Különleges ajtónyitási lehetőségek automata ajtóknál
Előfordulhatnak olyan esetek, amikor a szokványos nyitásaktiválások nem megfelelőek, vagy mellettük szükséges egy kiegészítő megoldás is. Ilyenkor a radart váltja ki a speciális nyitásaktiválás, azonban az infravörös érzékelőre itt is szükség van a rácsukás elleni védelem miatt. Az alábbi speciális eszközök közül választhatnak az érdeklődők a FAAC Hungary Kft. kínálatából.
A legegyszerűbb, legalapvetőbb ilyen eszköz a billenőkapcsoló. Ez a csengőkapcsoló elvén működik, a jelre (átkattintásra) nyitja az ajtót, majd visszaáll eredeti állapotába. Ez a legolcsóbb, egyben legkevésbé hosszú élettartamot biztosító termék. A fröccsenő víz ellen védett, azonban az időjárás és igénybevétel függvényében néhány hónaptól csupán 1-2 évig üzemképes. Meghibásodásakor beragad, és nem billen vissza alapállásba, így az ajtót folyamatosan nyitva tartja.
Nyomógombok esetében két opció áll rendelkezésre. Az egyszerűbb a Berker típusú, ami a FAAC ügyfélkörében az Aldiknál fordul elő főként. Rozsdamentes kivitelben is kérhető. Ez a változat csupán egy jelet küld (az ajtónak) és átmérője 1 cm. Másik változata a nyomógombnak a Schneider típusú. Ez már képes két jelet küldeni megnyomáskor (egyet az ajtónak, egyet pedig pl. az épületfelügyeletnek). Általában a Lidlben használják ezeket a fajtákat, és a 2 cm átmérőjű gombok védve vannak a véletlen benyomódás ellen is. Ez a fajta nyomógomb alapvetően gombnyomáskor küldi a jelet, de fordított verzióban is beköthető. Jó választás lehet az olyan helyeken, ahol a tisztítás fokozottan fontos, mert jobban bírja a vegyszeres, nagyobb vízsugaras tisztántartást, mint az előbbiek. Lehet világító változatban is választani, akár megnyomásra világító, vagy a sötétben a könnyebb megtalálhatóság érdekében alaphelyzetben világító kivitelben is.
Az úgynevezett könyökkapcsolókat, az OT3-as névre hallgató hosszúkás kapcsológombokat akkor választják, ha fontos az esztétika és a megbízhatóság. Sima nyomókapcsoló, ami nagyobb felületű és stabil működésű. Nagyon minimális a meghibásodása a terméknek, azonban a fizikai behatásnál figyelni kell, mert a vizet bírja ugyan, de a lesodrás és a törés ellen sajnos nincs felvértezve. Ilyen esetekben cserélni szükséges, mert nem javítható. Lábhoz is felszerelhető, de a keményebb rugdosást nem viseli jól hosszú távon. Pincérajtókhoz, kórházi használatra (műtőkhöz és elkülönített kórtermeknél is) jó opció és minden olyan helyen ahol az áthaladni kívánó embernek tele van a keze így nem tudja a gombot megnyomni, azonban mégsem alkalmazható a radar ami minden érkezésre nyílik.
A kulcsos kapcsoló szintén ezen az elven működik, csak a kulcs elfordításával adja le a jelet az ajtónak a nyitásra. A 0/30-as, félcilinderbetétes zár kb. negyed fordulatra képes. Legtöbb esetben az ajtón kívülre szereljük, és magát a lezárt ajtót is nyitja. Ezután a kezelőegységen át kell állítani a megfelelő nyitásaktiválásra. Zsáküzleteknél alkalmazzák ebben a formában. Olyan helyeken is megállja a helyét, ahova csak bizonyos emberek mehetnek be. Ilyenkor csak a kulccsal történik a nyitás, és a kulccsal rendelkező emberek léphetnek be a lezárt területre. Sima és vandálbiztos változatban is forgalmazzák. Ez utóbbi esetén a kapcsoló süllyesztve kerül kialakításra a falban és ott van még csavarozva, így nehezen érhető el és az ártó szándéknak jobban ellenáll.
Az „egyszerűbb, hagyományosabb” megoldások után most következzenek a legfelsőbb szintű, egyes esetekben már biztonságtechnikai megoldások, mert ilyenekre is van lehetőség az automata ajtók nyitásaktiválásánál.
A távirányító használata szintén az előbbiekhez kapcsolódik és azon az elven is működik. Nem kell bemutatni, hiszen mindannyian nap mint nap nyitjuk így a kaput vagy garázsbejáratot. Kórházak mentőbejáratánál, irodák, raktárak egyes részeinek elkülönítésénél használható egyszerű és remek megoldás. A távirányító megnyomása után nyílik, majd a beállított idő elteltével záródik vissza az ajtó. BDE-D által lezárt ajtóknál is nyílik, kivéve a padlózár alkalmazást. Akkor ugyanis a padlózár nem engedi nyílni az ajtót.
A következő a kártyaolvasó. Többféle proxy közül választhatnak a megrendelők, a kártyás megoldás mellett a biléta is elérhető. Sőt, igény szerint ezek az apró jelet kibocsátó proxyk akár a munkaruhákba, sapkákba vagy cipőkbe is beleilleszthetők, varrhatók. Így a cipők esetében a megadott kőre érve, vagy a falba rejtett érzékelőnél elhaladva adja le a jelet a nyitásra. Ezek a jeladók moshatóak, szinte képtelenség tönkretenni őket és egyesével programozhatóak, különböző jogosultságokkal ruházhatóak fel.
Számkódos megoldások is elérhetőek, ilyenkor egy tetszőlegesen megadott – minimum 4, maximum 16 – karakterre programozható a nyitás. Kombinálható a kártyás beléptetéssel is, ilyenkor vagy kártyával, vagy a kóddal tud áthaladni a lezárt részlegbe a jogosultsággal rendelkező egyén.
Van még számos más – például az ujjlenyomat és retina szkenner használatával történő – nyitásaktiválás is, de ezek már olyan szintű biztonságtechnikai rendszerek, amely csak nagyon ritkán merül fel igényként. Ezekről a FAAC értékesítőitől kaphatnak bővebb tájékoztatást. Itt már az épületfelügyeleti rendszerrel történő összekötésen van a hangsúly, ahol figyelik és ellenőrzik ki, mikor, hova és miért lép be.
Végezetül említsük meg a Magic Switch-et, vagy Touchless Switch-et, ami egy érintés nélküli nyomógomb, gyakorlatilag csökkentett teljesítményű radar. Leginkább higiéniai szempontból ideális választás, pincérajtók, mosdóhelyiségek, kórházak esetében, de minden olyan helyen is, ahol az érintésmentes, de szabályozott nyitás a kívánság. Pár centimétertől akár 40 centiméterig érzékel, és közelítő mozgásra, integetésre nyílik. Az ajtótól bármekkora távolságra elhelyezhető, kézitargoncával közlekedő helyeken kifejezetten praktikus, mert akár 3-4 méterre az ajtótól elhelyezett érzékelő előtt elhaladva már nyílik is, mire az ajtóhoz ér a targonca. Gyárakban, gyógyszergyáraknál kifejezetten – a FAAC többek közt a Richter gyógyszergyárba telepített ilyen nyitásaktiválást – jó szolgálatot tehet. A falra bármely magasságban elhelyezhető, azonban fontos megemlíteni, hogy a fröccsenő vizet elviseli, de a nagyobb mennyiségű bővizes tisztításnál beázhat, és nem törésbiztos, a rugdosást nem szereti. Ezektől a fizikai behatásoktól eltekintve nem jellemző rá más meghibásodás.