A Rákosy Glass fűtő üvege hatékonyan emeli a komfortérzetet
A Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kar Épületgépész- és Létesítménymérnöki Tanszékén a közelmúltban komfortvizsgálatokat végeztek a Rákosy-Glass Kft. fűtő üveg termékéről.
A vizsgálatok során kiderült, hogy a megfelelő komfortérzet kialakulásához alacsony felületi hőmérsékletre beállított üvegfelület is elegendő, így a fűtő üveg üzemeltetése a minimális energiafelhasználásnak köszönhetően gazdaságos. A vizsgálati eredmények alátámasztják, hogy a Rákosy-Glass Kft. által gyártott fűtő üvegszerkezetek használatával kiküszöbölhető az üvegfelületek mellett gyakran kialakuló rossz komfortérzet, és mivel szabályozható a felületi hőmérséklet, így minden felhasználó a saját hőérzetéhez igazított hőmérsékletet tudja beállítani.
A megfelelő hőkomfort kialakítása mellett a jól megválasztott táblaméretű fűthető üveg akár önállóan is alkalmas lehet helyiségek fűtésére.
A vizsgálatok elvégzéséhez a speciálisan erre a célra kialakított mérőhelyiségben 1,7 x 1,9 m méretű, 2 kW teljesítménnyel bíró háromrétegű fűtő hőszigetelő üvegszerkezet került beépítésre. A méréshez az üveg felületétől 1 m távolságra elhelyezett termikus műembert és egy multifunkciós klímatechnikai mérőműszert (TESTO400) használtak.
Az adott tér hőérzeti értékelésére a nemzetközi gyakorlatban elfogadott és alkalmazott PMV-PPD módszert alkalmazták, ahol a PMV (Predicted Mean Vote) egy nagy létszámú embercsoport átlagos termikus hőérzetét kifejező értéke, a PPD (Predicted Percentage Dissastisfied) pedig a környezeti feltételekkel nem elégedett emberek megállapított száma százalékban kifejezve.
A hőérzet függ a levegő hőmérsékletétől, páratartalmától, a légsebességétől, a környező felületek átlagos sugárzási hőmérsékletétől, illetve az adott környezetben tartózkodó ember ruházatának jellegétől és az általa végzett tevékenységtől.
A vizsgálat során folyamatosan növelve a fűthető üveg felületi hőmérsékletét, 15 perces időintervallumokban folyt az adatgyűjtés. Az üveg hőmérsékletének növelését követően, de az adatrögzítést megelőzően természetesen kivárásra került az akklimatizációs idő. Az adatgyűjtés, és végső soron a PMV-PPD értékek vizsgálata a következő hőmérsékleti értékeken történt: 25, 28, 31, 34, 37, 40, 45 és 50 °C.