A város közintézményeiben termálvízre alapozott hőellátó rendszert építettek ki
Mezőberény Város Önkormányzata a földgáz világpiaci árának alakulását és a környezettudatos üzemeltetést szem előtt tartva úgy döntött, hogy a Környezet Energia Operatív Program keretében pályázatot nyújt be a közintézményeiben lévő földgáz alapú fűtés kiváltására és termálvízre alapozott intézményi hőellátó rendszert épít ki. A termálvízre alapozott intézményi hőellátó rendszer alapja, hogy a Mezőberény területén feltárható cca. 85-90°C vízhőmérsékletű termálvíz szolgálja ki az intézmények fűtési és használati melegvíz igényét oly módon, hogy az az intézmények földgáz felhasználását a lehető legmagasabb mértékben kiváltsa. A projekt kivitelezésében résztvevő cég az Aquaplus Kft. az Uponor Épületgépészeti Kft. előszigetelt távvezeték rendszerét választotta.
A rendszer alapadatai és felépítése:
A geotermikus energia hasznosítás alapfeltétele a megfelelő mennyiségű és hőmérsékletű termálvíz kitermelhetősége. Amennyiben a célterület hévízbeszerzési adottsága kielégíti a hőigényeket, abban az esetben megfelelő mélységű és minőségű mélyfúrású termálkúttal a szükséges hőfokú és mennyiségű termálvíz kitermelhető. Mezőberény városában a termálvíz alapú közintézményi hőellátó rendszer energiaszükségletét biztosító termálkút adatai a következők:
Megnevezés:
Talpmélység:
Üzemben kitermelhető vízmennyiség:
Kitermelt vízhőfok:
T-1
2003 m
30 m³/h
88,9 °C
A rendszer működési elve:
A T-1 jelű termál termelőkútba telepített búvárszivattyú termeli ki az energiahordozó termálvizet, mely az MSZ 22116 szabvány szerint megépített DN 80-as szerelvénysoron és bekötő vezetéken keresztül a kút közvetlen közelében elhelyezett tározóba kerül a vele együtt telepített GMT típusú gázmenetesítőn keresztül.
A tározó tartály térfogata 50 m³, ahonnan a pufferelt víz gravitációs úton folyik rá a nyomásfokozó szivattyú csoportra. A nyomásfokozó szivattyúk 3 db durvaszűrőn keresztül adják ki a vizet a kétvezetékes termál vezetékhálózatra, a pillanatnyi intézményi hőelvétel szükséglet függvényében.
A rendszerbe kiadott, kezelt termálvíz hőenergiája alapvetően két körben kerül felhasználásra:
- Termál távfűtés: termál távvezetéken keresztül a rendszerbe kapcsolt intézmények hőellátása közvetlen módon.
- Szekunder távfűtés: távfűtési központonban primer energiahordózóként központi hőcserélő adja át a termálvíz hőenergiáját, és azt kétvezetékes zárt, nyomott rendszerben szállítja a felhasználási pontok hőközpontjaiba.
A szekunder távfűtési rendszer Uponor Ecoflex Thermo Single és Twin felxibilis, előszigetelt közvetlenül földbe fektethető maximum 95°C üzemi hőmérsékletre tervezett, PN6 nyomásfokozatú, távvezetéki rendszeren a következő épületeket látja el hőenergiával.
- Petőfi Sándor Gimnázium kollégium
- „A+B” épület és konyha
- Városi közszolgáltató irodaépület és műhely
- Szociális otthon Juhász Gyula úti épület
- Polgármesteri Hivatal
- Idősek klubja
- Városi múzeum
A szekunder távfűtési rendszer a következő hőfoklépcsőkkel üzemel:
- Termálvíz hőfoklépcső:
80/50°C - Távfűtési hőfoklépcső:
75/48°C - Gázkazán fűtési hőfoklépcső:
80/60°C
Termál távfűtetési rendszer épületen kívül: (DN110 csőméretig) Uponor Ecoflex Thermo Single és Twin flexibilis, előszigetelt, közvetlenül földbe fektethető, maximum 95 °C üzemi hőmérsékletre tervezett, PN6 nyomásfokozatú, távvezetéki rendszeren keresztül juttatja a termálvizet a következőkben felsorolt felhasználó intézmények felé.
Termál energiával közvetlenül ellátott intézmények:
- Távfűtési központ gépház
- Petőfi Sándor Gimnázium kollégium „C” épület
- MBKÁI kollégium és technika terem
- Családsegítő szolgálat
- MBKÁI és PSG közös kazánház
- Szociális otthon Puskin utcai épület
- Művelődési ház és könyvtár
- MBKÁI Luther téri épület
- Városi bölcsőde, óvoda és óvoda gondnokság
A szekunder távfűtési rendszer központi hőcserélőjéről érkező lefűtött termálvíz és a direkt termál rendszer hőközpontjaiból visszatérő lefűtött termálvíz közös vezetéken jut el a visszasajtoló vízbázis gépészeti egységéhez. A visszasajtoló távvezeték D110-es szigeteletlen Uponor Pe-Xa vezeték. A víz a visszasajtoló csővezetéken keresztül a visszasajtoló puffer tartályba kerül, ahonnan gravitációs úton folyik a visszasajtoló nyomásfokozó szivattyúcsoportra. A nyomásfokozó szivattyúk átnyomják a vizet a 20/10 mikronos szűrőcsoporton, ahonnan a víz a speciális kútfejen keresztül a visszasajtoló kútba, majd onnan a termálvíz rétegbe kerül.
Miért Uponor előszigetelt távvezeték rendszer?
- 100 m-es tekercsben is szállítható
- nagy tapasztalat, 1985 óta több mint 30 millió méter
- beépített előszigetelt távvezeték
- Pe-Xa haszoncső, oxigén diffúzió ellen védő EVOH réteggel
- könnyű, gyors beépítés, fektetés
- akár helyszíni műszaki segítség és projekt követés a kivitelezés ideje alatt is
Az Uponor előszigetelt csőrendszerről bővebben olvashat, ha a hír alatti termékképre kattint, amennyiben árajánlatot, egyéb információt vagy katalógust szeretne kérni az Uponor Épületgépészeti Kft. munkatársától, használja a megfelelő gombot.