Mérnöki és szakkivitelezői feladatok megoldhatók rendszeren belül, kiegészítő szerkezetek alkalmazása nélkül
A veszprémi várnegyedben történelmi léptékű fejlesztés zajlik. A megyei jogú város szívében a Veszprémi Érsekség beruházásában 18 épület, közel 35 ezer négyzetméter épített és 10 ezer négyzetméter szabad terület újul meg. Ilyen mértékű fejlesztés legutóbb 250 éve, a barokk korban zajlott a várnegyedben. Az épületek külső és belső felújítása mellett turisztikai látványosságok is készülnek, melyek a várnegyedet, magát a várost és a régiót is még vonzóbbá teszik a lakosság és az ide érkezők számára. A fejlesztés egyszerre építészeti, turisztikai, funkcionális hitéleti, valamint munkahelyteremtő beruházás. A projekt keretein belül megújul a Vár utcában elhelyezkedő, műemléki védelem alatt álló Tejfalusy Ház is. A felújítási munkálatokat a Fejér B.Á.L. Zrt. és a SWIETELSKY Magyarország Kft. konzorciuma végzi, az állványozásért a Bakony-Ács Kft. és a Stabil Építő Kft. felel.
Több termékcsoport kombinációjával ideiglenes szerkezet
Az épület megóvása céljából a szakemberek egy már, a gyakorlatban jól bevált integrált Layher állványmegoldást alkalmaztak a szakemberek. A Layher több termékcsoportjának tökéletes kombinációjával így egy komplex, szűk helyen is megvalósítható, rendszeren belüli műszakilag professzionális termékalkalmazást valósítottak meg a több száz éves épület rekonstrukciójára. A Layher Blitz, valamint Allround állványrendszer elemeiből épült tartóállványzatokra ponyvaborítású Keder XL tető került, a nagy teherbírást pedig a Layher Allround FW tartók segítik. A Layher rendszerek praktikussága, hogy egymással kompatibilis kiegészítő elemek széles választéka áll rendelkezésre, így rendszeren belül megoldhatók az olyan mérnöki és a szakkivitelezői feladatok, mint a nagy teherbírás nagy fesztávon, tehát nincs szükség egyedi gyártású segédszerkezetekre.
Homlokzati állvány tartja az ideiglenes tetőt
A szakemberek 3D Lidar szkennerrel beszkennelték az épületet a tervezési fázisban, az így kapott pontfelhőre tervezték a szükséges állványszerkezetet. A szűk hely, az épületek változatos geometriája és elhelyezkedése ellenére egy professzionális megoldás született. Nehezítő tényező volt, hogy a védendő épület és teteje nem párhuzamos kialakítású. Az állványtalpak pozícióját kitűzési terv alapján készítették el az állványszerkezet terv szerinti megvalósíthatósága érdekében. Az utca felőli részen Layher Blitz állványrendszer elemeiből egy 13 méter hosszú, 12 méter magas, 5 munkaszintes homlokzati állványzatot építettek. Ez munkaállványként funkcionál a homlokzat felújítási munkáinak elvégzésére, továbbá az ideiglenes tető stabil tartóállványzata. Az állványzat egy függőleges irányú megerősítést kapott statikai okok miatt, ugyanis a tartóállvány magassága lényegesen nagyobb, mint a legfelső homlokzati rögzítési pont magassága. Továbbá az Allround rendszer elemeivel egészítették ki a váltakozó távolságú és irányú homlokzati síkok miatt. Az állványon való közlekedést a robust létrás feljárók segítik el, valamint acél járólapot alkalmaztak.
Az FW rendszer segíti a nagy teherbírást
A projekt során fontos szempont volt a beázások kockázatának minimalizálása, valamint a tetőmunkák időjárástól független elvégzése. Mivel a Tejfalusy Ház és a mellette lévő épület ereszvonala nem szabályos szöget zár be, a szomszéd épület tűzfalára merőleges gerincvonalú Layher ideiglenes védőtető felépítése lett az optimális megoldás. Az utcafront mellett a belső udvarban két Allround tartóállványzat épült, melyeket egy 10,3 méter hosszú Allround FW áthidalás köt össze. Az FW rendszer egy széleskörűen elterjedt műszaki megoldás, előnye, hogy nem kell kiegészítő szerkezetet igénybe venni, rendszeren belül megoldható a nagy teherbírás viselése és a nagy fesztáv biztosítása.
Gurítható ideiglenes tető
Egy 16 méter fesztávú, gurítható ponyvaborítású Keder XL nyeregtető került a tartóállványzatra, amelynek teljes szélessége 18 méter eresztől ereszig. A gurítható kivitelű ideiglenes tető egy sínből és egy mozgatható adapterre épített tetőszerkezetből áll. Előnye, hogy méretfüggetlenné teszi egymástól a tartóállványt és az ideiglenes tetőt, daruzási igény esetén könnyen megnyitható a tető. A sínekre csatlakozó gurítható adaptereket a tetőtagokkal együtt a földön szerelték össze, és egyben daruzták a fogadóállványzatra, a teljes tetőszerkezet így mindössze 3 emeléssel került a helyére. A Keder ponyvát a helyén húzták be a szerkezetbe. Az ideiglenes tető védelmet nyújt az időjárás viszontagságaival szemben, valamint védi az épületet a tetőmunkák elvégzése alatt.
Fotók: Nagy Mihály / Magyar Építők