Szakszerű válaszok a legtöbbször felmerülő kérdésekre
A Generon napelemes tetőrendszer a Terrán saját megoldása a zöldenergia-termelésre. A tetőcserépbe integrált napelem lényege, hogy minden cserép külön-külön szolárpanelként működik. Tartósságát többek között a betoncserép adja. A funkcionalitás mellett prémium megjelenést biztosít, hiszen tökéletesen illeszkedik a tető síkjába.
A Terrán Generon nemcsak egyedülálló a piacon, de már hosszú ideje folyamatosan bővülő felhasználói bázissal is rendelkezik: megközelítőleg 205.000 db beépített modullal, már 425 épületnél bizonyított. Ám még így is sok tévhit merül fel a Generonnal kapcsolatban. Ezekből következzenek most a leggyakoribbak:
Tévhit: nincs még elegendő tapasztalat a napelemes tetőcseréppel
A több ezer működő rendszer bizonyítja, hogy a technikailag kiforrott Generon termékelőnye valós piaci igényen alapul, és sikeresen ötvözi a Terrán évszázados tetőcserépgyártási tapasztalatát a mai kor technikai megoldásaival. A Generon iránt nagy az érdeklődés a szomszédos és néhány nyugat-európai országban, sőt, már több külföldi kivitelezés is történt.
A Terrán Generon számos elismeréssel büszkélkedhet. Piaci bevezetését követően 2019-ben elnyerte a Construma Nagydíjat, ugyanebben az évben megkapta az E.On Energy Globe Awardot is: 150 pályázó közül a Generon bizonyult a leginnovatívabbnak. A floridai Energy CIO Insights magazin 2020-ban a Generonnal Európa legjobb tíz napelemtechnológia-szolgáltatója között ismerte el a Terránt. Szintén 2020-ban a napelemes tetőcserép Hazai Termék védjegyet kapott, hiszen a Generon modulok itthon készülnek és kerülnek összeszerelésre. 2022-ben pedig elnyerte a rangos Red Dot Termékdizájn díjat.
Tévhit: felhős időben nem termel áramot
Tény, hogy a napelemek direkt napsütésben, 90°-os beesési szögben, alacsony hőmérsékleten működnek a legjobban. Azonban felhős időben is termelnek, sőt, akár 50-90%-os kihasználtsággal is képesek működni. A mai technológiák kifejezetten lehetővé teszik, hogy amikor a napelemek úgynevezett részterhelésen működnek, a modulok akkor is minél hatékonyabban üzemeljenek.
Tévhit: túlmelegszik a nyári forróságban
A kulcs a hűtés, ami a megfelelő szellőzéssel érhető el. Ez segíti, hogy a forró nyári napokon ne veszítsenek sokat hatékonyságukból, hiszen mint a legtöbb elektromos rendszernek, a szolárpanelek hatékonysága is csökken, ha felhevülnek. A tető síkja fölé telepített, nagytáblás rendszerek esetében a héjazat és a panelek között mozgó levegő biztosítja a hűtést.
A Terrán Generon esetében a megépített cseréphéjazatok mögött minden esetben szükséges egy minimum 7,5 cm vastagságú átszellőztetett légrés, ahol a felmelegedő levegő távozhat, és helyére a környezeti levegővel azonos hőmérsékletű levegő érkezhet. Ezt a légréteget az alátétfólia és a cserepek között elhelyezett ellenlécekkel lehet elérni. Az alacsonyabb hajlásszögű tetőknél, valamint hosszabb szarufák alkalmazásánál még tovább ajánlott ezt növelni, hogy ellensúlyozzuk a kedvezőtlenebb áramlástechnikai helyzetet. Az így kialakított légrésben cirkuláló levegő kellően intenzív hűtőhatást biztosít.
Tévhit: ha egy cserép meghibásodik, az egész rendszer leáll
Ha egy cserép meghibásodik, az szinte egyáltalán nem befolyásolja a rendszer teljesítményét. Ez annak köszönhető, hogy minden modul bypass diódákkal rendelkezik, ami kizárja az áramkörből a hibás cellát. A bypass diódának árnyékolás esetén is feladata van: ha egy panel árnyékba kerül, akkor nem vesz részt a termelésben, hanem áramkörileg ellenállásként viselkedik. Az így létrejött ellenálláson az átfolyó áram hőt generál, ami a cellák sérüléséhez vezethetne, de a dióda kiküszöböli ezt a problémát. Ráadásul, ha esetleg meghibásodna egy szolárcella, akkor a probléma könnyen orvosolható, hiszen a hazai gyártásnak köszönhetően a termék gyorsan pótolható, a modulok itthon készülnek és kerülnek összeszerelésre.
Tévhit: a sok csatlakozó miatt nagyobb a meghibásodás esélye
A Terrán Generon szolárcserép abban is egyedi, hogy a monokristályos szilícium szolárcellákat betoncserép hordozóra építik rá, majd ezeket sorba kötve csatlakoztatni kell az elektromos hálózatra. Mivel a Generonnál is a szoláriparban évtizedek óta használt és bizonyított MC4 csatlakozókat alkalmazzák, amelyből több tízmilliárd darab készült világszerte, így nyugodtan kijelenthető, hogy minimális a meghibásodás kockázata. A Terrán garanciát vállal arra, hogy az egyes modulok teljesítménye a vásárlástól számított 25 éven belül nem csökken a névleges teljesítményérték 80%-a alá.
Tévhit: komplikált a későbbi bővítés
Előfordulhat, hogy már rendelkezünk napelemes tetőcserepekkel, de nagyobb teljesítményű rendszerre van szükségünk. A Terrán Generon napelemes tetőcseréppel a bővítés nagyon egyszerű: csak annyi sima cserepet kell napelemesre cserélnünk, amennyire szükségünk van. Ugyanakkor, mivel például az inverternek is alkalmasnak kell lennie a nagyobb rendszer működtetésére, ezért érdemes már eleve felülméretezni az áramátalakítót, hogy a későbbi bővíthetőség gond nélkül megoldható legyen.
Tévhit: már elkészült tetőre nem lehet felhelyezni a Generont
Van lehetőség a már elkészült tetőre felhelyezni, de csak abban az esetben, ha házunk koronája Terrán Rundo vagy Zenit tetőcserepekkel van fedve, mert a Generon szolárcserép kizárólag ezekkel kompatibilis.
Tévhit: nem használható ki a teljes tetőfelület, és nem rakható fel több, egymással összefüggő tetőszakaszra a Generon
Azok az összefüggő tetőszakaszok használhatók ki, amelyek tájolása megfelelő. A tetőfelület széleitől és a tetőfelépítményektől legalább két cserépnyi (kb. 60 cm-nyi) távolságot el kell hagyni. Magyarországon az optimális elhelyezés a déli tájolású, 35°-os hajlásszögű tetőkön lehetséges. Az optimális tájolástól való kisebb eltérés keleti vagy nyugati irányba nem jár vállalhatatlan termeléskieséssel, ahogy az sem, ha az optimális hajlásszögtől 5-10°-os eltérés van. A Terrán Generon felrakható több, egymással összefüggő tetőszakaszra, csak azt kell szem előtt tartani, hogy azonos tájolású és hajlásszögű szakaszok köthetők egy áramkörre.
Tévhit: a szélsőséges időjárás könnyen kárt tehet a napelemekben
A napelemek rendkívül ellenállóak az időjárás viszontagságaival szemben. Az edzett üveglapok kiváló védelmet nyújtanak a jégesővel, széllel és egyéb mechanikai behatásokkal szemben. A minősítési eljárás része ugyanazon törésteszt, mint a nagypaneles rendszereknél: bizonyos magasságból acélgolyókat zúdítanak a napelemre, ezzel is demonstrálva azt, mintha jégesőnek lenne kitéve. Mivel a napelemek nem rendelkeznek mozgó alkatrészekkel, ezért átlagos használatnál nincs olyan körülmény, ami miatt tönkremehetnének.
Tévhit: túl drága, soha nem térül meg
A Terrán Generon betoncserép ára magasabb, mint a nagytáblás rendszereké, ez tény, ám többet is nyújt. A napelemes tetőcserépnél nincs szükség a tetőhéjazat áttörésére, így a tető nem veszít védelmi funkciójából. Mivel nincs különálló tartószerkezet, ezért a tetőszerkezetre nehezedő súly jobban eloszlik, mint egy hagyományos napelemrendszer esetében. A különleges, egyedi és innovatív megoldások alkalmazása nagyban növeli ingatlanunk értékét. Azzal, hogy a Generon belesimul a tető síkjába, prémium megjelenést biztosít, ezzel a páratlan esztétikai élménnyel versenyelőnybe kerülhetünk az ingatlanpiacon. A betoncserép-napelemes cserép páros környezeti szempontból is fontos választás: megújuló energiát hasznosítunk, miközben természetes alkotóelemekből álló cserép fedi házunkat.
Tévhit: kevés szakember ért hozzá, laikusként lehetetlen eligazodni
A több mint száz éves Terrán mindig fontosnak tartotta, hogy saját fejlődése mellett a vevők és a szakma képviselőit is segítse, képezze. Ennek a szemléletnek köszönhető például a Haladó Generon kivitelezői képzés is, melynek résztvevői elnyerték a Hivatalos Terrán Generon Kivitelező Partner titulust. A cég minőségbiztosítási célból a viszonteladókat szintén hasonló képzésben részesítette, így a Hivatalos Terrán Generon Értékesítő Partnerhálózatba már csak szakmailag felkészült szakértők kerülhetnek be. Hazánkban már közel 200 ilyen kereskedő partnernél érhető el a termék.
A Terrán számos felületen, mindenki számára érthető és elérhető tudásanyaggal szolgál. A Terrán Ácskereső oldalán Generon specialista szolgáltatás segíti a megfelelő szakember megtalálását megyénkénti bontásban. A letölthető Tetőfelújítási Tudástár segítségével pedig minden fontos kérdést és választ megkaphatunk, amire szükségünk van, ha napelemes tetőcserépben gondolkodunk. A Terrán TetőKalkulátorral a tetőcserepek mellett a Terrán Generonra is kérhetünk díjmentes, gyors, egyedi, nagyságrendi kalkulációt a havi villanyszámla vagy a rendszerméret megadásával. A pontos ajánlathoz és tervezéshez természetesen szakértő segítsége szükséges.