Hogyan lehet megfelelni az MEKH 1/2020. (I. 16.) rendeletnek
1/2020. (I. 16.) MEKH rendelet előírása
„E rendelet alkalmazásában almérő az olyan, legfeljebb 3%-os hibahatárértéken belüli és legalább negyedóránkénti mérésre, valamint a mérési adatok tárolására és továbbítására alkalmas fogyasztásmérő, amely
a) az elszámolási mérő által mért villamosenergia-fogyasztás megosztására
vagy
b) egyes villamosenergia-fogyasztó készülékek villamosenergia-fogyasztásának elkülönült mérésére szolgál.”
A rendelet azt is meghatározza, hogy 2020 végéig a 100kW-nál nagyobb 2021 végéig pedig az 50 kW-nál nagyobb villamos berendezéseket kell mérni.
Mivel az idén előírt értékhatárok jövőre feleződnek, ezért úgy érdemes a beruházást megvalósítani, hogy már rögtön telepítésre kerülnek a legalább 50 kW fogyasztású áramkörök mérői is. Ez nagyjából 70 A feletti fázisonkénti fogyasztást jelent, tehát 3 fázisú mérőkről beszélhetünk. Ez egyben azt is jelenti, hogy direkt fogyasztásmérők döntő többsége jellemzően nem lesz alkalmazható ezeken a leágazásokon, áramváltós mérőket és áramváltókat kell beszerelni a vezetékekre, gyűjtősínekre. Kivételt képeznek a már elérhető, akár 125 A-t is mérni képes direkt fogyasztásmérők.
Megfelelés az 1/2020. (I. 16.) MEKH rendelet előírásainak
Schneider Electric termékkínálatában számos megoldás létezik az 1/2020. (I.16.) MEKH rendelet megvalósítására. Ezek részletezéséről lehet olvasni a cikksorozatban:
a.) Mérőkészülékekkel
b.) Készülékekbe épített belső mérésekkel (pl: megszakító kioldóegysége, …)
c.) PowerTag mérőkkel
d.) Motoros leágazások esetén frekvenciaváltókkal
Fontos szempont, hogy nem csak egyszerűen legalább 3%-os pontossággal kell mérni, hanem:
- a méréseket negyedóránként el kell végezni,
- a mérési adatokat tárolni kell,
- a mérési adatokat továbbítani is tudni kell.
Tehát a mérőknek valamilyen kommunikációra képesnek kell lennie és memóriával kell rendelkeznie vagy közbe kell iktatni egy olyan eszközt, amely a negyedóránkénti tárolást elvégzi.
B. Beépített méréssel történő megfelelés MEKH rendeletnek
Schneider Electric rendkívül kényelmes megoldása lehet az, hogy már a helyszínen meglévő megszakítókat használja fel a végfelhasználó vagy üzemeltető arra, hogy a rendkívül fontos védelmi feladatain kívül az MEKH által meghatározott mérési feladatokat is lássa el.
Ehhez a fejlett védelmi kioldóegységgel felszerelt megszakítókat át sem kell alakítani, egyszerűen „csak” kommunikációba és mérési hálózatba kell átalakítani, hogy megfeleljen a követelményeknek. A kevésbé fejlett, alapvédelmekkel ellátott megszakító készülékek esetén védelmeket kell cserélni, de még mindig lehet ez a kivitelezés a legolcsóbb megoldás, mert a szekrényhez nem kell hozzányúlni, méretet nem kell növelni, sínekre, vezetékekre nem kell áramváltókat felhúzni, és még elrontani sem lehet, mert minden be van gyárilag állítva a védelmi kioldóegységben az adott áramértékre méretezve (nem kell áramváltó áttételt beállítani vagy odafigyelni primer és szekunder oldalak pontos bekötésére, amelyek sok problémát okoznak a tapasztalatok szerint).
Compact NSX megszakítók
A legkisebb méretű megszakító, amely felszerelhető mérésre alkalmas védelmi kioldóegységgel a Compact NSX megszakító.
Az MEKH rendeletet a Micrologic E típusú védelmek elégítik ki méréstechnikai szempontból.
A kioldóegység az áramot 1%-os, a feszültséget pedig 0,5%-os pontossággal méri, így a teljesítmény- és fogyasztásmérés 2%-os pontosságú lesz, amely megfelel az MEKH 3%-os osztálypontossági követelményének.
A következő táblázatban felsorolásra kerül minden olyan mérési funkció, amely elérhető a Compact NSX megszakítókba szerelt Micrologic E típusú védelmekben: feszültségek, áramok, hatásos/meddő/látszólagos teljesítmények és fogyasztások, THD, frekvencia, teljesítménytényező …
A Micrologic védelem önmagában képes a csúszó és rögzített időablakos mérésre áram és teljesítmény tekintetében, amellyel megvalósítható a 15 perces időnkénti mérések eltárolása nemfelejtő memóriában. A gyári beállítás eleve 15 perc.
Az MEKH rendelet kielégítésére tehát nincs másra szükség, mint egy Compact NSX készülékre és egy megfelelő Micrologic E típusú védelemre. A megmért értékeket egy helyi FDM121 kijelzőn vagy egy átjárón keresztül számítógépes felületen lehet leolvasni, a perifériákat pedig egy NSX vezetékkel lehet összekötni:
Az átjáró lehet IFM Modbus vagy IFE Ethernet TCP/IP protokollt használó változat a helyi igényeknek és kiépítettségnek megfelelően. Ha több leágazást kell mérni és ezeken a leágazásokon megszakítók vannak, akkor a mért értékeket közvetítő IFM Modbus átjárók sorolhatók is, így az átjárók koncentrálhatók, könnyebben telepíthetők és konfigurálható, a későbbiekben pedig könnyebben üzemeltethetők és karbantarthatók.
A Compact NSX készülékekbe beszerelhető Micrologic E védelmek a méréseket és azok pontosságát
- áram tekintetében 0,2 … 1,2 In tartományban
- feszültség tekintetében 70 … 850 V tartományban
- teljesítmény tekintetében -1000 … 1000 kW/kvar/kVA tartományban
- fogyasztás tekintetében pedig 1 … 1000 TWh/kvarh/kVAh tartományban
Fontos megjegyezni, hogy a mérések csak akkor biztosítottak önállóan szerelt Compact NSX és Micrologic E védelmek esetén, ha legalább 20% áramfelvétel van a fogyasztó részéről. Külső 24VDC tápfeszültséggel kibővíthető a mérési tartomány.
Compact NS és Masterpact NT/NW megszakítók
Compact NS és Masterpact NT/NW megszakítók esetében a Micrologic E és P (esetleg a H) védelmek képesek az MEKH rendeletnek megfelelően mérni. A mérési paraméterek és pontosságok szinte teljes mértékben megegyeznek a Compact NSX paraméterekkel, így ezeket külön nem írjuk itt le.
Itt is gondoskodni kell 24 VDC külső tápfeszültségről, ha 20%-nál kevesebb áramfelvétel van a fogyasztó részéről.
A kommunikációs infrastruktúra azonos, és ugyanazokat a készülékeket lehet alkalmazni.
Legújabb Masterpact MTZ megszakítók
A legújabb Masterpact MTZ megszakítók és az ezekbe építhető Micrologic X védelmek az új kor kihívásainak megfelelően annyiban különböznek a korábban leírtaktól, hogy itt a Micrologic X védelmi kioldóegység lényegesen több villamos paramétert és sokkal pontosabban tud megmérni, illetve a kommunikáció már nem opció, hanem gyárilag beépített. Hiszen ezekre mind kérdés nélkül szükség van a 21. században.
Itt már a feszültségek és az áramok mérési pontossága egyaránt 0,5%-os, és így a teljesítmények és fogyasztások mérése pedig 1%-os pontossági osztállyal rendelkezik.
Ráadásul ezt a pontosságot egy rendkívül széles hőmérséklet tartományban képes biztosítani.
Mérési paraméterek a Masterpact MTZ megszakítóba szerelt Micrologic X védelmi kioldóegységben:
A kommunikációs architektúra itt is megegyezik a korábbiakkal. Alkalmazható IFM Modbus vagy IFE Ethernet TCP/IP kommunikációs átjáró a felügyeleti szoftverbe való adattovábbításhoz, vagy FDM128 színes helyi kijelzős, amely akár 8 megszakító vagy Smart eszköz megjelenítését is el tudja látni.
Egy komplett kommunikációs architektúra, amely természetesen akár mérőkészülékeket is tartalmazhat, így épül fel:
Fontos megjegyezni, hogy készülékek fogyasztásának megfelelő teljesítményű 24VDC tápegység szükséges a kommunikációs hálózat működtetésére, ezt is konfigurálni kell és be kell építeni a szekrénybe.
A védelmek és kioldóegységek bemutató anyaga itt tölthető le.
A kommunikációs architektúrát és Smart Panel technológiát bemutató katalógus a hír elején található, és onnan letölthető.
A részletek és megoldások bemutatása további cikkekben folytatódik.