A területek kombinálhatók és moduláris kialakítással rendelkeznek, hogy igazodjanak az egyéni követelményekhez
Az inklúzió a Proludic filozófiájának alapvető eleme, mivel úgy gondolja, hogy minden gyermeknek biztosítani kell a hozzáférést a játékhoz, méghozzá ugyanazokhoz a játékokhoz.
Az inklúzió mindenki számára előnyös, a fogyatékkal élő és a nem fogyatékos gyermekek számára egyaránt, hiszen azzal csak gazdagabbak lesznek, ha a másiktól tanulnak.
A Proludic nem eltüntetni szeretné a különbségeket, hanem épp ellenkezőleg, elfogadtatni azokat a játékos eszközökön és a mindenki számára hozzáférhető kialakításon keresztül. A cél, hogy a gyermekek egy olyan gondoskodó környezetben játszanak együtt, amely megakadályozza az elszigetelődést, és ahol mindegyikük számára lehetővé válik, hogy a saját ritmusában és képességei szerint fejlődjön.
Szakértőkkel (kutatókkal, egészségügyi szakemberekkel, egyetemes tervezéssel foglalkozó szakemberekkel, fogyatékkal élő gyermekekkel foglalkozó egyesületekkel) folytatott együttműködés eredményeként azonosították a fogyatékkal élő gyermekek sajátos jellemzőit és igényeit egy játszótéren, valamint azokat a sarkalatos pontokat, amelyeket segítségül lehet hívni a különbségek kiegyenlítésére és a mindenki számára megfelelő akadálymentesítés biztosítására. A tapasztalatcseréknek köszönhetően olyan megoldásokat találtak a játékeszközök és az elrendezés tekintetében, amelyek relevánsak, megfelelőek, és soha nem megbélyegzők, sem a használatukban, sem a megítélésükben.
A befogadó játszóterek sikeres kialakítása
A befogadó játszóterek sikeres kialakítása azt jelenti, hogy a lehető legszélesebb közönség részére teszi azt hozzáférhetővé, valamint egyensúlyt teremt a fogyatékosságtól függően felmerülő különféle igények között. A Proludic hét akadálymentességre és a fogyatékosság egyetemes értelmezésének hét alapelvére támaszkodva határozta meg a befogadó játszóterek kialakításának kulcsfontosságú pontjait:
- Az akadálymentesség biztosítása
egyszerűen hozzáférhető be- és kijáratok kialakításával, és a terület oly módon történő elrendezésével, amely zökkenőmentes és kellemes közlekedést biztosít - A közös játék elősegítése
az elszigeteltség megtörésével és a kommunikáció fejlesztésével - Mindenki figyelembe vétele
olyan eszközök előnyben részesítésével, amelyek különböző fogyatékossággal élő gyermekek számára kínálnak tevékenységeket, az egészséges gyermekek bevonásával - Védelem és biztonság nyújtása
a kísérő személyek bevonásával és a játék területének kerítéssel való lehatárolásával - Könnyítse meg a használatát
a kis magasságban végezhető tevékenységek előnyben részesítésével, és azáltal, hogy az eszközök rámpán, alacsony padlón vagy biztonságos lépcsőn keresztül közelíthetők meg - Tájékozódás
a mozgások megszervezésével (jelzések, utasítások, útvonaljelzések), és a jelzéseknek az eltérő típusú fogyatékosságokhoz történő igazításával - Az érzékszervek stimulálása
a fogyatékosság ellensúlyozására és a fejlődés elősegítésére (játék a színekkel, a textúrákkal, a hangokkal)
Optimalizálja a játékterület beépítését
A Proludic szakértői csapatai diagnosztikai szolgáltatást kínálnak a játékterek beépíthetőségének elemzéséhez. A diagnózis elvégezhető egy meglévő játszótéren, hogy felmérje az elrendezés beépítését. De, egy játszótér projekten is, hogy eligazodjon az eszköz kiválasztásában.
Ez a szolgáltatás lehetővé teszi, hogy felszerelje játszótereit úgy, hogy mindenki számára elérhető, befogadó teret hozzon létre. A diagnózis eredménye megadja a szükséges válaszokat a telepítési igényekre, a befogadás és a hozzáférhetőség tekintetében.