Könnyen kivitelezhető megoldás a talajnedvesség felszívódása ellen
A falak nedvesedése sokféle problémát idézhet elő az épület külső homlokzatán:
és az épületeken belül is:
Mi okozza a problémát?
Az épület falában a nedvesség emelkedését, a víz áramlását az áteresztő falszerkezet teszi lehetővé. A víz a talajvízből jön és a kapilláris hatásnak köszönhetően a pórusokon keresztül emelkedik fel a falazatban. Más szóval, a falazat egyfajta kanócként működik. A víz magassága több tényezőtől függ, beleértve a pórusszerkezetet és -méretet és a víz párolgásának sebességét. Minél finomabbak a pórusok, annál magasabbra emelkedik a víz. Ez általában kb. 1,5 méter, de súlyosabb esetekben a nedvesség akár 2 méterig is emelkedhet. A talajvíz kis mennyiségű oldható sókat - kloridokat, nitrátokat és szulfátokat - is tartalmaz. Amikor a víz elpárolog, ezek a sók lerakódnak a felületen. Egyes sók vízzel érintkezve kitágulhatnak, ami a vakolat károsodását eredményezi.
Milyen lehetőségek vannak a falnedvesség megállítására?
Mechanikai vágás
Az ötlet lényege, hogy magában a szerkezetben egy áthatolhatatlan membránt helyeznek el, amely teljesen blokkolja az emelkedő nedvességet. A behatoló munka nagyon intenzív, amely veszélyeztetheti a szerkezet stabilitását.
Elektroozmotikus áramlás
Ha nagyon kis elektromos töltést "fecskendeznek" be az épület szerkezetének adott részébe, akkor a falnedvesség megállítása terén hatás érhető el. Azonban ennek a rendszernek a hatékonyságát gyakran megkérdőjelezik. Az alkalmazás meglehetősen bonyolult, az üzemeltetési költségek magasak és folyamatos karbantartást igényel a rendszer.
Porózus habarcs alkalmazása
A megoldás előnye, hogy a használatra kész porózus habarcs elősegíti a falazatban megtartott nedvesség párologtatását. A speciális szerek nagy póruseloszlást és diffúz kapilláris szerkezetet adnak a habarcsnak. A nagy pórusok biztosítják, hogy a víz elpárologjon, majd hagyják, hogy a sók nagyobb térben kristályosodjanak ki, ezzel elkerülve a veszélyes tágulási jelenséget a vakolatban és a falazatban.
Kémiai megoldások
Hosszú évek óta találkozhatunk azzal, hogy különböző típusú vegyi anyagokkal igyekeznek gátat vetni a falak nedvesedésének. Ezek a megoldások a számos előny mellett azonban több hátrányt is rejtenek. Egyes módszereknél a kezelt zárt területtől legalább 48 órán keresztül távol kell tartani az állatokat és az embereket, az alkalmazott anyag gyúlékony, a befecskendezéshez nyomás szükséges és végül, de nem utolsó sorban az eljárást csak speciális szakértelemmel rendelkezők végezhetik. Más kémiai megoldásnál a reagáláshoz szükséges a CO2 jelenléte. Vastagabb falakban az eljárás hatékonysága alacsonyabb, míg relatív alacsony a hatékonyság a nedvesség jelenlétében.
Kémiai kezelés természetes gravitáció segítségével
A módszer lényege, hogy a bejuttatott anyag a természetes gravitáció segítségével diffundál a szerkezet pórusain keresztül. A viszonylag alacsony költség mellett a folyamat nagyon hosszú, és az injekciós edények folyamatos utántöltést igényelnek. Amellett, hogy a rendszer hosszú ideig esztétikailag sem nyújt kellemes látványt, nagy a valószínűsége annak is, hogy nem tudunk elérni vele homogén injektálást. A megoldás hátránya továbbá az is, hogy a befecskendezett folyadék kb. 90 százaléka csak hordozó anyag, aminek a hatás érdekében el kell párolognia. A természetes gravitációs módszer mellett a kémiai kezelések közé sorolhatók az oldószer alapú rendszerek is, amelyek gyorsan kikeményednek, kevésbé hatékonyak a diffúziós folyamatban, különösen vastagabb falak esetében.
Milyen korszerű, hatékony lehetőség van egy lélegző fal kialakítására?
Létezik a kémiai kezeléseknek egy olyan formája, amellyel:
- tartós hatást tudunk elérni?
- rendkívül praktikus módon, speciális szakértelem nélkül is megoldhatjuk a feladatot?
- nem veszélyeztetjük a szerkezet stabilitását?
- nem jár együtt a magas üzemeltetési költség?
- vastagabb falak esetén is hatékony védelmet biztosíthatunk?
- a kezelés alatt nem szükséges az épületet elhagyni?
- oldószermentes és nem gyúlékony anyagot juttatunk be a szerkezetbe?
- nem szükséges az anyag bejuttatásához nyomás?
- viszonylag homogén injektálás érhető el?
A SikaMur InjectoCream-100 egy nagyon magas koncentrációjú krémszerű készítmény, mely szárítja a falazatot és megakadályozza, illetve szabályozza a talajnedvesség további vertikális vándorlását.
A SikaMur szinte minden típusú falazat esetén alkalmazható. A krém befecskendezése egy kinyomó pisztoly segítségével, nagy nyomás nélkül is megtörténhet, alkalmazásához nincs szükség különösebb szakmai képzésre.
A SikaMur InjectoCream-100 vizes bázisú, nem maró hatású és nem gyúlékony, ezért az egészségre teljesen veszélytelen.
Tekintse meg az alábbi rövid bemutató filmet, és ismerje meg a kivitelező nélküli, azonnal befejezhető SikaMur InjectoCream-100 vízszigetelő rendszert részletesebben.