Building Information Modelling - egy "muszáj" az építőiparban

Új alkalmazások és szoftveres eszközrendszerek fejlesztése az Astron-nál

Az Astron - mint rendszerelvű acélszerekezet-gyártó - nemcsak követi a trendet, hanem az új alkalmazások és szoftveres eszközrendszerek fejlesztésében úttörő.

Mi is a BIM? A Building Information Modelling egy épület megtervezésének a folyamata méghozzá olyan módon, hogy különálló rajzok helyett egy számítógépes modellekből álló koherens rendszert használunk. A projektek megvalósításának résztvevői 2D-s rajzok helyett ma már 3D-s modellek segítségével cserélnek információt.

A "BIM master model" a tervezésben és/vagy kivitelezésben résztvevő felek által szolgáltatott 3D-s modellekből áll össze, amelyek között megkeresik az ellentmondásokat. Ezt a folyamatot segíti a modellek közötti geometriai összeférhetetlenség automatikus felismerése. A BIM modelleket az épület teljes életciklusa alatt használják, kezdve a tervezéstől az építésen át egészen a létesítménygazdálkodásig.

Az Astron OPSys rendszere, egy BIM eszközrendszer, amely épületdefiníciós, tervezői és konstruktőri eszközöket tartalmaz. Ezek a rendszerek az épületinformációkat kicserélik egymással. Az OPSys a 2D-s rajzok helyett 3D-s modelleket használ, mint a CAD applikáció korábbi generációja. Az OPSys segítségével a 3D-s épületmodelleket meg lehet osztani a megbízókkal.

A kereslet egyre csak növekszik. Világszerte egyre több kormány és kereskedelmi szervezet szorgalmazza a BIM használatát. A megbízók és épülettulajdonosok akár mobil eszközük segítségével is könnyen hozzáférhetnek a BIM modellhez. Ez a változás lehetetlenné teszi az Astron számára, hogy ebben a szektorban hosszú távon túléljen a BIM használata nélkül. A cég megbízóik nagyértékű projektek esetében igénylik a 3D-s modellek használatát a 2D-s rajzok helyett.

A BIM-et is követelményként támasztó megrendelések az elmúlt évben azt mutatták, hogy az Astron képes kezelni ezt a növekvő igényt. Számos olyan projekjük van, ahol a BIM kötelező volt a megrendelés elnyeréséhez. Ilyenek például a Heineken projekt Elefántcsontparton, az Emerald projekt Nigérában, vagy a kisebb volumenű IFSB projekt Luxemburgban. Ezek a projektek körülbelül 10 millió EUR eladási értéket képviselnek, melyek mérnöki szolgáltatásait részben vagy teljesen a cég magyarországi irodájában végezték.

Befektetés a BIM eszközökbe. Habár a BIM alkalmazása a projekt kezdetén több időt igényel, mint a hagyományos 2D-s CAD kidolgozás, mégis az egész projekt vonatkozásában jelentős megtakarítási potenciál mutatkozik.


Az Astron OPSys rendszerével és BIM számítógépes modelljeivel kapcsolatban felteheti kérdését a Lindab Kft. - Building divízió munkatársának az alábbi Információkérés gomb segítségével.
 
Kategóriák
Készcsarnokok
Készcsarnokok
Készépületek, konténerek
Készépületek, konténerek
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...