A Lokomotív Ház kazánház rekonstrukciója
A Budapesten élőknek egyik emblematikus gyára a Budafokon található „Csokigyár” volt. A múlt időt csak amiatt szükséges használni, mert a nagymúltú termelőüzem a privatizációs tulajdonosváltást követően csak rövid ideig őrizte meg eredeti tevékenységét és mára – köszönhetően egy tudatos célokkal bíró befektetőknek – igaz épületszerkezetében és nem funkciójában, új életre kezd kelni. A terület frekventáltsága következtében az infrastrukturális beruházások lehetőséget kínálnak új és meglévő vállalkozások korszerű telephelyének kialakítására.
A telephely hőtermelő központjának rekonstrukciós projekt előkészítése még 2016-ban megkezdődött, amikor a teljes megújulás előtt álló komplex telephely alagsori gázkazánháza felmérésre került. Az épületegyüttes hőellátását (fűtés és közvetett módon használati melegvíz) Weishaupt gázégővel működő, régi kéménybekötött melegvízkazán (Q=1.500 kW) biztosította.
A korábban – a csokoládégyár technológiai igénye miatt – üzemelő gőzkazánokat már évekkel ezelőtt üzemen kívül helyezték a kihasználatlanság végett. A fűtési célokra meghagyott korábbi berendezés energetikailag sajnos nem felelt meg a korszerűség szempontjából, de még működőképes állapotban volt. A tulajdonos döntése teljesen indokolt és megalapozott volt, hogy egy vonzó, frekventált helyen lévő többcélú telephelyen, a központi fűtés optimalizálása érdekében tett lépéseit a kazánok rekonstrukciójával indította meg, ami nagyfokú energiatudatos és környezetbarát gondolkodást is magában foglal.
A meglévő, de már üzemen kívül helyezett régi gőzkazánok és égők a projekt során elbontásra kerültek. Szelektív és szakszerű bontás mellett a veszélyes hulladéknak minősülő részek ártalmatlanítása kiemelt figyelmet kapott. A még működő hőtermelő berendezés is hasonló sorsa jutott. A projekt során a berendezések más célú, illetve más helyen történő tovább üzemeltetése is mint lehetőség szóba került, de a kazánház anno úgy épült, hogy letelepítették a kazánokat és építettek köré egy épületet. Így nem lehetett egyben kivenni a berendezéseket a helyéről, ami sajnos előrevetítette a megsemmisítés gondolatát is. Végül ez is valósult meg.
A projekt előkészítése során a Weishaupt Kft., mint generálkivitelező lehetőséget kapott egy átfogó energetikai rekonstrukciós javaslattételre. A felmérés segítséget adott a pontos feladat és igény meghatározáshoz, valamint a technikai megoldás kiválasztásához, mely szoros szakmai együttműködés keretében tudott megvalósulni a Lokomotív Ház műszaki szakembereivel. A tulajdonos elkötelezett volt az energiahatékony és tartós berendezések létesítésében. Célul tűzték ki a környezetvédelmet, az üzemeltetési költségek racionalizálását és a megbízható üzemeltetést.
A végső műszaki megvalósíthatóság, a konkrét és pontos helyszíni méretek rögzítését követően, részletekbe menő mérnöki elgondolásokat igényelt. Az egyik ilyen sarkalatos kérdés volt, hogy a korábbi kazánházban – az új előírásoknak megfelelően – egy önálló kazánházat kellett létesíteni. Ennek a feladatnak az elvégzésére a szárazépítésben gyakorlott alvállalkozó bevonása vált szükségessé, aki rendszergaranciával vállalta az új kazánház szakszerű és gyors kivitelezését.
Kazánház a kazánházban
A megvalósuló gépészeti beruházás építészeti elemeinek a megvalósítása látszólag egy egyszerű feladatnak ígérkezett. Készítenek egy olyan válaszfalat, amely gyorsan elkészül és teljesíti a tűzvédelmi előírásokat is. Azonban a helyszínt megvizsgálva rájöttek arra, hogy a megvalósításhoz, a szakmailag kifogástalan és az előírásoknak megfelelő elkészítéshez, további segítséget kell bevonniuk. Az elválasztó falat szárazépítészeti anyagokból építették meg, felkérve a Rigips szakértő kollégáit. A szerkezet az alábbi megoldással sikerült:A Rigips anyagait használták fel, és a Rigips műszaki megoldásait, technológiai leírásait vették figyelembe. Különös tekintettel a csőátvezetések tűzvédelmi kritériumainak betartására. A tűzvédelmi előírások miatt 9 olyan átvezetési pont volt, ahol biztosítani kellett a 60 perces tűzállóságot is (eltérő anyagú, eltérő vastagságú csővezetékek futottak a kazánház tervezett falain keresztül, minden oldalon és más-más irányban). A Rigips a beépítést ellenőrizve és elfogadva elkészítette a konkrét projektre az NMÉ (Nemzeti Műszaki Értékelés) nyilatkozatát, valamint a Rigips rendszerszavatossági nyilatkozatát, melyben a megvalósult szerkezetekre 25 év rendszerszavatosságot vállaltak. Az így elkészült kazánházi fal, minden elvárásnak és műszaki előírásnak megfelelt, melyet a műszaki szakhatósági átadás is megerősített.
További fontos kérdést jelentett a gázellátás, az égési- és szellőzőlevegő-ellátás is. Mindenképpen zárt égésterű, azaz „C-típusú” kazánházi installációt kívántak létrehozni, azaz az égéstermék elvezetés is és az égési levegő bevezetés is közvetlen külső légtérkapcsolattal bír. Ezt nevezik helyiség levegőtől független üzemnek. A „kazánház a kazánházban” elképzelés első olvasatra kézenfekvő és egyszerűnek tűnt. Viszont az Országos Tűzvédelmi Szabályzat (OTSZ) előírásainak szigorodása miatt a kazánház falán áthaladó csővezetékek és egyéb áttörések védelme (a tűzszakasz határok pontos és szigorú betartása mellett) komoly kihívást jelentett. A gépész és az építész alvállalkozó mellett külön tűzvédelmi szakember bevonása is szükségessé vált.
A valós hőigény figyelembevételével beépítésre került 3 db 300 kW-os névleges teljesítményű kondenzációs álló Weishaupt WTC-GB-300-A gázkazán, 1 db 960 kW-os speciális lemezes hőcserélő a rendszerleválasztáshoz és a hosszútávú garanciafeltételek biztosításához. A három kazán égéstermék elvezetése, a készülék részeként tanúsított kaszkád égéstermék elvezető rendszerben tetősík fölé, a meglévő külső szerelt kémény felhasználásával készült el. A belsőterű kazánház, valamint a helyiség levegőtől független üzem kialakítása érdekében az égési levegő biztosítása külön, méretezett légcsatornahálózat létesítésével került megoldásra. A kazánok terhelés- és időjárásfüggő kaszkád-vezérléssel és távfelügyelettel vannak ellátva, mely teljes felügyelettel szolgálják ki a teljes hőellátó rendszert.
A Weishaupt történetében eddig ez a projekt a legösszetettebb gázellátási és tűzvédelmi előírásoknak maradéktalanul megfelelő, közel 1 MW teljesítménnyel bíró kondenzációs kaszkád rendszer.