Cédrus Liget Lakópark, Szeged
A Büsscher & Hoffmann az elmúlt években több jelentős projektben vett részt. Van ezek között különleges lakóépület együttes, ipari épület, híd és műemlék is. Az egyes projektek tervezői és kivitelezői más és más követelményt fogalmaztak meg és az adott épület, műtárgy esetén mindig a feladatnak műszakilag leginkább célravezető – és persze árban is megfelelő – anyagot ajánlotta meg a Büsscher & Hoffmann. Ebben nagy segítség volt a cég ügyvezetője, Böcskei Zsolt, aki nem csak 25 éves ügyvezetői, hanem az ezen idő alatt szerzett műszaki és kereskedelmi tapasztalataival is segítette kollégái munkáját.
Az egyik, több éven át húzódó hatalmas beruházás Szegeden volt. A Büsscher & Hoffmann helyi területi vezetőjének, Laczi Ambrusnak és Böcskei Zsoltnak a beruházóval folytatott tárgyalások során sikerült elérnie, hogy a Cédrus Liget Lakópark projekthez szükséges vízszigetelési rendszereket a Büsscher & Hoffmann szállítsa.
Cédrus Liget Lakópark, Szeged
Szegeden, a volt kábelgyár területén egy hatalmas lakópark építésére került sor. Közel hatszáz lakás, valamint irodák és üzlethelyiségek kerültek kialakításra a 6 hektáros területen. Az épületek alatt 1100 autó befogadására alkalmas teremgarázsok, illetve ezekből leválasztott zárható garázsok vannak. Az épületek között egy belső tórendszer is helyet kapott. A méretekből is érzékelhető, hogy hatalmas felületeket kellett a föld alatt, illetve a tetőszinten megvédeni a csapadék- és talajvíztől. A helyzetet még tovább bonyolította a tervezők által megálmodott izgalmas teraszrendszer. Ezek a teraszok részben burkoltak, részben zöldtetős kialakításúak, de mindenütt ívesek.
A beruházás méreteit a beépített főbb vízszigetelő anyagok mennyisége is jól jellemzi:
- 72.000 m² elasztomerbitumenes lemez (KV E 45 K)
- 57.000 m² elasztomerbitumenes öntapadó párazáró lemez (AL E 30 KSK RPS)
- 44.000 m² elasztomerbitumenes öntapadó lemez (GG E 25 KSK)
- 42.000 m² elasztomerbitumenes gyökérálló palás lemez (KVD EW 55 K)
- 20.000 m² elasztomerbitumenes palás lemez (KVD E 45 K)
- 15.000 liter bitumenes alapozó (BV 25)
- 12.000 m² PVC lemez
- és még sok más anyag, ami összesen közel 1500 raklapon fért el.
A pince vasbeton munkáival párhozamosan készültek a mélygarázsok födémjeinek szigetelései. Ehhez helyenként csak normál vízszigetelő lemezt (Baruplan KV E 45 K) használtak, helyenként pedig, ahol kert is épült fölé, ott gyökérálló lemezt (Baruplan KVD EW 55 K) használt a kivitelező. A munka megfelelő odafigyelést követelt, mivel a későbbiek során ehhez a szigeteléshez már nem lehetett hozzáférni és az esetleges hibákat javítani. A szerkezeti dilatációk kialakítására is gondosan ügyelni kellett. A kivitelezést nehezítette, hogy az elkészült szigetelést minden esetben megfelelő védelemmel kellett ellátni, hiszen az építés folyamán azon jelentős anyagszállítás zajlott.
A legnagyobb kihívást a teraszok szigetelése okozta. A teraszok az épületek íves és lépcsős kialakítását követték. Egyen szakaszok csak a homlokzati falak előtt voltak, de néhány méter után azok is megtörtek egymáshoz képest. A teraszok külső éle mindenütt ívelt volt. Erre kellett a párazáró réteget (Aluplan AL E 30 KSK RPS) letenni, hiszen a lépcsős kialakítás miatt a terasz alatt lakótér volt. Erre került a megfelelően méretezett hőszigetelés és a két réteg bitumenes lemez (Baruplan KV E 45 K; Baruplan KVD E 45 K), mint teraszszigetelés. Nem elég az, hogy minden ívelt és törtvonalú volt, hanem a mellvédek fogadására még kb. 12.000 db acél láb is beépítésre került, melyeket vízzáróan kellett a szigeteléshez csatlakoztatni. Ehhez a kivitelező kenhető szigetelést alkalmazott. A burkolt teraszok esetén a burkolat kavicságyazatba került.
Az épületek tetején lévő megoldás egy egyenes rétegrendű tető volt, alul öntapadó párazáró lemezzel (Aluplan AL E 30 KSK RPS), erre jött a méretezett polisztirol hőszigetelés majd a két réteg bitumenes lemez (Baruplan KV E 45 K; Baruplan KVD E 45 K). A kihívás itt is hasonló volt, mint a teraszok esetén, hiszen az íves mellvédet itt is követni kellett. A tetőn lévő acélszerkezetek és a gépészeti berendezések alsó csatlakozásához szintén kenhető szigetelést használt a kivitelező.
További kihívást jelentett a szakembereknek a vízszigetelés épülethez való csatlakoztatása. Sajnos a tervezők elég kevés helyet hagytak arra, hogy egy fix ablak vagy nyitható ajtó és a vízszigetelés csatlakozását igazán jól el lehessen készíteni. A túlzottan filigrán szerkezetek lehet, hogy divatosak, de a csomóponti megoldások ilyenkor mindig aggályosak. Szerencsére voltak jó alvállalkozók, akik ezeket a kihívásokat is remekül megoldották.