Felhasználásra kész BIM modellekkel támogatják a tervezést
Az ezredforduló utáni években jelent meg a számítógépes építészeti tervezésben a BIM (Building Information Modeling) kifejezés, amely nem a szoftvergyártók új(abb) marketing szlogenje, hanem a tervezési folyamat új módja.
Az általánossá vált CAD (Computer Aided Design) a "számítógéppel támogatott tervezés" rövidítése, de valójában inkább "számítógéppel támogatott rajzolás"-ról (Computer Aided Drawing) van szó. A személyi számítógépek megjelenésekor az alkalmazásuk leggyorsabban bevezethető és az akkori tervezési folyamatba legegyszerűbben beilleszthető módja a kézzel való rajzolás számítógéppel való kiváltása volt. A CAD módszerek sokat fejlődtek az elmúlt három évtizedben, a kétdimenziós (2D) tervezést lassan felváltja a háromdimenziós (3D) tervezés, amellyel az inkonzisztenciák nagy része könnyen felderíthető. A CAD módszer központi eleme azonban továbbra is a struktúra két- vagy háromdimenziós rajza.
A BIM módszer nevének megfelelően az épület háromdimenziós virtuális modelljéből indul ki, és a kivitelezéshez szükséges rajzokat a modellből automatikusan generálja. A BIM azonban nem csupán egy fejlett 3D modell, olyan adatokat is tartalmaz, amelyek a 3D/2D rajzokon nem jelennek meg. Ezek az adatok lehetővé teszik az épület működésének virtuális szimulációját, például az összetett épületgépészeti rendszer megvalósítás előtti ellenőrzését. A modell a későbbi esetleges belső-külső átalakításokhoz is segítséget ad, nemcsak a tervezést-kivitelezést, hanem az üzemeltetést is támogatja.
A CAD alapú tervezés esetén a projekt méretének a növekedésével, azzal azonos arányban, sok esetben pedig annál meredekebb mértékben növekszik a tervezéshez szükséges munkaóra ráfordítás. BIM modellezéskor az erőforrás ráfordítás növekedési üteme ennél jóval alacsonyabban tartható. A CAD-hez képest jelentősen csökkenthető a teljes erőforrás igény, ez azonban a tervezés kezdetén nem látszik, sőt az erőforrásigény időbeni eloszlásának a változása miatt úgy tűnhet, a BIM erőforrás igényesebb és ezért drágább módszer. A két eljárás erőforrás igényének időbeni változását a tervezési a folyamat során az alábbi diagram szemlélteti.
A Gunnebo - a beléptető rendszerek és az objektumbiztonsági eszközök vezető gyártójaként - termékeinek 2D és 3D rajzai mellett felhasználásra kész BIM modellekkel támogatja a tervezést. Gyakorlatilag a teljes Gunnebo termékválaszték elérhető már Autodesk Revit formátumban, és folyamatosan bővül az OpenBIM (IFC) formátumban elérhető termékek köre is. A Gunnebo hazai képviselete szívesen nyújt információt és támogatást a BIM alapra átálló vagy már így dolgozó tervezőknek.
A BIM fájlok megtekintéséhez kattintson a hír alatti termékképekre. Amennyiben a BIM fájlokkal kapcsolatban további információt szeretne kérni a Gunnebo Magyarország Kft. munkatársától, használja az alábbi Információkérés gombot.