A csarnokfűtés legkiválóbb megoldása a sötéten sugárzó berendezések alkalmazása
Jelentős darabszámban megjelentek Magyarországon az első nagy teljesítményű NOx redukált sötéten sugárzó berendezések. A Schwank GmbH klímaneutrális célkitűzéseihez illeszkedően, a környezettudatosság jegyében a magyarországi piacon sikerült jelentős előrelepéseket tenni. Az elmúlt hónapban három helyszínen, Győrben, Kecskeméten és Budapest agglomerációjában épült csarnokokban beüzemelésre kerültek a cég legkorszerűbb készülékei, az alacsony NOx kibocsátású deltaSchwank berendezések.
Az ipari csarnoképítés területén szemmel látható változások érkeznek Magyarországra. Az 1990-ben az Egyesült Királyságban a zöld építészet minősítésére kitalált BREEAM rendszer beférkőzött az ipari létesítmények körébe. Ezzel párhuzamosan az ipari csarnokok bérlőinek körében az energiaárak dinamikus emelkedése miatt a minél gazdaságosabb üzemeltetés és a környezettudatos vállalati célkitűzések realizálásának az igénye is megjelent. A cégek már nem vesznek bérbe olyan épületeket, mely a vállalat imázs – corporate policy rendszerébe nem illeszthetők. A beruházási piac is igyekszik ehhez illeszkedni.
Az energiahatékonyság és beruházási költségoptimum meghatározása során egyértelmű, hogy a logisztikai csarnokok fűtésének legkiválóbb megoldása a sötéten sugárzó berendezések alkalmazása. A várható gázfelhasználás csökkentése, a szükséges komfortfokozat elérése relatív alacsony beruházási költség mellett sugárzó berendezésekkel oldható meg.
Maga a technológia régóta ismert és alkalmazott. Az ipar korábban a bevált, egyszerű és megszokott megoldásokhoz ragaszkodott és a készülék-fejlesztési lépések igényét a piac mindeddig nem követelte ki a gyártóktól. A "zöld" tudatosság és a BREEAM minősítés megszervezése felismerhető és forintokra váltható előnyt jelent. Elsőre úgy tűnik, hogy ebben a környezetben a hagyományos sötétsugárzók nem találják meg a helyüket. Ezzel szemben a Schwank fejlesztői egy merőben új filozófiával rendelkező berendezés-családdal léptek ki a piacra, mely a mai kor szellemének és a bérlői, beruházói és üzemeltetői piac újonnan megfogalmazott igényeinek maradéktalanul meg tud felelni.
Mit is tud a deltaSchwank csarnokfűtési megoldás?
- A készülék levegő arány szabályozással, speciális égőfejjel és speciális modulációs tartománnyal rendelkezik, különböző egységteljesítmény kategóriában 15-60 kW között, a teljes modulációs tartományon belül 50 mg/kWh alatti NOx kibocsátással. Ezzel egyedüli a mai piacon.
- A készülékek IC 4000 égővezérlése önálló BUS címmel rendelkezik és a BUS rendszerben kapcsolódik a központi szabályzó egységhez, mely ellenőrzése már akár távoli eléréssel is lehetséges.
A SchwankControl Touch vezérlővel együtt alakul ki a teljes rendszer, mely lehetővé teszi az időjáráskövető szabályozás kialakítását, akár 256 db készüléket is felügyelhet és nyílt portokon keresztül bármely épületfelügyeleti rendszerrel LAN vagy BUS rendszer alkalmazásával képes kommunikálni.
A rendszer sok-sok sajátossága közül, talán az épületkarakterisztika öntanuló megoldását kell kiemelni. A beállított időpontokhoz kapcsolódó hőfoklépcsőkhöz szükséges előfűtési idő mindig az épület jellegétől függ. Az automatika pár hetes időintervallum alatt önállóan veszi fel az épület lehűlésére jellemző jelleggörbéket a külső hőmérséklet függvényében, mely alapján optimalizálja az előfűtési időt.
Az 50 mg/kWh alatti NOx kibocsátás az intelligens távfelügyeletre is alkalmazott SchwankControl Touch szabályozóval kommunikálva teljesíti a BREEAM követelményeit. Környezettudatos megoldást jelent és nem utolsó sorban energiatakarékos minden más, a piacon kapható rendszermegoldással összevetve. A többletberuházás költsége igen rövid idő alatt megtérül és ezzel nem csak a vállalatok célkitűzéseihez, imázs elképzeléseihez illeszkedik, hanem gazdasági megfontolások alapján is megalapozott és ésszerű döntés.
A fejlesztések azonban nem állnak meg, a Schwank GmbH nemrég jelentette be a tisztán hidrogén üzemű sötétsugárzók eredményes kísérleti szakaszának lezárását.