Alkalmazásával a szerelés gyors, egyszerű és független az időjárási viszonyoktól
Az ACT technológia tökéletesen ötvözi a panel horgonyok használatát az egyedi tartószerkezetekkel és a kifinomult fúrási technológiával. Ez megtérül az építkezéseken, ahol a szerelés ezáltal gyors, egyszerű és független az időjárási viszonyoktól. A szerelési idő csökken - és így a költségek is.
A nemrég frissített ETA-05/0266 Európai Műszaki Engedély először veszi figyelembe a különböző jellemzőkkel bíró homlokzati burkolólapok szilárdsági értékeit, az öregedésnek a terméskövek szilárdsági értékeire gyakorolt hatását pedig egy expozíciós tényezővel fejezi ki.
Terméskő lapokat gyakran használnak minőségi, hátulról szellőztetett, vegyes és függönyfalas homlokzatok burkolóanyagaként. A terméskő homlokzatburkoló lapokra vonatkozó követelmények, valamint azok méretezése a DIN 18516-3 szabványban szerepel, 1995 óta pedig léteznek általános építőipari engedélyek a homlokzatburkoló lapok rögzítésére szolgáló hátsókúpos dübelekre is. A hagyományos rendszerekkel összehasonlítva a hátsókúpos dübelekre vonatkozó engedélyeknek megvan az az előnye, hogy azokat nem korlátozta semmilyen már meglévő szabvány, így a hátsókúpos technológiában rejlő kapacitás teljes mértékben kiaknázható. Ez azt jelenti, hogy a statikai feltételezések és számítások így lényegesen könnyebben és gyorsabban elkészíthetők.
Az Európai Műszaki Engedélyekkel (ETA) szemben támasztott követelmények azon a feltételezésen alapulnak, hogy a dübel várható hasznos élettartama 50 év. A dübel kültéri felhasználásra engedélyezett, ugyanakkor különösen agresszív közegekben, például fedett uszodák klórtartalmú környezetében vagy olyan alagutakban, ahol jégtelenítő folyadékot használnak, nem alkalmazható. A termésköveknek meg kell felelniük az EN 1469:2004 szabványnak, és az alábbi csoportok egyikébe kell tartozniuk:
- I. csoport: kiváló minőségű mélységi magmás kőzetek, pl. gránit, biotit-gránit és gabbró
- II. csoport: metamorf kőzetek keménykő-tulajdonságokkal, pl. kvarcit, granulit és gneisz
- III. csoport: kiváló minőségű kiömlési magmás kőzetek, pl. bazalt és bazaltláva
- IV. csoport: üledékes kőzetek keménykő-tulajdonságokkal, pl. mészkő és homokkő.
A homlokzatburkoló lapokat négyszög alakban elrendezett négy dübellel kell feszítésmentesen a megfelelő tartószerkezethez rögzíteni. A nyílászárók káváját ezenkívül süllyesztett dübelekkel és sarokvasakkal lehet szerelni. Az EN 1469 szabvány szerinti, válogatott terméskőből készült homlokzatburkoló lapok hátoldali szereléséhez kifejlesztett fischer Zykon-horog piacra kerülése óta folyamatosan kiváló teljesítményt nyújt távolságtartó és süllyesztett szerelésnél egyaránt.
A maximális lapméret 3,0 m² maximum 3,0 méteres oldalhossz mellett. A névleges lapvastagság minimum 20 mm, a IV. kőzetcsoport és a bazaltláva esetében pedig 30 mm. A fischer FZP M6-os és M8-as metrikus menetes szárakkal, valamint M6-os belsőmenetes horgokkal használható, névleges rögzítési mélysége 12 és 25 mm között lehet. Homlokzatburkoló lapoknál a minimális széltávolság 50 mm, a nyílászárók kávájánál pedig 40 mm. Bármely két dübel tengelytávolságának meg kell haladnia a rögzítési mélység nyolcszorosát, hogy az esetleges kúpos kiszakadások egymást ne befolyásolhassák. Távolságtartó szerelés esetén a homlokzatburkoló lap névleges lapvastagságának 40%-át meg kell tartani.
Az engedélyezési eljárás során a dübeles rögzítés használhatóságát számos különböző teszttel sikerült igazolni: centrális húzás, nyírás, ferde húzás, épületelemek tesztelése, dinamikus és statikus terhelés, valamint fagyás/kiolvadás során vizsgált működőképesség, illetve vízfelvétel utáni működőképesség.
A fischer ACT rendszerről bővebben olvashat, ha a hír alatti termékképre kattint, amennyiben árajánlatot, egyéb információt vagy katalógust szeretne kérni a fischer Hungária Bt. munkatársától, használja a megfelelő gombot.