Lindab Construline könnyűszerkezetes falváz-rendszer

A Lindab Kft. egyik legújabb fejlesztése a Lindab Construline termékcsoportba tartozó perforált gerincű C- és U-profil.

A svéd érdekeltségű Lindab cégcsoport Profil üzletága az 1950-es évektől kezdve töretlen fejlődéssel fejleszt, gyárt és értékesít könnyűszerkezetes tüzihorganyzott, vékonyfalú acél termékeket és rendszereket az építőipari piac számára. Az 1992 óta működő magyarországi leányvállalat, a Lindab Kft. egyik legújabb gyártási és fejlesztési eredménye a Lindab Construline termékcsoportba tartozó perforált gerincű C- és U-profil, illetve ezen profilok felhasználásával építhető könnyűszerkezetes külső főfal-szerkezetek.

Felhasználási terület

A "paneles" technológiával szerelhető Lindab Construline könnyűszerkezetes főfalak alapvetően két fő felhasználási területen alkalmazhatók (1. ábra), úgymint

  • egy-, kétszintes könnyűszerkezetes lakóépületek függőleges teherhordó, térelhatároló falszerkezeteinek; valamint
  • többszintes, acél vagy vasbeton vázas középületek (irodaépületek, szállodák stb.) kitöltő falainak, függönyfalainak.

 könnyűszerkezetes falváz-rendszer számos előnnyel rendelkezik a hagyományos technológiával készülő kiselemes illetve blokkos falazott szerkezetekkel szemben, mint például a könnyű súly; a pontos gyártási geometria; a tartós alapanyag és felületvédelem (tüzihoganyzott acél); a száraz technológia, a gyors kivitelezés; a kiváló eredő hőszigetelő képesség; a magas teherbíró képesség.

 

1. ábra: A perforált gerincű külső főfalak fő felhasználási lehetősége:
(a) komplett vázszerkezet eleme; (b) vázas magasépületek kitöltő fala

Szerkezeti kialakítás

A könnyűszerkezetes külső főfal váz-szerkezetének fő alkotóelemei a Lindab Kft. új gyártású termékei: a perforált gerincű C-szelvényű falvázoszlop (HRY-C), és az U-profilú alsó és felső vezetősín (HSKY-U). A vázszerkezet végleges kialakítását (2. ábra) számos tartozék, kiegészítő teszi lehetővé, mint pl. önfúró csavarok (B08); polietilén tömítőcsík (PD10), végmerevítő diafragma (AÄ), nyílásáthidaló elemek (YVX jelű L-profil, nagyobb nyílásszélesség esetén C-profil), L-profil kapcsolóelemek (LPY), másodlagos belső falvázgerendák (RZ, RCY) épületgépészeti szerelvények elhelyezésére; homlokzati téglaburkolat rögzítéséhez szükséges tartozékok (MK bekötő karom, MSK rögzítősín).

Lindab Construline falvázrendszer 3.
Lindab Construline falvázrendszer 3.

2. ábra: A könnyűszerkezetes külső falszerkezet felépítése 

A könnyűszerkezetes acél falváz mindkét oldala burkolati építőlemezt kap (pl. gipszkarton vagy OSB lap), amely a fal teherbírásában is hatékonyan részt vesz. Az acél falvázoszlopok közé hőszigetelő anyag (üveggyapot, kőzetgyapot) kerül; a belső ("meleg") oldalon párazáró fólia szükséges. Nagyon fontos követelmény az egész falfelület pára- és légzárásának biztosítása, a csatlakozások tömítésére különös gondot kell fordítani. A külső oldalon az adott épület esztétikai és funkcionális igényének függvényében alakítható ki a megfelelő homlokzati burkolat: szerelt jellegű (trapézlemez, kazettás burkolat, fa lapburkolat), dryvitos rendszerű vakolt vagy homlokzati téglaburkolat egyaránt illeszthető a vázszerkezethez (3. ábra).

Lindab Construline falvázrendszer 4.
Lindab Construline falvázrendszer 4.

3. ábra: Külső falburkolat alternatívái

Hőtechnikai méretezés

A vékonyfalú szelvények gerinclemez-perforációjának célja a szerelt falszerkezetek hőtechnikai jellemzőinek a javítása. Az acélszelvények gerincéből gyárilag kivágott, egymástól hosszirányban eltolt, résszerű lyukak kedvezően megnövelik a hővezetés úthosszát, ezáltal számottevően csökkenthető az acél falváz okozta hőhíd hatása. Az acélprofil hővezetési tényezője az 5-öd, 6-od részére csökken; a teljes falszerkezet eredő hőátbocsátási tényező pedig kb. 1,5-szer alacsonyabb lesz! A különböző profilmérethez, vastagsághoz, falváz-kiosztáshoz tartozó eredményeket a Construline Alkalmazástechnikai Útmutató táblázatos és grafikus formában is közli, amelyeket a hőtechnikai méretezésben közvetlenül fel lehet használni. Megállapításra került, hogy a korábban hosszú ideig érvényes MSZ-előírások alapján az összes vizsgált rétegrend megfelelő (Ur ≤ 0,7), sőt, a legtöbb falszerkezet kielégíti a 2006. szeptember 1-jétől hatályos új energetikai követelményt is (Ur ≤ 0,45)!

Statikai méretezés

A perforált gerincű vékonyfalú acélprofilok statikai méretezésére közvetlenül alkalmas eljárást sem a korábbi magyar szabványsorozat (MSZ 15024), sem az "új" Eurocode 3 (MSZ EN 1993-1-3) nem tartalmaz. Ezért a Lindab cég kifejlesztette a gerinc perforációja révén csökkent nyírási merevséggel rendelkező szelvények ellenőrzéséhez szükséges speciális tervezési eljárásokat, amelyeknek alapját részben a svéd szabvány előírásai, részben végrehajtott laboratóriumi kísérletsorozat eredményei képezik. Az eljárás alapján készített teherbírási táblázatokat és azok felhasználási módját a statikai tervezésben az említett Alkalmazástechnikai Útmutató tartalmazza a gyakorlatban előforduló esetekre (statikai modell, terhelés, megtámasztások, stb.).

A hírben szereplő termékek
Lindab Z-C-U gerendák
 
Lindab Z-C-U és Szigma gerendák

A profilok fő felhasználási területe a tető- és oldalfalburkolatok közvetlen alátámasztása, és az épületekre ható terhek közvetítése a főtartó vázszerkezetre. Bizonyos esetekben akár a főtartó szerepét is átveheti, mint például az SBS kisépület-rendszer keretszerkezetében. A gerendákat a mindenkori igényeknek megfelelően különböző profilmérettel és vastagsággal, előre megadott hosszban gyártják. Lehetőség van akár előre lyukasztott gerendák gyártására is.

Termékismertető
Tovább
Termék kártya
Kategóriák
Acélszerkezetek, csarnokrendszerek
Acélszerkezetek, csarnokrendszerek
Teherhordó szerkezetek, falazatok
Teherhordó szerkezetek, falazatok
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...