Alulról nedvesedő falazatok kezelése egyszerűen
Gyakori probléma, hogy a vízszigeteléssel nem rendelkező, vagy éppen elavult vízszigetelésű épületek falazatában alulról kapillárisan felszívódó nedvesség jut a szerkezetbe. A talajból felszívódó nedvesség oldott állapotban magával viszi a különböző sókat, amik sókivirágzás formájában a falazatok vakolatán is megjelennek, ezt a jelenséget a köznyelv gyakran "salétromosodásnak" nevezi. Magyarországon körülbelül minden negyedik épületet érint ez a probléma, sokan azonban mégsem ismerik a megoldást, amivel meg lehet szüntetni és elfelejteni a dohos szagot, nedves falakat és a lepattogzó vakolatot.
A felszívódó nedvesség két lépésben kezelhető hatékonyan:
- Az első lépésben a falazatban létre kell hozni egy vízszintes kémiai gátat, amely megállítja a felszálló nedvesség nagy részének útját (ennek legegyszerűbb módja a krémes kémiai gát, a Mapestop Cream használata).
- Második lépésként a falazat alsó részénél egy szárítóvakolat-rendszert kell elkészíteni. A falazat helyreállítása belső oldalról és kívülről is megtörténhet – ha megközelíthető, célszerűbb a beavatkozást kívülről elvégezni.
Mire jó a PoroMap szárítóvakolat-rendszer?
A PoroMap makropórusos, sóálló szárítóvakolat-rendszer lehetővé teszi a tégla, kő és tufa falazatok helyreállítását, ideértve a felszivárgó nedvesség és a sókivirágzás által károsított, akár régi akár nemrégiben épült épületek renoválását is.
Felépítését tekintve a PoroMap szárítóvakolat-rendszer 3 elemből áll:
- Kezdő eleme a PoroMap előfröcskölő vagy gúzoló habarcs.
- Erre a rétegre kell felhordani a PoroMap szárítóvakolatot egy rétegben, min. 2 cm, max. 3 cm vastagságban.
- Majd a rendszert a finom szemcsés PoroMap Finitura Civile vagy a durva szemcsés PoroMap Finitura Granello simítóhabarcs teszi teljessé. Ezután következhet a festés.
Mi az előfröcskölő szerepe?
A PoroMap előfröcskölő habarcsréteg kerül fel közvetlenül a megtisztított felületű kezelendő falazatra kb. 5 mm vastagságban. Az előfröcskölő réteg alkalmazásának célja, hogy megfelelően homogén felületet biztosítson a szárítóvakolat számára, növelje a tapadást, illetve, hogy megakadályozza a falazatban lévő sók túl korai vándorlását a szárítóvakolat megkötése előtt.
Miért kell legalább 2-3 cm közötti vastagságban használni a szárítóvakolatot?
A PoroMap szárítóvakolat fogja biztosítani a falazatban lévő nedvesség megfelelő kipárolgását, illetve a falazatban lévő sókristályok tárolását az évek során anélkül, hogy a vakolat eközben károsodna. Ez a vastagság szükséges a megfelelő mennyiségű makropórus kialakításához.
Mindenképpen szükséges simítóhabarcsot használni?
A PoroMap Finitura simítóhabarcsok finom szemcséjű, a szárítóvakolathoz hasonlóan szintén sóálló, páraáteresztő és mészbázisú természetes felületképző anyagok, melyek segítségével a felújított falszerkezet esztétikus felületét tudjuk kialakítani. Alkalmazásuk után a falfelület lefesthető például a nagy páraáteresztő képességgel rendelkező Silancolor Pittura falfestékkel, vagy a Silancolor Tonachino színvakolattal, de a kívánt felületi megjelenéstől függően a simítóhabarcs akár el is hagyható.
Mi a különbség a PoroMap Finitura Civile és a PoroMap Finitura Granello simítóhabarcsok között?
A PoroMap Finitura Civile-vel finomabb felületi megjelenést érhetünk el (az adalékanyagok legnagyobb átmerője: 0,4 mm), míg a PoroMap Finitura Granello-val készített falazat egy durvább megjelenésű eredményt ad (az adalékanyagok legnagyobb átmérője itt 1 mm). Figyeljünk rá, hogy a PoroMap Finitura Civile max. 2 mm vastag rétegben használható, míg a Granello max. 3 mm vastagságban hordható fel a felületre.
A PoroMap szárítóvakolat-rendszer egyes elemeiből milyen mennyiségekre van szükség?
- PoroMap előfröcskő: 7,5-8 kg/m² (5 mm rétegvastagsághoz)
- PoroMap szárítóvakolat: 11-12 kg/m² (minden cm rétegvastagsághoz)
- PoroMap Finitura Civile simítóhabarcs: 1,3 kg/m² (minden mm rétegvastagsághoz)
- PoroMap Finitura Granello simítóhabarcs: 1,3 kg/m² (minden mm rétegvastagsághoz)
Mennyi időt kell várni az egymást követő anyagok felhordása között?
A bedolgozási körülmények és a hőmérséklet függvényében a termékeknek változó kötési idejük lehet, de minden egymásra kerülő réteg esetben meg kell várni az előző réteg megkötését, teljes érlelését és csak utána lehet elkezdeni a következő réteg felhordását.
Ha követjük a fenti pontokban leírt javaslatokat, mennyire kapunk tartós megoldást?
A PoroMap szárítóvakolat-rendszer mindaddig ellátja a funkcióját, amíg a vakolat belsejében levő valamennyi makropórus teljesen meg nem telik sókkal. Mivel a makropórusok teljes telítődéséhez szükséges idő függ a felújítandó falazatban levő oldott sók mennyiségétől, ezért nem lehetséges az ilyen típusú vakolatok tartósságát előre meghatározni.
Azonban ha tudjuk, hogy a felújítandó szerkezet nagymértékű kapilláris nedvesség felszívódásának és magas koncentrációjú oldott sóknak van kitéve, a tartós eredmény első lépésként mindenképpen hozzunk létre egy vízszintes kémiai gátat Mapestop vagy Mapestop Cream felhasználásával, hogy amennyire csak lehetséges, csökkentsük a nedvesség felszívódását a falazatba mielőtt a szárítóvakolatot bedolgozzuk.