A temperált helyiségek padlóinak hőszigetelése elkerülhetetlen
Padló nem csak talajon van, de pince fölött, vagy épületbelsőben szintek között is, melyeknek ha eltérő a rendeltetésszerű használathoz igényelt hőmérséklete, akkor azok hőszigetelésére is figyelmet kell fordítani. Különösen emeletközi födémek esetében, hőszigeteléssel együtt nemegyszer hangszigetelési – elsősorban lépéshangszigetelési – igény is felmerül. Előre kell bocsátani, hogy az XPS lemezek ugyan kiváló hőszigetelő képességgel és számos más előnyös tulajdonsággal rendelkeznek, de anyagszerkezetükből adódóan hangszigetelésre nem alkalmasak.
A talajon fekvő padlók különleges épülethatároló szerkezeteknek számítanak, mert az alattuk lévő talaj egy igen nagy hőtehetetlenségű közeg, melynek hőmérséklete néhány méterrel a felszín alatt, az egész év folyamán gyakorlatilag állandó. E tulajdonság kedvező a téli hőveszteségek szempontjából, ami azonban csak igen nagy alapterületű épületek belső padlószakaszaira érvényes. Az ilyen épületeknél általában (állagvédelmi és energiatakarékossági szempontból) elégséges a padló külső tér felőli sávjainak (kb. 1,00 m) hőszigetelése, vagy a lábazat hőszigetelt kialakítása (célszerű a kettő együttes alkalmazása), de kis épületeknél, hőérzeti szempontból mindenképpen tanácsos a teljes padlófelület hőszigetelése.
Ha egy földszinti padló térségének hőveszteségét vizsgáljuk, pontosabb a (átlagosan) 40%-os homlokzati veszteségből legalább 5-8%-ot a lábazatnak tulajdonítani, ami egyben hozzáadódik a padló (átlagosan) 10%-kal figyelembe vehető értékéhez, azaz összességében közel 20%-os hőveszteség kezelhető padló- és lábazatszigeteléssel.
A padlók hőszigetelésében fontos szempont a beépítésre kerülő hőszigetelő anyag terhelhetősége. A tervezés során vizsgálni kell a hőszigetelő réteg vastagságát, a hőszigetelendő helyiség alapterületét, a burkolataljzat vastagságát, -fajtáját (vasalt, vagy vasalatlan), a hasznos terhek mértékét és típusát (dinamikai hatás, csúsztató igénybevétel) és ezek együttes mérlegelése alapján dönthető el a hőszigetelés típusának megválasztása.
A RAVATHERM XPS 300, 500 és 700 SL hőszigetelő lapok gyakorlatilag minden általános terhelési osztályban alkalmazhatóak, függetlenül a padlót magába foglaló helyiség rendeltetésétől. (A normál EPS termékek terhelhetőségi teljesítménye körülbelül 200 kPa-ig terjed, míg az XPS-nél 300 kPa-nál kezdődik.) A RAVATHERM XPS termékek nyomószilárdságukat tekintve, tartós terhelés esetén (hosszútávon maximum 2%-os összenyomódás mellett) 130-250 kPa feszültségre vehetők igénybe. Ez megfelel kb. 13-25 tonnás m²-kénti terhelésnek.
A RAVATHERM XPS hőszigetelés biztonsággal tervezhető és építhető be a lakásoktól kezdve a padlófűtéses közösségi tereken át egészen az igen magas terhelésű ipari padlókig.