A MAC automatikus kúszórendszer daru nélkül, csekély erőfeszítéssel gyors munkafolyamatokat tesz lehetővé és kényelmes, időjárástól védett környezetet biztosít
Egyre több felhőkarcoló uralja az angliai Manchester sziluettjét. A városkép szembetűnő átalakulásában vezető szerepet játszik a régióban jól ismert Renaker Build Ltd. cég, amely immár több mint 6.000 lakást épített a környéken.
A felhőkarcolók épületmagjainak gyors építését a MAC kúszózsalu rendszerrel oldották meg.
A Renaker 2006 óta egész városrészeket varázsolt pezsgő negyedekké és a toronyházak iránti növekvő keresletre is hatékonyan reagált. Többek között a Manchester szívében fekvő elhagyott ipari épületek revitalizációja is a nevéhez fűződik, ahol az újonnan születő toronyházak együttese a „Manc-hattan” becenevet kapta. A neves kivitelező cég az épületmagok betonozásához nagy készlet MAC-kúszórendszert, valamint Mammut 350-es falzsalut vásárolt, így a 30 emeletes vagy annál magasabb épületeknél 2016 óta a hagyományosan épülő vagy csúszó zsalukkal szemben a világszerte bevált MAC automatikus kúszórendszert részesíti előnyben. A MAC rendkívül előnyösnek bizonyult a Renaker cég számára, mivel daru nélkül, csekély erőfeszítéssel gyors munkafolyamatokat tesz lehetővé és bármilyen időben kényelmes és időjárástól védett környezetet biztosít a dolgozóknak.
Az olyan tekintélyes projektek, mint például a New Jackson, Trinity Islands és Colliers Yard megvalósításánál fontos szerepet játszottak a MEVA zsalu- és kúszórendszerei. Ezeknél a projekteknél a MAC-rendszert (MEVA Automatik Climbing) használták, amely a beton merevítőmag építése esetén a falzsaluval együtt hidraulikusan kúszik felfelé.
A pillérek kivitelezéséhez a könnyű, daruzást nem igénylő AluStar zsalut alkalmazzák. A rendszerek változatos felhasználhatóságuknak köszönhetően különösebb erőfeszítés nélkül hozzáigazíthatók a változó geometriai formákhoz és követelményekhez. Ezért – hosszú távon – eltérő projekteknél is kifizetődő beruházásnak bizonyultak.
A Deansgate Square 1500 lakása
A MAC és Mammut 350-es duó hatékonyságának szép példája a Deansgate Square projekt, a négy, egyenként 40, 47, 53 és 67 emeletes toronyház építése, több mint 1.500 lakással. A 201 méter magas déli torony Manchester legmagasabb és Nagy-Britannia második legmagasabb lakóépülete. Itt az építkezés során két MAC-rendszert alkalmaztak tandemüzemben, így egy emelet két egymás mellett lévő maggal öt nap alatt elkészült. A Manchester központjában található négy toronyházból álló csoport a merevítő mag hatékony ütemezésének és a MAC gyors áthelyezhetőségének köszönhetően a kívánt határidőre épült fel.
A tervezésben részt vett a MEVA brit és szingapúri képviseleteinek kiválóan képzett MAC-szakértői csapata, hogy a helyszíni telepítés után hiba nélkül, gördülékenyen haladjon tovább az építkezés. Az építtetővel zajló folyamatos és hatékony együttműködés és egyeztetés biztosította a zökkenőmentes tervezést és lebonyolítást. A MAC-et és a Mammut 350-es zsalut ütemről-ütemre hozzáigazították a részleteiben eltérő alaprajzokhoz vagy különleges formákhoz, mint például a különböző ajtónyílásokhoz.
MAC kúszózsalu rendszer
A MAC kúszórendszer valamennyi munkaállvánnyal együtt egy lépésben emeli fel a merevítő mag falzsaluzatát, ezáltal nagy magasságokban is lehetővé teszi a daruzás nélküli, gyors és hatékony munkavégzést. A hidraulikus berendezés kezeléséhez csupán egy személy is elegendő. Az egész egység minimális erőfeszítéssel alig 60 perc alatt 4,5 m magasra emelhető. A hidraulikát a 20 tonna teherbírású hengereken lévő visszacsapó szelepek biztosítják. Ez a hatékony kúsztató módszer lényegesen lerövidíti az építési folyamatot anélkül, hogy a biztonságot veszélyeztetné – ellentétben az egyedi munkaállványokkal rendelkező rendszerekkel.
Csupán négy napos ütemek
A MAC különösen olyan építkezéseken jeleskedik, ahol kiemelten fontosak a hatékony ütemidők. A Renaker építőcsapat néhány projektjénél a kizsaluzásra, kúsztatásra, vasszerelésre, az áttörések beszerelésére és a zsalu átforgatására nagyon rövid idő, csupán négy nap is elegendő volt. Esetenként olyan hatékony ütemidőket értek el, hogy a merevítő magot építő csapatnak lassítania kellett a tempót, hogy kivárják az emeletek elkészültét.
A már széles körben bevált MAC-rendszer nem csupán az európai szigetországban játszott meghatározó szerepet, de India, Ausztrália vagy a Fülöp-szigetek legmagasabb épületeinek felépítésében is. Bázelben pedig, a legszigorúbb svájci biztonsági követelmények mellett, a 205 méter magas Roche Tower II még a tervezettnél is rövidebb idő alatt készülhetett el.
MAC - Automatic climbing formwork system (meva.net)