Hőszivattyúk zajterhelése

Hőszivattyúk zajterhelése

Körültekintő kiválasztással és elhelyezéssel növelhető a hőszivattyú akusztikai komfortja

Egy levegős hőszivattyú választásakor - nem alaptalanul - előtérbe kerülnek a zajkomfort szempontok is. Szinte tényként lehet kezelni azt, hogy az emberek sokkal jobban félnek a gép által keltett hanghatásoktól, mint az egyébként indokolt lenne. Ez nem azt jelenti, hogy ez teljesen mellékes kérdés, de körültekintő kiválasztással és elhelyezéssel később is örömöt fog okozni a hőszivattyú.

A zaj forrása egyrészt a folyamatosan duruzsoló kompresszor és fűtési szivattyú, másrészt a nagy légmennyiséget megmozgató ventilátor. A különböző gépeknél a felépítésből adódó eltérés is nyilvánvaló. Ennek megfelelően split rendszerű (osztott), illetve monoblokkos kültéri, vagy beltéri kialakításokat kell megkülönböztetni.

A gyakorlati tapasztalat, hogy nem a gép saját zajterhelése jelenti a nagyobb gondot, hanem a nem megfelelő elhelyezésből adódó problémák, pl. visszavert zajok.

Hőszivattyúk zajterhelése
Hőszivattyúk zajterhelése

A legfontosabb szempontok

Ha szeretne szakszerűen hőszivattyút tervezni vagy telepíteni, az alábbi szempontokat mindenképpen érdemes figyelembe venni:

  • Uralkodó széliránnyal szembe ne fújjon a gép.
  • A testhang-gátlás érdekében gumibakra kell tenni a gépet (a Vaillantnál ez a gép szállítási tartozéka).
  • Monoblokkos hőszivattyú hidraulikus bekötésnél, a gép illesztésénél használjon gumikompenzátort, vagy olyan flexibilis csövet, ami megfelelő belső keresztmetszettel rendelkezik. A falátvezetés kitöltése rugalmas szigetelő anyaggal történjen.
  • Gépelhelyezésnél tartsa be a gyártó által előírt minimális védőtávolságokat, így a később esedékes karbantartásokat is könnyedén el lehet majd végezni.
  • Elzáró szelep beépítése a kiszakaszolhatósághoz, helyi magas pontra légtelenítő, szennyfogó szűrő, elektromos leválasztó kapcsoló a gép mellé.
  • Ha hígítani kell a fagyállót, akkor azt a rendszeren kívül keverje össze és így legyen majd betöltve. Használjon desztillált vizet! Az etilén- és propilén-glikolokat nem szabad egymással összekeverni! Ne használjon autóiparban alkalmazott fagyállót!
  • Jó hír, hogy ha több gépet telepít (kaszkádolás), akkor a gépek zajterhelése logaritmikusan adódik össze (pl. 3x30 dB ≠ 90 dB).

A témával kapcsolatban további részletes információkat az alábbi linken talál: Hőszivattyú TS akusztikai kivonat

Amennyiben szeretne "hallgatózni", ajánlják figyelmébe az alábbi szimulációt, melyben beállítható: a távolság, a külső, illetve belső zajszint, valamint ki/be kapcsolható a zajcsökkentési funkció is: Vaillant SoundBox

Kategóriák
Hőszivattyúk
Hőszivattyúk
Hőtermelők, hőleadók, hőcserélők, kémények
Hőtermelők, hőleadók, hőcserélők, kémények
Épületgépészet
Épületgépészet
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...