U-érték mérés testo 635 mérőműszerrel

Még a nehezen hozzáférhető helyeken is egyszerűen alkalmazható

Az energia tanácsadás, az energiahatékony építészet és épület felújítás egyre fontosabb szerephez jut napjainkban. Az épületek hőszigetelő képessége, illetve a nyílászárók tényleges hőátvezetése komplex méréssel mérhető. Meglévő, felújítandó épületek esetén valós képet kaphatunk annak állapotáról, új építésű ingatlanoknál pedig így kontrollálható, hogy a tervekben meghatározott minőségű, illetve vastagságú-e a falszerkezet, illetve a külső szigetelő réteg. Műszeres vizsgálatokkal pontosan felmérhető az épület tényleges állapota. Ennek egy eleme lehet a falak, ablakok szigetelési képességeinek kiértékelése, amelyhez az U-érték (korábban K-érték) meghatározására van szükség.

Mi is az az U-érték?
Az U-érték a legfontosabb indikátor a használatra kész építőanyagok és építőelemek hőtechnikai tulajdonságainak vizsgálata terén. Az U-érték, amely a hőátvezetési tényezőnek felel meg, a hőáramlás mértékét mutatja, amely 1 Kelvinnel alacsonyabb külső levegő hőmérséklet esetén egy építőelem 1 m²-nyi területén "folyik át". Ennek megfelelően a mértékegysége a W/m²K. Minél kisebb tehát az U-érték, annál kisebb a mért építőelem hővesztesége.

Hogyan mérhető az U-érték?
A DIN 4108 sz., épületek hőszigetelésére vonatkozó szabványban számos elv létezik az U-érték és hőáram számítására. Az elvek kombinációjából le lehet vezetni a hőmérsékleti különbségek mérésén alapuló U-érték meghatározást. A mérés ennek megfelelően nem a DIN 4108 sz. szabvány szerint történik, de követi azt.
Az U-érték számításánál a következő két fizikai törvényszerűségre hivatkozunk: hőátadás: Q = A * α * (tb - tf) és hőátbocsátás: Q = A * U * (tb - tk)
Állandósult állapotban ugyanaz a hőmennyiség adódik át a belső levegőtől a falnak, mint amennyi a falon keresztül kimegy.
Így a két egyenletet egyenlővé tehetjük: A * α * (tb - tf) = A * U * (tb - tk)
Mivel ugyanazon a felületen megy át a hő, így a felületek kiesnek és marad: α * (tb - tf) = U * (tb - tk)
Az egyenletet rendezve a következőt kapjuk: U=(α *(tb - tf) / (tb - tk)
Ebből adódik, hogy az U-érték megállapításához a belső α-érték megadása után elegendő a három hőmérsékletet mérni: 1. belső léghőmérséklet (tb), 2. fal belső felületi hőmérséklete (tf), 3. külső léghőmérséklet (tk)
Az U-érték méréséhez bizonyos feltételeknek teljesülni kell, melyek a következők. Jelentős hőmérséklet különbségnek kell lennie a belső és külső hőmérséklet között, ideális esetben legalább 15°C. Konstans körülményeket kell biztosítani (műszer és érzékelők stacionáris állapota) és a hőmérsékleteket egyidejűleg kell mérni. Ügyelni kell a műszer megfelelő elhelyezésére, a sugárzó hidegtől (pl. nem megfelelően zárodó nyílászáró) és hőtől (pl. fűtőtestek) védeni kell az érzékelőket, mert ezek befolyásolják a mért hőmérsékleteket és ezáltal a számolt U-értéket. A külső és belső levegő hőmérséklet érzékelőket a faltól lehetőleg kb. 30 cm távolságban, az U-érték érzékelővel egyező magasságban kell elhelyezni. A hőátvezetési tényező (α-érték) pontosan be kell állítani a műszerben (Magyarországon 7,69).
A testo 635 vagy testo 435 műszerrel és a hozzájuk csatlakoztatható érzékelőkkel ezt az épületek hőveszteségét bizonyító legfontosabb értéket egyszerűen mérheti.

A három hőmérsékleti értéket (belső falhőmérséklet, belső és külső levegő hőmérséklet) egyidejűleg tudják mérni a testo műszerek. Az U-értéket automatikusan számítják és a kijelzőn megjelenítik azt. A műszerekben lévő memóriának köszönhetően hosszú távú méréseket is végezhet.

Mindez egy szettben elérhető:
  • testo 635-2 vagy testo 435-2 műszer memóriával, szoftverrel, USB kábellel.
  • U-érték érzékelő, beépített levegő hőmérséklet érzékelővel. Nincs szükség másik műszerre, nem kell kábelt átvezetni az ablakon.
  • Fém műszertáska.

A testo 635 mérőműszerrel kapcsolatban további információért kattintson a hír alatti termékképre, amennyiben árajánlatot, bővebb felvilágosítást vagy katalógust szeretne kérni a Testo Kft. munkatársától, használja a megfelelő gombot.
Kategóriák
Mérőműszerek
Mérőműszerek
Mérőműszerek, kéziszerszámok, munkavédelem
Mérőműszerek, kéziszerszámok, munkavédelem
Eszközök
Eszközök
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...