Románia és Oroszország rontja le az építési piaci kilátásokat az EECFA országaiban

EECFA építési előrejelző tanulmányok 2024 Nyár

Az EECFA június 25-én kiadott nyári építési előrejelzése szerint a bővülés tavaly véget ért a délkelet-európai régió egészében, de a jelenlegi zsugorodás várhatóan nem fog olyan sokáig tartani, mint a 2008 utáni és 2026-ra ez a régió visszatérhet korábbi csúcspontjához. A kelet-európai régió egésze viszont bővülni látszik, és az EECFA továbbra is optimista 2026-ig. Ha közelebbről megnézzük az előrejelzést, kiderül, hogy a délkelet-európai régió visszaesése mögött a legnagyobb piac, Románia áll, ahol a korábbi csúcs nem valószínű, hogy hamar elérhető. Ezen régió más részein az EECFA jelenlegi forgatókönyve a további növekedés, igaz Szerbia pályája kicsit más, de a piac a jövő évi esés ellenére itt is magas szinten maradhat. A török építési piac fellendülése olyan erősnek tűnik, hogy ez ellensúlyozhatja a zsugorodó orosz építési teljesítményt. Ukrajnában a viszonylag jó növekedési adatok oka az, hogy nagyon alacsony szintről jön vissza.

Románia és Oroszország rontja le az építési piaci kilátásokat az EECFA országaiban
Románia és Oroszország rontja le az építési piaci kilátásokat az EECFA országaiban

Délkelet-európai építési kilátások 2026-ig

Bulgária gazdasága idén várhatóan kb. 2%-kal, jövőre pedig 3%-kal fog bővülni, miközben az ország az euróövezeti tagságra készül, amely valószínűleg 2026-ban történhet meg. Ezzel párhuzamosan az előrejelzés szerint az építési teljesítmény 2024-2026-ban évről évre csökkenhet a lakásépítés várható visszaesése miatt és a nem-lakásépítés heterogén, de pozitív teljesítménye mellett. A növekedés a mélyépítés miatt indulhat be ha az uniós források felhasználása lendületet kap és felgyorsulnak az infrastrukturális beruházások.

A horvát mélyépítés most még magasabb fokozatba kapcsol, különösen a TEN-T hálózaton történt munkák miatt, melyből Horvátország profitált. Ennek megfelelően a legtöbb mélyépítési ágazat teljesítménye növekedni fog. Az épületek építése vegyesebb képet mutat, egyes szektorok már elérték vagy most érik el a csúcsot, míg mások bővülnek.

Romániában az építőipar kilátásai idén továbbra is negatívak. Az infláció csökken, de a kívántnál lassabban, mely hosszabb ideig viszonylag magasan tartja a kamatlábakat, és kihat a finanszírozásra. Emellett az uniós ciklusok közötti váltás a még mindig magas építési költségekkel és a választásokkal párosulva azt jelenti, hogy kevesebb hosszú távú projekt indulhat el vagy valósulhat meg. Mivel a makrogazdasági kilátások jók, és ha a többi probléma is rendeződik, 2026-ban újra növekedésnek indulhat az építési piac.

Szerbia építési piaca tovább stabilizálódhat idén és az előrejelzés szerint mind az épületek építése mind a mélyépítés pozitív marad. Ez utóbbi nagyon közel áll ahhoz, hogy 2024-ben kétszámjegyű növekedést könyveljen el. A gazdaság élénkül, a kamatlábak lassan csökkennek, így az építőipar képes lehet fenntartani a magas teljesítményi szintet. A kereslet továbbra is viszonylag erős, míg a stabil árak miatt a beruházások magas szinten maradhatnak idén.

A szlovén építőipar az előrejelzések szerint idén túllépi a tavalyi rekord magas teljesítményt. 2025-ig folytathatja is a növekedési pályát és először haladhatja meg a 6 milliárd eurót köszönhetően a mélyépítési nagyprojekteknek és az árvízi helyreállítási munkáknak. Bár sok lakáscélú állami beruházást terveznek, azok az állami finanszírozástól függenek majd. Ez utóbbi kihat majd a nem-lakásépítésre is. Az iparág munkaerőhiánnyal küzd, de a megnövekedett bevándorlás és a csökkenő építési költségek várhatóan enyhítik majd ezeket a problémákat és támogatják az építési piac további bővülését.

Románia és Oroszország rontja le az építési piaci kilátásokat az EECFA országaiban
Románia és Oroszország rontja le az építési piaci kilátásokat az EECFA országaiban

Az EECFA kelet-európai építési piacai 2026-ig

Az orosz építési teljesítmény növekedését tavaly az emberek fizetőképességének növekedése, az üzleti aktivitás helyreállása és a dinamikus gazdasági fejlődés biztosította, de a kilábalási tendenciák lassulnak a külső megszorítások és a belső negatív tényezők miatt. A lakásépítés és a mélyépítés továbbra is kulcsfontosságú az ágazat számára, de ezek dinamikája függ a kormányzati részvétel mértékétől és az elkülönített költségvetési források nagyságától. Bár a lakásépítésre a következő években negatív tendencia a forgatókönyv, a 2024-2026-os teljes építési piac visszaesése nem nagyon valószínű, mivel a piacot az export infrastrukturális projektek építése fogja támogatni.

Törökország gazdaságát a tavalyi földrengések és az emiatt szükségessé vált újjáépítés terheli. A kormány ezen finanszírozási kötelezettségei egybeesnek a hagyományos, megszorításokat igénylő gazdaságpolitikához való visszatéréssel. A hatalmas újjáépítési kiadások nagy költségvetési hiányt okoztak, és ez a mélyépítést érinti a legrosszabbul. A magas kamatlábak megfizethetőségi problémákat okoztak a banki hitelek, főként a jelzáloghitelek esetében, így a lakásvásárlások többnyire részvényfinanszírozásra támaszkodnak, és fedezetül szolgálnak az infláció ellen. A lakásengedélyek száma nőtt az idei első negyedévben a földrengés sújtotta régiókban kiadott engedélyek miatt. Emellett a magánszektor is egyre inkább hajlandó kereskedelmi épületekbe beruházni.

Ukrajna nagy előrelépést tett a háború következményeinek leküzdésében és gazdasági növekedést is mutat. Az újjáépítés kérdése azonban kritikus. A piac fő problémái az emelkedő árak és az építőanyaghiány, illetve a növekvő logisztikai költségek és a szakképzett munkaerőhiány. Az energetikában az energiatermelő létesítmények azonnali helyreállítása szükséges a stabil villamosenergia biztosításához. A lakások helyreállítását és építését célzó állami és nemzetközi programok valószínűleg hozzájárulnak majd az építési piac élénkítéséhez. Az elkövetkező években a piac jövője, minden eddiginél jobban, három dologtól függ majd: a fronton elért eredményektől; Ukrajna szubjektivitásától a nemzetközi színtéren; és attól, hogy képes lesz-e megvédeni érdekeit az orosz diplomáciával szemben.

A hírben szereplő termékek
EECFA Construction Forecast Report
 
EECFA Construction Forecast Report

Bulgária, Horvátország, Oroszország, Románia, Szerbia, Szlovénia, Törökország, Ukrajna

Termékismertető
Tovább
Termék kártya
Kategóriák
Elemzések az európai építési piacról
Elemzések az európai építési piacról
Kiadványok, információs szolgáltatások
Kiadványok, információs szolgáltatások
Eszközök
Eszközök
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...