Védje épületét az időjárás viszontagságaitól fordított lapostetővel

Védje épületét az időjárás viszontagságaitól fordított lapostetővel

Az extrudált polisztirolból készült FIBRANxps szigetelőlapok kiválóan alkalmasak fordított lapostetőkben való felhasználásra

A lapostető kiváló megoldás az összes olyan építési beruházásnál, ahol a területrendezési tervek lehetőséget biztosítanak erre. Legyen szó lakó-, kereskedelmi vagy ipari épületekről, a lapostető formájában létrehozott plusz hasznosítható terület mindig üdvözlendő.

A lapostetőket alapvetően a rendeltetési céljuk szerint kategorizálhatjuk, eszerint megkülönböztetünk nem járható, járható, zöld, valamint autóval járható lapostetőket. Emellett a vízszigetelő réteg helyzetétől függően is kategóriákba sorolhatóak a lapostetők, ez alapján beszélhetünk hagyományos, illetve fordított rétegrendű típusokról.

A hagyományos lapostetőkkel összehasonlítva a fordított lapostetők legfontosabb jellemzője, és egyben fő előnye a rétegek sorrendje. A fordított rétegrendű felépítésben a vízszigetelő membrán a hőszigetelés alá kerül beépítésre. Ez meghosszabbítja a tető élettartamát, a vízszigetelés, valamint a tető többi kritikus eleme védve van az esetleges külső mechanikai hatásoktól, a fokozott hőmérséklet-ingadozásoktól és az időjárási viszontagságoktól (pl. jégeső, UV sugárzás).

A fordított réteg sorrend kiváló alapot biztosít a különböző végső burkolati rétegek számára. Feltétel természetesen a megfelelő hőszigetelés megválasztása. Az extrudált polisztirolból készült FIBRANxps termékek a tartósságuk és nagyfokú ellenállóképességük miatt kiválóan alkalmasak fordított lapostetőkben való felhasználásra.

Miért jó döntés a lapostetők zöldítése?

A lapostetős rendszerek zöldítése fontos részét képezi a modern építészetnek, ötvözi a funkcionalitást, az esztétikát, illetve a környezeti felelősségvállalást. A zöldtetők nem csak javítják az épületek megjelenését, hanem hozzájárulnak a jobb levegőminőséghez is. A növényzet megszűri a levegőt, megköti a port és a szennyezőanyagokat, továbbá segít csökkenteni a légkör CO₂-tartalmát.

Az építési célból kivont felületek zöldítése különösen fontos a sűrűn lakott területeken. A zöldtetők csökkentik az úgynevezett hőszigetek hatását, amikor is a beépített városi területeken a hőmérséklet jelentősen magasabb, mint a külvárosi részeken.

A nagy viharok során, rövid idő alatt lehulló számottevő mennyiségű csapadék erősen megterheli a vízelvezető rendszereket, mind a tető, mind a csatornarendszer szempontjából. A zöldtetők megoldást jelentenek erre a problémára is, segítenek szabályozni az esővíz elfolyását, különösen a heves esőzések idején.

A zöldtetők növelik a lakók komfortérzetét is, hozzájárulnak a jobb hangszigeteléshez, valamint tovább szigetelik az épületet, csökkentve ezzel a hűtési költségeket.

A zöldtető szerkezete

A zöldtetők tervezésénél feltétlenül ellenőrizni kell, hogy a teherhordó szerkezet elbírja-e a zöldfelület teljes súlyát, ami a táptalaj által felfogott vízzel együtt jelentős terhelést jelent.

Minden lapostető esetében szükséges kialakítani egy minimális lejtést. Gyakorlati tapasztalatok alapján legalább 2% lejtés kialakítása javasolt, biztosítva a csapadékvíz hatékony elvezetését a vízelvezető rendszer felé. A FIBRANxps INCLINE lemezekkel ez gyorsan és egyszerűen megvalósítható, amelyek amellett, hogy biztosítja a szükséges lejtést, fokozzák a tető hőhatékonyságát is.

Védje épületét az időjárás viszontagságaitól fordított lapostetővel
Lapostető lejtéskialakítás FIBRANxps INCLLINE lemezekkel

A fordított lapostetős rendszerben a vízszigetelés a lejtésképző réteg felületén kerül elhelyezésre. A mélyebb gyökerekkel rendelkező vagy erőszakos gyökérzetű növények esetében különös figyelmet kell fordítani a megfelelő gyökérellenes védelemre, hogy a gyökerek ne károsítsák a vízszigetelő membránt, ami csapadékvíz beszivárgását eredményezhetné a teherhordó szerkezetbe. A gyökérvédő réteg közvetlenül a vízszigetelő rétegre kerül, azonban a legtöbb esetben a megfelelő vízszigetelő fólia kiválasztásával nem is szükséges az elválasztóréteg beépítése.

A vízszigetelő réteg tetejére extrudált polisztirol FIBRANxps szigetelő lapok kerülnek. Többrétegű hőszigetelés esetén FIBRANskin SEAL membrán használata is kötelező. Ez a membrán nemcsak megkönnyíti az esővíz elvezetését, hanem páraáteresztő rétegként is funkcionál, biztosítva ezzel azt, hogy a vízszigetelést esetlegesen elérő nedvesség kijuthasson a szerkezetből.

Ezek a rétegek képezik a fordított rétegrendű rendszerek alapját. A zöldtetők esetében egy vízelvezető réteg beépítése is  szükséges, amelyre egy FIBRANfilter SF32 geotextília réteget kell felhelyezni, ami megakadályozza a finom talajszemcsék lemosódását a vízelvezető rétegbe. Emellett, az ebben a részben felgyülemlett nedvesség meghosszabbítja a növények vízutánpótlását, különösen a száraz időszakokban.

A használati igények, a helyi adottságok, valamint a karbantartás tervezett gyakorisága együttesen határozzák meg a növényzet típusát, legyen szó intenzív, extenzív vagy félintenzív ültetésekről.

Védje épületét az időjárás viszontagságaitól fordított lapostetővel
Extenzív lapostető
A hírben szereplő termékek
FIBRANxps 300-L extrudált polisztirol szigetelőlapok FIBRANxps 400-L extrudált polisztirol szigetelőlapok FIBRANxps 500-L extrudált polisztirol szigetelőlapok FIBRANxps INCLINE lejtésképző extrudált polisztirol szigetelőlapok
 
FIBRANxps extrudált polisztirol szigetelések
11 termék

A 300-tól 700 kPa-ig terjedő nyomószilárdsággal rendelkező FIBRANxps hőszigetelő termékek, egy vagy két rétegben beépítve használhatóak a legnagyobb követelményeket támasztó, vízszigeteléssel védett, vagy nem védett szerkezetekben. Amennyiben a szakértő kivitelező gondosságával kerülnek beépítésre a Fibran szigetelőanyagok, hosszú távú és hatékony energiapajzsot alakítanak ki.

11 termék
Termékismertető
Műszaki adatok
CAD
Tovább
Termék kártya
Kategóriák
Zöldtetők
Zöldtetők
Polisztirol szigetelések
Polisztirol szigetelések
Vízszigetelések
Vízszigetelések
Hőszigetelések, hangszigetelések
Hőszigetelések, hangszigetelések
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...