A Stiebel Eltron 2021-től elkezdi a kisebb GWP értékű hűtőközegek használatát a megújuló energiákat hasznosító hőszivattyús készülékeiben, melynek eredménye a januártól elérhető két új levegő-víz hőszivattyú; a HPA-O 05.1 CS Premium és a HPA-O 07.1 CS Premium.
Az új hűtőközeg jótékony hatása nem csak környezetbarát tulajdonságában jelentkezik. Javul a készülékek SCOP értéke és magasabb, akár 75°C fűtővízhőmérsékletet is előállíthatunk a hőszivattyúval. Így olyan felújítások során is alkalmazhatóak, ahol az épület hőleadó oldala nem kerül átépítésre, és korábban magasabb előremenő hőmérsékletre lett méretezve. Az sem elhanyagolható, hogy jobb használati melegvíz komfort is elérhető ezekkel a készülékekkel.
Miért az új hűtőközeg?
Az Európai Unió zöld megállapodás (Green Deal) tervet állított össze 2019. év végén, melynek fő irányvonalai az erőforrások hatékony felhasználásának elősegítése a tiszta, körforgásos gazdaságra való átállás révén, valamint a biológiai sokféleség helyreállítása és a környezetszennyezés mértékének csökkentése.
A hőszivattyúk központi elemei annak a törekvésnek, hogy az Európai Unió a megújuló hőforrásokra térjen át a fent említett célok elérése érdekében. Jelenleg a hőszivattyúk a leghatékonyabb technológiák a fűtési energia piacán. A hőszivattyúknak hűtőközegre van szükségük ahhoz, hogy a környezet energiáját felhasználhassák a helyiségek fűtésére, hűtésére és használati melegíz előállításra. Ha a hűtőközegek a légkörbe kerülnek, hozzájárulnak az üvegházhatáshoz. A hűtőközeg felmelegedési potenciálját GWP értékével (globális felmelegedési potenciál) jelöljük, ami a hűtőközeg éghajlatra gyakorolt káros hatása, az üvegházhatást okozó szén-dioxiddal (CO2) összehasonlítva. Az R410A, az eddigi legtöbb hőszivattyúban használt hűtőközeg GWP értéke 2088. Ez azt jelenti, hogy ha egy kilogramm R410A kijut a légkörbe, ugyanúgy hozzájárul az üvegházhatáshoz, mint 2088 kilogramm CO2.
Fontos megjegyezni, hogy a hőszivattyú hűtőközege hermetikusan zárt körben helyezkedik el. Ritkán jut a környezetbe, és a hőszivattyú ártalmatlanításakor újra kell hasznosítani!
Függetlenül attól, hogy a hűtőközeg általában nem kerül ki a légkörbe, az EU szabályozza a fluortartalmú üvegházhatású gázok értékesítését a 2014-ben felülvizsgált 517/2014 / EU F-gáz rendelet révén: 2030-ra az eladott fluortartalmú üvegházhatású gázok CO2-egyenértéke, a 2014-es eladások 21% -ának kell lennie. A CO2 egyenérték az eladott mennyiségből származik, szorozva az adott F-gáz GWP-jével.
Mivel a hőszivattyú élettartama alatt kevesebb CO2-kibocsátást eredményez, az alkalmazott hűtőközegtől függetlenül, mint más hőtermelők, bizonyos F-gázok mentesülnek a tilalmak alól. Ennek ellenére a hőszivattyúk érintettek a CO2-egyenérték csökkentésére irányuló általános erőfeszítésekben.
A hűtőközegek osztályozása GWP szerint:
Szuper alacsony GWP: | <150 (szénhidrogének, CO2, ammónia, HFO, például R1234yf, R454C és R455A) |
Alacsony GWP: | <750 (R32 és R410 helyettesítő keverékek, például R454B és R452B) |
Magas GWP: | <2500 (R410A, R407C, R134a) |
Nagyon magas GWP: | > 2500 (R404) |
Meglévő rendszerek:
Jelenleg nincs érvényben az R410A, R407C és R134a hűtőközegek tilalma. A továbbiakban is felhasználhatók új és meglévő rendszerekben. A készletek hosszú távon javításra is rendelkezésre állnak. A jövőbeni jogi korlátozások az EU F-Gáz rendelete, az új rendszerekre vonatkozik (meglévő rendszerek védelme).
Az új R454C hűtőközeg
Az R454C-t, mert ez a hűtőközeg környezetbarát, kényelmes, hatékony és biztonságos. Különleges biztonsági követelmények és/vagy további biztonsági intézkedések vonatkoznak más nagyon gyúlékony hűtőközegekre, mint például a propán (R290).
Milyen tulajdonságai vannak az R454C-nek és az A2L osztálynak?
Az R454C egy HFO technológián alapuló hűtőközeg (hidrofluor-olefin), alacsony GWP-értékkel (148) és nincs ózon lebontó hatása. A hűtőközegeket biztonsági osztályokba sorolják. Az R454C az A2L biztonsági osztályba tartozik, égési sebessége, 1,6 cm/s, ezért az az R454C hűtőközeget használó hőszivattyúk robbanás- és tűzveszélyessége minimális.
A maximális biztonság érdekében azonban a biztonsági, valamint telepítési és karbantartási előírásokat továbbra is be kell tartani! A kiáramló hűtőközeg esetén a követelmény az, hogy megakadályozzuk a gyúlékony koncentráció kialakulását az épületben, annak ellenére is, hogy az új hűtőközeg gyúlékonysága alacsony.
Az R454C előnyei
Környezetbarát
A törvényben előírt maximális 150 GWP-érték (szuper alacsony GWP) sok épületgépészeti termékre vonatkozik, mint például a helyi kompakt légkondicionáló egységek. Az R454C ezen küszöb alatt van. 148 GWP-vel az R454C körülbelül 14-szer alacsonyabb üvegházhatást okozó potenciállal rendelkezik, mint a hagyományos R410A hűtőközeg.
* A GWP a 2030-ig értékesített hűtőközegek átlagos GWP becslésén alapul, állandó összmennyiség mellett.Ha nő az értékesítés, az átlagos GWP-t tovább kell csökkenteni a 2030-as éghajlati célok elérése érdekében.
Kényelmes
Az R454C típusú hűtőközeggel üzemelő hőszivattyúk magas, akár 75 °C-os előremenő hőmérsékletet érnek el. Ez 60 °C feletti használati melegvíz hőmérsékletet jelent, amit egész évben jó energiahatékonysággal érhetünk el, tisztán hőszivattyús üzemmódban, elektromos rásegítés nélkül.
A meglévő radiátoros fűtési rendszerrel rendelkező épületek fűtési rendszerébe egyszerűen integrálhatjuk az új hőszivattyúkat az R454C hűtőközeggel, egy modernizációs projekt részeként az elérhető magas előremenő hőmérséklet miatt.
Hatékony
Az új hűtőközeggel rendelkező készülékek hatékonysága lényegesen magasabb, mint a korábbi R410A hőszivattyúk esetében. Példa: egy levegő-víz hőszivattyúnak az új R454C hűtőközeggel a teljesítmény-együtthatója (COP) akár 4,6 is lehet (A2/W35-nél az EN 14511 szerint).
Biztonságos
Az R454C meghajtású hőszivattyúk használata egyszerű és biztonságos, valamint telepítésük is egyszerű. Az R454C A2L gyúlékonysági osztályú hűtőközeg, ezért enyhén tűzveszélyesnek tekinthető.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a szabadba telepített berendezéseknél nincs szükség további - esetenként összetett - és költségigényes biztonsági intézkedésekre, mint pl. védőtávolság, biztonsági szerelvények/berendezések.
Beltéri telepítéseknél biztosítani kell, hogy a koncentráció a lobbanáspont alatt maradjon bármilyen hűtőközeg-veszteség esetén.
Összegezve, az új R454C hűtőközeggel feltöltött monoblokk kialakítású hőszivattyú nem csak „zöldebb” az elődjénél, de a hűtőközeg kedvező tulajdonságai miatt javult a készülékek hatásfoka és bővült a felhasználhatóságuk köre is.