Aereco VBP szellőztető ventilátorok alkalmazása panelépületek felújításánál

90%-kal csökkenthető a szellőzőrendszer energiafelhasználása

A felfelé kúszó energiaárak következtében egyre sürgetőbb a korszerű, energiatakarékos technológiák alkalmazása, melyekkel jelentős megtakarítások érhetőek el. A panelfelújítás alkalmával a régi szellőzőrendszer korszerűbbé tételével behozhatóak a hátrányok, úgy, hogy egyúttal a befektetett költségek rövid idejű megtérülésével lehet számolni.

Az iparosított technológiával készült lakásszám Magyarországon 800.000 körül van, melyekből kb. 500 ezer a panellakás, így hazánkban hozzávetőlegesen minden 5. ember iparosított technológiával készült lakásban lakik. Amikor ezek az épületek készültek, az akkori energiaárak miatt még nem fektettek nagy hangsúlyt a lakások energiatakarékos üzemeltetésére, beleértve az akkor kiépített szellőzési rendszer technológiáját, ezen keresztül a működtetési költségeit is.

Manapság egyre nagyobb hangsúlyt kap a megújuló energiaforrások alkalmazása, amelynek kiépítésére jelentős pályázati támogatás is nyerhető, ezzel tovább csökkenthetőek a korszerűsítés költségei.
Korszerű VBP szellőztető ventilátorok a régi ventilátorok helyén
Korszerű VBP szellőztető ventilátorok a régi ventilátorok helyén
VBP szellőztető ventilátor napelemmel
VBP szellőztető ventilátor napelemmel
VBP szellőztető ventilátor metszet
VBP szellőztető ventilátor metszet
Szellőzési rendszer
Szellőzési rendszer
Energiatakarékos ventilátor a szellőztetésben

Amíg a régi, az épületekkel egyidős tetőventilátorok magas energiafogyasztása (370Wh/db) jelentősen megnöveli az épület üzemeltetési költségét, a modern Aereco - VBP szellőztető ventilátorok (16Wh/db) működéséhez elegendő 12 V egyenfeszültség. A VBP műszaki jellemzőiből adóan kisebb átalakításokkal, egyszerűen építhető ki a szabályozott, alacsony üzemeletetési költségű szellőzési rendszer, legyen szó 4 vagy akár 10 emeletes épültről. Mérési és számítási adatok bizonyítják, hogy a korábbi üzemelési költségek mintegy 80%-kal csökkenthetők.

A rendszer energiaellátása napelemekkel is megoldható, ezáltal a korábbi energiaszükséglet már 90-93%-a megtakarítható.
A rendszer üzemeltetésére három alternatíva kínálkozik:
  1. A ventilátor folyamatos üzeme esetén a működést a kisfeszültségű tápegységen keresztüli energiaellátás valósítja meg.
  2. Szakaszos, napi kb. 12 órás, időkapcsolóval vezérelt működés napelemekkel biztosítható, de ez esetben a működési órák száma akkumulátor rendszerbe történő illesztésével kitolható.
  3. Folyamatos üzemeltetés a napelem és a tápegység kombinációjával.
A VBP egyszerre hatékony és energiatakarékos, egyenletessé teszi a szellőzést az épületszinteken, a helyiségekben folyamatos légcserét biztosít a nyári hónapokban és az átmeneti időszakokban is és természetesen megakadályozza a visszaáramlást. Az alacsony működési nyomás miatt utólagos beépítés esetén a meglévő kürtők felhasználhatók. A ventilátor lapátok egyedi kialakítása lehetővé teszi, hogy kikapcsolt állapotában ne jelentsen ellenállást: a járókerék lapátozása párhuzamos a hossztengellyel, vagyis az áramlással, bekapcsolt állapotban a nyomáskülönbséget a paláston elhelyezkedő álló lapátsor hozza létre. Ezért a hagyományos gravitációs kürtőszellőzés működőképes az esetleg kikapcsolt VBP huzatfokozó mellett is.

Alkalmazási lehetőségek

A VBP ventilátorok nem csak a régi ventilátorok helyettesítésére alkalmas, hanem hagyományos gravitációs kürtőkre is, ahol a kiegyenlített szellőzésre még inkább szükség van. Új építésű társasházak esetén már tervezési időszakban érdemes gondolkodni egy korszerű, akár napenergiával működtethető szellőzési megoldáson. A fosszilis energiahordozók magas ára miatt nemcsak a lakóépületek, hanem középületek, szállodák üzemelési költségei is csökkenthetőek a modern szellőzőrendszer kiépítésével.


Ha a VBP szellőztető ventilátorral kapcsolatban információt, katalógust vagy árajánlatot szeretne kérni az Aereco Légtechnika Kft. munkatársától, használja az alábbi Információkérés gombot.
Kategóriák
Tetőventilátorok
Tetőventilátorok
Légtechnika
Légtechnika
Épületgépészet
Épületgépészet
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...