostető felszínének különböző hasznosítási lehetőségeit, ám nagyon körültekintően kell eljárniuk a burkolatok rögzítésének meghatározásakor, nehogy sérüljön a vízszigetelés.
A fentiekben említett negatív tapasztalatok miatt a tervezők elkezdtek olyan megoldásokon gondolkozni, ahol a hőszigetelés védelmet biztosít a vízszigetelés számára, és ezáltal kettős szerepet játszik. Az első funkció - nem más, mint a termék alapvető feladata - a hőszigetelés, míg a második a vízszigetelő réteg mechanikai védelme. Ezt a megoldást fordított rétegrendű lapos tetőnek nevezzük.
A fordított lapostető valójában egy igen régi rétegrend, ami az idő előrehaladtával az alábbi összetevőkkel folyamatosan fejlődött, tökéletesedett:
- hőszigetelő lemezek – extrudált polisztirol (XPS) és
- membránok, melyek javítják a rendszer tulajdonságait.
Ezekkel a rendszer egy hatékony megoldássá alakult. Azért egy olyan hőszigetelés, amely a vízszigetelés külső oldalán is megállja a helyét, kell, hogy rendelkezzen egy-két kiemelt tulajdonsággal. A hagyományos hőszigetelések nem rendelkeznek ilyenekkel. A jó minőségű XPS termékek titka, hogy a terméket alkotó cellák között nincs levegő, azaz nincs olyan hely a cellák között ahová víz kerülhetne.
Remélhetőleg sikerült tisztább képet adni arról, hogy mi is a FIBRAN célja, és hogy hogyan lehet a lapos tetők időtállóságát növelni.
A következő cikkekben a fordított lapostető rendszer minden fontos összetevője elemzésre, részletezésre kerül. Szó lesz az alábbiakról:
- termékek,
- membránok,
- a különböző vízszigetelések használata,
- a zöld tető felső rétege és annak szerepe,
- speciális lejtésképző elemek használata.