A felület fejlesztésének második fázisában a budapesti épületek után a megyeszékhelyek következtek, így több mint 200 épülettel és közel 350 kapcsolódó cikkel gyarapodott az Építészfórum 2020-ban indított kortárs építészeti térképe.
2020 szeptemberében 400 alkotó közel 200 épületével és 600 hozzá tartozó cikkével elindult az Építészfórum kortárs építészeti térképe. Az akkor 20. születésnapját ünneplő lap azt a célt tűzte ki, hogy rendszerezett és átlátható formában mindenki számára elérhetővé tegye a közel 28 000 cikket tartalmazó archívumának anyagait, valamint hogy bemutassa a hazai építészet legkiemelkedőbb munkáit, vagy épp legvitatottabb alkotásait.
A kutatás első fázisa a budapesti munkákra koncentrált, melyet később a főváros környéki településekkel, a mostani fejlesztés keretében pedig a 18 megyeszékhellyel bővítettek, így jelenleg összesen 450 épület érhető el a felületen. A kutatást, majd az épületek, cikkek rendszerezését, szűrését, javítását a lap munkatársa, Sütöri Laura végezte. A legtöbb nagyvárosi munka Debrecenben, Szegeden és Pécsen található: közel 30, 30, illetve 40 épület.
A vizsgálat a kortárs építészeti értékekre fókuszál, alapját az Építészfórum archívuma képezi, az időszak kezdőpontjának így annak indulását, a 2000. évet tekintik. A meglévő struktúrát megtartották, ennek megfelelően továbbra is középület, irodaépület, ipari és kereskedelmi épület, örökség, emlékhely, köztér, infrastruktúra, illetve lakóépület kategóriában lehet keresgélni.
Az archívum módszeres átnézése mellett a Média Építészeti Díja, a Pro Architectura és az ICOMOS-díjjal korábban kitüntetett épületeket vették szemügyre, továbbá a BME Építészmérnöki Kar Középülettervezési Tanszékének térképét böngészték végig. Fontos hangsúlyozni, hogy csak olyan épületek kerültek fel a felületre, melyekről korábban az Építészfórum beszámolt.
A munka során nemcsak a kiválasztott épületeket bemutató cikkeket gyűjtötték össze, hanem a vonatkozó anyagokat is, így gyakran a tervpályázatok, beadott pályaművek, épülettervek, valamint az elnyert díjak is megtalálhatóak a kapcsolódó tartalmak között. A fejlesztés keretében ezeket a tartalmakat javították és kiegészítették.
A kortárs építészeti térkép fejlesztése azonban még korántsem ért véget: az elkövetkezendő fázisok a jelen kutatásból kimaradt városokra, illetve a vidéki helyszínekre fognak fókuszálni. A térkép továbbra is a főoldal jobb oldali sávjában, illetve a menüsor negyedik ikonja alatt található meg és böngészhető szabadon, valamint a felvitt épületekhez kapcsolódó cikkeknél érhető el közvetlenül.
Az Építészfórum térképének fejlesztése a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósult meg.