Innovatív Fibre Force technológia - erős és rugalmas ragasztótapaszok
Az ETICS – Külső Homlokzati Hőszigetelő Rendszer – olyan komplex, összetett (többrétegű) rendszer, amelyben az egymással kompatibilis alkotó elemek együttes alkalmazásával biztosítható a tökéletes hőszigetelés és a szakszerűen kialakított, esztétikus vakolat a homlokzaton. Az alkotóelemek mindegyike rendkívül fontos szerepet játszik a hőszigetelő rendszer egészének működőképessége szempontjából. Különösen igaz ez a szálerősített ragasztótapaszra, amelynek egyik legfontosabb feladata, hogy megvédje a szigetelőanyagot a mechanikai behatásoktól és szilárd, de rugalmas alapként szolgáljon a fedővakolat részére. Az ásványi és természetes szálakat is tartalmazó – üvegháló beágyazással erősített – tapaszolt felületnek ellent kell tudni állnia homlokzatot érő káros behatásoknak. Ezek a káros hatások lehetnek mechanikai jellegűek (pl. ütés), valamint hőmérsékletváltozás- és légnyomás különbségek hatására bekövetkezőek. Bárhonnan is érkezik a terhelés (akár a falazat vagy a hőszigetelő lapok mozgása miatt belülről, vagy az időjárási viszontagságok miatt kívülről), a szálerősített, tapaszolt rétegnek kompenzálnia kell azok káros hatását. Éppen ezért a Ceresit Thermo Universal és Ceresit CT 190 cement tartalmú ragasztótapaszokat szálerősítéssel gyártják (innovatív Fibre Force technológia alkalmazása). A Fibre Force technológia bevezetését hosszútávú kutatás előzte meg a cégnél, amely a különböző rostanyagok tulajdonságait és viselkedését vizsgálta a cementhabarcsokhoz adagolva. A kitartó kutatómunka eredményeként a sokféle szálas anyagból olyan egyedi kombináció került kifejlesztésre, amely a ragasztótapaszhoz adagolva a terméknek – optimális technikai paramétereket nyújtva – kitűnő alkalmazhatósági tulajdonságokat biztosít.
Mi a szálerősítéses technológia lényege?
A Fibre Force technológia az ásványi szálak és a természetes (növényi) rostok szinergikus kombinációja, amelyet a Ceresit (ETICS) hőszigetelő rendszer ragasztótapaszainak gyártásánál hasznosítanak. A technológia alkalmazásával a rideg, cementtartalmú habarcsokba szálerősítés kerül.
A szálerősítésű ragasztótapasz a korábbinál jobban ellenáll az időjárási viszontagságoknak, rugalmasabb és kevésbé érzékeny a hőmérsékleti ingadozásokra. Az egyedi szál- és rostanyag kombinációval megerősített habarcs rendkívül tartós és kiválóan ellenáll a legkomolyabb mechanikai igénybevételeknek is. További előny, hogy a 3D szerkezet segít elnyelni az ütésektől származó káros energiát és csökkenti a mikrorepedések számát is. A rostanyag a mechanikai kötéseknek köszönhetően védelmi rendszert képez az utórepedésekkel szemben és lokalizálja azokat. A Fibre Force szálerősítés speciális, háromdimenziós szerkezete – a ragasztótapaszba beágyazott üveghálóval együtt – tökéletesen áthatolhatatlan konfigurációt alkot, amely megakadályozza a repedések kialakulását, véd a horzsolásoktól, továbbá ellensúlyozza a káros, külső környezeti hatásokat (például 90 fok feletti hőmérsékletingadozást is elvisel). A rostok térhálósan szétszóródva helyezkednek el, így védenek a repedésektől és a mikro-repedésektől. Az elszórt rostok tökéletesen beágyazódnak a cementbázisú mátrixban, így akadályozva a repedések kiterjedését, és elvezetik a belső erőhatások miatti súrlódásokat.
Az egyedi rostösszetétel megfékezi a mikrorepedéseket
Hogyan befolyásolja a Fibre Force technológia alkalmazása a tapasz műszaki paramétereit?
Az egyedi rostösszetétel jelentősen javított az alkalmazhatósági mutatókon. A szálerősítésű habarcs könnyebben és gyorsabban bekeverhető vízzel, a felhasználásra kész massza homogén, mivel nem alakulnak ki benne csomók, ezért könnyebben felhordható a fogadó felületre. A szálas (rost) anyagok egyenletesen oszlanak el a habarcsban. Egy részük vízhatlan, hogy ne szívhassák fel a vizet a bekevert ragasztóhabarcsból. A friss ragasztótapasz ezért sokáig képlékeny marad, az erősítő háló beágyazása tökéletes, a tapasz kiválóan fed és jól tapad a hálóhoz. A Fibre Force technológia hatással van az anyag szerkezetére is, ami hosszú bedolgozhatósági időt és a „bőrösödés” kezdetének kitolódását eredményezi. Ezért a szálerősítésű tapasszal lényegesebb könnyebb és gyorsabb a tapaszolás, másrészt a tapaszolt réteg – az erősítő hálóval együtt – tökéletesen képes elnyelni a teljes hőszigetelő rendszerre ható káros mechanikai erőket. A hatékony vízmegtartás egyfajta „szabályozó” szerepet tölt be a teljes rendszer vízháztartásában, megkönnyítve ezzel nem csak magát a tapaszolást, hanem a rendszer további elemeinek szakszerű felhordását is. Ez a tulajdonság különösen fontos akkor, amikor nagy kiterjedésű épület homlokzatokat kell szigetelni, vagy amikor kedvezőtlen időjárási körülmények között kell dolgozni (pl. szélsőséges hőmérsékleti és levegő páratartalmi viszonyok). A szálerősítésű (Fibre Force) ragasztótapasz alkalmazásának további előnye, hogy az erősítő háló beágyazását követően a tapaszolt felület sima lesz, ami megkönnyíti a további munkálatokat (alapozás és a vakolat felhordása).
Milyen hatással van a Fibre Force technológia a teljes (ETICS) hőszigetelő rendszerre?
A Fibre Force technológiával készült szálerősítésű tapaszoló habarcsok jól ellenállnak a nedvességnek (alacsony a vízfelvevő képességük, ugyanakkor páraáteresztőek). A teljes hőszigetelő rendszer hidrofóbikus, alacsony nedvszívó képességgel és kiváló páraáteresztő képességgel rendelkezik (Double Dry technológia) és műszaki paraméterei kiemelkedőek a hagyományos technológiával készült hőszigetelő rendszerekkel szemben. Erős, szinergikus kapcsolat van az alacsony nedvszívó képességű, de nagy páraáteresztő képességgel rendelkező, rugalmas vakolat és az egyedi szál- és rostanyag kombinációval rendelkező szálerősítésű ragasztótapasz között, amelynek eredményeképpen a hőszigetelő rendszer még rugalmasabbá és időjárásállóbbá vált. Azaz, a kész rendszer még ellenállóbb az olyan külső hatásokkal szemben, mint pl. a szélsőséges hőmérsékleti változások, a nedvesség káros hatása, az időjárási viszontagságok és a mechanikai behatások (ütések), biztosítva ezzel a hőszigetelő rendszer hosszú élettartamát. A Fibre Force rendszer másik előnye, hogy ellenáll a mikrorepedések kialakulásának, a nagy amplitúdójú hőmérsékleti ingadozások és a fedővakolatok széles színskálája miatti fokozott igénybevételeknek.
A hagyományos hőszigetelő rendszerekhez ugyanis a fényvisszaverő vakolatszínek ajánlottak (amelyek fényvisszaverő képessége HBW/LRV > 25%), ezek inkább a világosabb színárnyalatok. Ennek oka, hogy az elnyelt napsugárzás hozzájárul a termikus feszültségek kialakulásához. Ez a jelenség okozhat mikrorepedéseket, bizonyos esetekben idő előtti öregedést és a vakolat egy részének lehullását is a homlokzatról.
Ezzel ellentétben, a Ceresit Self Clean és Acquastic hőszigetelő rendszer esetében, amely a Fibre Force technológiával készült ragasztótapaszra (CT 85 vagy CT 190) és Double Dry technológiával készült vakolatokra (szilikon CT 74 és CT 75, szilikon-szilikát CT 174 és CT 175) épül, a kevésbé fényvisszaverő, sötétebb vakolatszíneket is választhatjuk (ezek értéke HBW/LRV = 18% vagy ennél alacsonyabb is lehet).
Az ETICS hőszigetelő rendszer kiemelten fókuszál az egyedi rostösszetételű Fibre Force szálerősítésű ragasztótapaszra.
A Ceresit Thermo Universal és Ceresit CT 190 cement tartalmú ragasztótapaszok letölthető katalógusáért kattintson a hír alatti termékképekre. Amennyiben árajánlatot vagy egyéb információt szeretne kérni a Henkel Magyarország Kft. munkatársától, használja a megfelelő gombot.