Automata ajtók alkalmazása
A következő sorozatban áttekintjük, hogy egy épületben hány helyen lenne jobb, praktikusabb, sok esetben pedig költséghatékonyabb is egy-egy automata ajtó.
Az elmúlt 13 év tapasztalataiból merítve a RECORD Kft. munkatársai úgy látják, sok esetben úgy lesz egy ajtóból automata, hogy az építészek betervezik/beépítik az ajtót, mint egy hagyományos nyílászárót, majd ha marad még egy kis pénz, átgondolják, hogy melyik ajtó lenne praktikusabb automatán. Ilyenkor első gondolat a lengőajtó fölé szerelhető ajtónyitó automatika, ami igen logikusnak látszik egy ilyen módon felépülő folyamat során. Azonban a tervezéskor már a funkciót kellene előtérbe helyezni, s abból a szempontból vizsgálni a szükségleteket. Nézzük, hogy mik is ezek a közvetetten érintett területek:
Higiénia
Bár tisztában vagyunk vele, hogy dédapáink és az ő felmenői közül sokan mezítláb jártak, mi mégis természetesnek vesszük, hogy cipőt hordunk. Vagy pl. egészen a közelmúltig textilzsebkendőt használtak. E viselkedések mára megváltoztak. Miért? Mert egyre több környezeti ártalom ér minket, s egyre több mindenről ismerjük fel, hogy káros lehet ránk nézve. Hogy jön ez egy épület higiéniájához? Idézzük fel magunkban egy-egy illemhely használat utáni tisztálkodási szokásunkat. Nem rémlik olyasmi, hogy ameddig mi megmostuk a kezüket, addig más a csapot véletlenül sem érintve hagyta el az illemhelyet? Nos, ő megfogta a kilincset és kiment. Mi megmossuk a kezünket, majd megfogjuk ugyanazt a kilincset. Egy pillanatra gondoljanak bele, hogy hány kilincset fogdosunk össze nap, mint nap? A kórokozók érintésről érintésre vándorolnak közöttünk. Ahol automata nyílászárókat használnak, ott ez a lehetőség nem áll fenn.
Energia-hatékonyság
Ha belegondolunk, hogy egy épületben közlekedve hány nyitott ajtót látunk, akkor rájövünk, hogy rengeteget. Ennek egy tekintélyes része azonos hőmérsékletű tereket választ el, egy kisebb része pedig különbözőket. Garázs, előtér, épület, lépcsőház, lakótér, raktár és még sorolhatnánk. E helyiségek hűtési/fűtési energiaszükséglete igen eltérő lehet. Amennyiben az ott dolgozók nem fordítanak kellő figyelmet arra, hogy a terek elválasztó nyílászáróit mindig gondosan bezárják, úgy rengeteg energiát pazarolhat el az üzemeltető ezek temperálására. Persze ezt az összeget sosem lehet közvetlenül kimutatni, mert ez a teljes energiaköltségeknek csak igen kis százaléka. Vagy mégsem? Beszéltek-e már irodaház, üzlet üzemeltetőkkel, akik elmondták, hogy mennyit fizetnek ki egy évben hűtésre/fűtésre? Nos, számoljunk. Ha csak 5-6%-ot lehet azzal megtakarítani, ha az ajtókat mindig becsukjuk és egy épület ide vonatkozó havi átlagos energiaköltsége 500.000 - 1.000.000 Ft. között mozog, akkor hamar ki lehet számolni, hogy ez évente 300.000 - 720.000 Ft-ba kerül. Mindenki elfogadhatónak tart egy 3 - 4 éves rátával kecsegtető megtérülést, mely a kritikus helyeken lecserélt automata ajtók esetében 1 - 2 év is lehet. Érdemes elgondolkodni rajta…
Komfortérzet
Ma, amikor mindenki vevőt akar csalogatni, s az árakkal foglalkozik, nem elég hangsúlyos, hogy bár a vevő alapvetően jó áron akar vásárolni, de nem fog, ha közben rosszul érzi magát. Másik oldalról nézve: minél magasabb a komfortérzete, annál könnyebben fog pénzt költeni. Ennek az érzésnek a megalapozására nagyszerű lehetőség a transzparencia megteremtése sok-sok üvegfelülettel, vagy a könnyű közlekedés biztosítása a babakocsival, bevásárló kocsival, kerekes székkel közlekedők számára. Ezt is elősegítik az automata nyílászárók.
A RECORD automata ajtókkal kapcsolatban további információért kattintson a hír alatti termékképekre, ha árajánlatot, további információt vagy katalógust szeretne kérni a RECORD Ajtó-automatizálási Kft. munkatársától, használja a megfelelő gombot.