A hibrid hőszivattyús rendszer ötvözi a geotermikus és a levegő-víz hőszivattyút
A szigligeti hegyoldalon elhelyezkedő családi ház fűtési-hűtési rendszerének kialakítása igazi kihívást jelentett a Concept Group számára. Amellett, hogy a telek egy nehezen fúrható területen található, a telepítendő medence szezonális fűtése is megoldásra várt. Mindemellett pedig a gépházban is csak minimális hely állt rendelkezésre.
A GreenWatt Zrt. egy olyan hibrid hőszivattyús rendszert üzemelt be, amely ötvözi a geotermikus és a levegő-víz hőszivattyút. A hibrid kialakítás lényege, hogy a hőszivattyú minden üzemállapotban el tudja dönteni, hogy a talajszondákból vagy a levegőből használja fel a szükséges hőt az alapján, hogy melyik hőforrás hőmérséklete az ideális. Így elérhető az épület magas hatékonyságú fűtése és hűtése, valamint a medence hatékony fűtése is. A rendszer további előnye, hogy a legnagyobb zajforrással rendelkező egység nem szabadtéren, hanem a gépházi helyiségben található.
A hőtermelő rendszer kivitelezését a Concept Group másik tagja, a Geo Concept Kft. végezte el.
A rendszer főbb alkotói a következők:
- 4 db 80 méter mély JANSEN GeoShark típusú talajszonda,
- 1 db FRANK R-400 típusú talajköri osztó-gyűjtő akna,
- 1 db Ecoforest AU12 típusú levegő-víz hőcserélő,
- illetve az Ecoforest ecoGEO B4T 3-12 kW HTR EH típusú hőszivattyú berendezés.
A hibrid hőszivattyús rendszer működését a GreenWatt Zrt. által kifejlesztett Green Watt Controls monitoring rendszer figyeli, amellyel pontos kép kapható arról, hogy mely üzemállapotokban, mely hőforrást hasznosítja a rendszer. Ezen felül a monitoring rendszerből kinyert adatok segítségével az időjáráshoz igazodó energiahatékonyságot javító változtatásokat javasolhatnak az üzemeltetéshez.
A 8 hónapja üzemelő rendszer kiváló hatékonysági mutatókkal rendelkezik, mely azt bizonyítja, hogy az ilyen fajta hibrid hőszivattyús rendszerek jó megoldást jelenthetnek olyan projektek esetében, ahol cél, hogy több, azonos időben felmerülő igény energiahatékonyan legyen kielégítve. Nem utolsó sorban, nehezen fúrható terepen a két rendszer összehangolva költséghatékony megoldást kínál a felhasználónak, már a beruházási költségek tekintetében is.