A meglévő épület mellett kialakítandó új raktárcsarnok építése körültekintő munkát követelt
Az új raktárcsarnok építése során Svájcban az sem okozott gondot, hogy a szimpla oldali zsaluzatot közvetlenül a szomszédos épület mellett kellett felépíteni. Az egyoldali átkötésű Mammut XT falzsalurendszer itt is kitűnően megállta a helyét.
Adatok és tények
Projekt
Új raktárcsarnok építése Münchenbuchsee-ben
Építtető
Kiener ud Wittlin AG
Építőipari vállalat
Marti AG, Bern
MEVA rendszerek
Mammut XT falzsalu
Securit Basic biztonsági rendszer
Tervezés és tanácsadás
MEVA Schalungs-Systeme-AG, Seon, Svájc
A Bern közelében fekvő Münchenbuchsee településen az építési tartozékokat gyártó Kiener + Wittling AG cég egy közel 2.500 m² alapterületű és majdnem 15 m magas raktárcsarnok építésére adott megbízást a Marti AG-nak. A magas falszakaszok sem jelentettek gondot, hiszen a Mammut XT zsalurendszer nagy teljesítményű, 100 kN/m² frissbeton-nyomás felvevő képességű zsaluelemei könnyedén megbirkóztak velük. Azonban szükség volt néhány speciális óvintézkedésre, mert az új raktárépület falai közvetlenül a szomszédos meglévő csarnok falához illeszkedtek.
A 2019 novemberétől 2020 februárjáig tartó építkezés ideje alatt 700 m²-nyi Mammut XT elemet és SecuritBasic moduláris biztonsági rendszert használtak fel. Az építésvezető, Reto Kiener és csapata a falak építéséhez a szakaszos zsaluzási eljárást választotta. Ennek lényege, hogy a fal egy ütemének betonozását követően kihagynak egy-egy ütemnyi falszakaszt, melyeket utólag vasszerelnek és betonoznak. A szakaszos módszer előnye, hogy a zsaluzási anyagok gazdaságos felhasználásával csökkennek a zsaluzás költségei.
24 szakasz 138 méter hosszúságban
12 lépésben egyenként két különálló 5,75 m széles és 14,74 m magas szakaszt betonoztak. A 138 m hosszú szakaszon összesen három, egymáshoz H-alakban csatlakozó falat kellett kétoldalról betonozni, részben a meglévő épület mentén. A szomszédos raktárcsarnok homlokzatának felső része csak mérsékelten teherbíró eternit lapokból áll és csaknem 25 cm-re kinyúlik.
„A meglévő raktárcsarnok és a zsalunk közötti csupán 60-80 cm széles faltávolság kemény kihívás elé állított minket.” – mondja Raphael Klauser, a MEVA munkatársa. „Természetesen nem tudtuk a szimpla oldali zsalut hátulról megtámasztani, hanem úgy a szimpla mint a kontra oldali zsaluzatot egy heveder segítségével elölről kellett az új alaplemezhez rögzítenünk.” Ezt a hevederezést megerősített támasztó hevederekkel végezték el a Mammut XT elemeken.
A nagyfelületű falak betonozását különösképpen megnehezítette az elegendő munkaterület hiánya, így ismét nagyon előnyösnek bizonyult a MEVA által kifejlesztett integrált kombi-átkötés, amellyel lényegesen egyszerűbbé és gyorsabbá vált az egyoldali átkötés. Használatával közel 20%-kal kevesebb idő szükséges a zsalu felállításához, mint a hasonló konkurens rendszereknél – független intézmény által közölt adat (Építészeti munkaszervezési kézikönyv, Zsaluzómunkák / keretes falzsaluzatok, 2019).
A funkciós bordák stabil támaszt nyújtanak
A magasban végzett munkákhoz a SecuritBasic csúszásmentes, recés, alumínium lemezborítása teljes biztonságot garantál. A moduláris rendszer eleget tesz a svájci balesetmegelőzési előírások (SUVA) által megkövetelt szigorú biztonsági követelményeknek. A munkaszint betonozó állványát – mint az összes MEVA-tartozékot – egyszerűen tányéros orsóval rögzítik a Mammut XT elem funkciós bordájához. Az egységeket könnyen és biztonságosan már a talajon összeszerelik, majd ezután a daruval már együtt mozgatják őket. Az építkezés helyszínén, Münchenbuchsee-ben sok feladat hárult a funkciós bordákra: a SecuritBasic biztonsági rendszernek és a merevítő hevedereknek is erős támasztékként szolgáltak.
„Az építési munkák mindvégig biztonságosan és terv szerint zajlottak.” – tájékoztatott Reto Kiener építésvezető. A 12 részes zsaluzás utolsó szakaszait 2020. február elején betonozták. Néhány héttel később, pontosan a kitűzött időpontban átadásra került az új raktárcsarnok.