A helyszín adottságai miatt kihívást jelentett a nagyteljesítményű kondenzációs kazánok beépítése
A Weishaupt Hőtechnikai Kft. nem mindennapi felkérést kapott 2013 tavaszán, amikor az épületet üzemeltető osztály bejárásra hívta meg a vállalatot, hogy a meglévő, részben már amortizálódott hagyományos kéménybekötött hőtermelő berendezések új, korszerű és energiatakarékos cseréjére megoldást keressen.
A projekt előkészítése közvetlenül a bejárás után megkezdődött, mert a tetőtéri gázkazánház felmérése ajánlatadáshoz teljes alapossággal és részletességgel került végrehajtásra. Az épület hőellátását (fűtés és közvetett módon használati melegvíz) 16 db FÉG-Vestale AF 105 modul Q=108 kW/db és 8 db AF 70 Q=70 kW/db (ΣQ=1.728+560=2.288 kW) kéménybekötött, gravitációs levegő ellátású, gyújtólángos gázkazánok biztosították. Látható volt, hogy a berendezések energetikailag már nem tartoznak a legkorszerűbb berendezések közé. A hőtermelők működőképes állapotban voltak, karbantartásuk rendszeresen elvégzett, de gyártási évük 1998/99, amiből következik, hogy életkoruk a rekonstrukció évében 16-17 év volt. Teljesen indokolt volt az üzemeltetési költségek optimalizálása (csökkentés) érdekében tett lépés.
Néhány kép a felújítási előtti állapotról:
A Weishaupt lehetőséget kapott – a műszaki árajánlat mellett - egy átfogó energetikai rekonstrukciós javaslattételre. Az átfogó felmérés segítséget adott a pontos feladat és igény meghatározáshoz, valamint a technikai megoldás kiválasztásához. Ez a kiválasztás szoros szakmai együttműködés keretében tudott megvalósulni az Országgyűlés Hivatalával. Az üzemeltető elkötelezett volt az energiahatékony és tartós berendezések létesítésében. Célul tűzték ki a környezetvédelmet, az üzemeltetési költségek racionalizálását és a megbízható üzemeltetést.
A projekt előkészületei során sok információ állt rendelkezésre. A végső műszaki megvalósíthatóság, a konkrét és pontos helyszíni méretek rögzítését követően, némi mérnöki elgondolásokat igényelt. Az egyik ilyen probléma volt, hogy a tetőtéri kazánház egy korábban bedaruzott, majd befedett és kívülről csak egy személylépcsőn megközelíthető kazánház, ahová szinte lehetetlen bármi nagyobb terhet vagy nagyobb befoglaló méretekkel rendelkező berendezést felvinni. A másik a kazánház valós mérete, ahová a tervek szerint 7 db 300 kW névleges teljesítményű kondenzációs WTC-GB kazán (ΣQ=2 MW) kell elhelyezni a komplett szigetelt osztó-gyűjtő rendszerrel és a 2 db 1200 kW speciális, szintén Weishaupt gyári rendszertartozék hőcserélővel együtt.
Az első problémára a megoldást a Weishaupt márka- és egyik partnerszervizének szaktudása jelentette, mert a kazánokat egyesével szétszedték és részegységekben szállították fel a kazánházba, majd ott újra összeszerelték és eredeti állapotba hozták. Ezzel a lépéssel nem kellett sem tetőt bontani, sem daruzni, illetve nagyon komoly járulékos költségmegtakarítást tudtak a projekt kapcsán elérni. A másik problémára, a helyigényre, a szerelési utasításokban jelzett pontos méretmegadás és egy milliméterpapír volt a megoldás. Részletekben kimunkálva a beépítendő berendezések beépítési méretét, arra megállapításra jutottak, hogy a kezelési és védőtávolságok, valamint a szükséges szerelési távolságok betartása mellett, az egymásnak hátat fordító kaszkád rendszerek osztó-gyűjtői 100 mm távolságban lesznek egymástól, azaz a berendezés beépíthető.
Összességében beépítésre került 7 db 300 kW-os névleges teljesítményű kondenzációs álló gázkazán (2.044 kW), 2db 1200 kW-os lemezes hőcserélő párhuzamos kötésben a rendszerleválasztáshoz és a hosszútávú garanciatartáshoz, kazánonként tetősík fölé vezetett égéstermék elvezetés, valamint az időjárásfüggő kaszkád-vezérlés, mely szervesen kapcsolódik a meglévő épületfelügyeleti rendszerhez.
A Weishauptnak, számos megvalósult munkája közül, ez a projekt a beépített kondenzációs kazánteljesítmény tekintetében a legnagyobb referenciája.