A Mapei webes alkalmazása a vakolatszín kiválasztásához
Míg a megfelelő hőszigetelő rendszer kiválasztása fél óra, a vakolat színének eldöntése irracionálisan sok idő lehet. Ezt a döntést egyszerűsíti le a Mapei Kft. innovációja, amivel egyedülállóan a teljes épület színvilága összeállítható.
A színválasztás nehéz döntés. Puritán fehér, hagyományos halványsárga árnyalat, modern antracit? A döntés amellett, hogy évtizedekre szól, sokat árul el a tulajdonos személyiségéről. Ezért is tart sokkal több ideig, mint a hőszigetelő rendszer kiválasztása. Máig a legelterjedtebb módszer a színminták alapján történő választás. Emellett léteznek színtervező programok, azonban azok lehetősége korlátozott, rendszerint az épületnek csak a homlokzata színezhető.
A Mapaint névre keresztelt innováció újdonsága, hogy modellezhetjük a saját ingatlanunk stílusát. Több épülettípus közül választhatunk, melyeken külön színezhető a tető, a nyílászáró, a lábazat és az eresz, így elkészíthetjük a saját ingatlanunk színvilágát, amivel könnyebbé válik a döntés.
A webes alkalmazás újdonsága, hogy teljesen egyedi kombinációkat lehet összeállítani, szinte bármilyen színvilág megalkotható. Kilenc épülettípus közül választhatunk a „Kádár-kockától” a minimál stílusú házig. A nyílászárók, az ereszek és a tetők színei a legelterjedtebb színekből választhatóak ki. A homlokzatot 1002, a lábazatot 42-féle színben tervezhetjük. További specialitás, hogy a Mapaint programban van lehetőség a lábazatok színvakolattal történő tervezésére is, szintén 1002-féle színben.
A program kifejlesztésénél nagy gondot fordítottak a fény és árnyék megjelenésére a felületeken, a lehető legvalósághűbb látvány érdekében. Az elkészült színösszeállítások elmenthetők, valamint az alkalmazás a Mapei termékek – vakolat és lábazat – esetében mutatja a színkódot is.
Mapaint színtervező alkalmazás
Néhány hasznos tanács vakolatválasztásnál
Nagyon fontos, hogy a homlokzat színe vagy passzoljon a cseréphez, az ereszhez és a nyílászárókhoz (monokróm színharmónia), vagy üssön el tőlük teljesen (polikróm színharmónia). Ez az első, amit el kell döntenünk.
Jó, ha tudjuk, hogyha a homlokzat színe sötétebb, mint a lábazaté, akkor a homlokzat lesz hangsúlyos, ha a lábazat színe a sötétebb, akkor a lábazat lesz a hangsúlyos. Talán érdemes a lábazat színére sötétebb vakolatot választani. Egyrészt, ha lentről felfelé világosodik a szín, kecsesebb hatása lesz a homlokzatnak, másrészt a lábazati térben lévő igénybevételek sem látszódnak meg annyira egy sötétebb vakolaton.
Lényeges elem a struktúra is. A Mapei termékeiből 0,7 mm, 1,2 mm, 1,5 mm, 2 mm szemcsenagyságokból választhatunk. Minél nagyobb a szemcse, annál karakteresebb a homlokzat. Itt szintén nincs ökölszabály, itt is az egyéni ízlésünk a döntő. Nagyon minimális különbségek ezek, a lényeg a hatás. Egy 0,7 mm-es vakolat körülbelül 1 méterről nézve látszik vakoltnak, távolabbról inkább festett homlokzatnak tűnik. Az 1,2 mm-es szemcseméret esetén 2 méter már ez a távolság, az 1,5 mm-esnél már 3-4, míg a 2 mm-es 5-6 méterről látszik egyértelműen vakoltnak, strukturáltnak.
Végül a homlokzat üzenete. Mi az, amit szeretnénk érezni, amikor hazaérünk? Ebben sokkal nagyobb szerepe van a színeknek mintsem gondolnánk. Hiszen amikor megállunk az otthonunk előtt, a homlokzat az, amivel először találkozunk. Mit üzenjen: dinamikát, megnyugvást, erőt, vidámságot? Ez is teljesen egyéni döntés.
Ha szakemberként, tervezőként elvárás, hogy frissen tartsa a tudását, hogy mindig a legjobbat nyújtsa a megrendelőnek vagy ismerni szeretné az újdonságokat, szakmai tanácsokat, akkor iratkozzon fel a Mapei heti hírlevelére, hogy rendszeresen információkkal, újdonságokkal, tanácsokkal gazdagodjon.