Az Interface megvizsgálta a színek munkahelyi használatának előnyös módjait
Ma már köztudott, hogy a különböző színek különböző hatást gyakorolnak az emberek egészségére és pszichéjére. Ezért számos területen már tervezéskor figyelembe veszik az adott terület funkcióját, valamint azt, hogy milyen reakció kiváltása a cél.
Az Interface korábban már áttekintette a színek használatát a szolgáltatóipar, oktatási- és egészségügyi területeken. Most a színek munkahelyi használatának előnyös módjait vizsgálta meg.
Mindannyian ismerjük azt a koncepciót, hogy a cégek a munkahelyeik kialakításánál nagymértékben támaszkodnak a márka színeire, hogy azonnal felismerhetőek legyenek. De vajon a vállalati identitásnak ez a használata valóban emberi hasznot hoz? A színek átgondoltabb használata hatalmas előnyökkel járhat a munkatársak termelékenységére és jóllétére nézve (és természetesen sokkal kifinomultabb hatást kelt).
Ahogy más ágazatokban is, a helyiséget használó dolgozók különböző igényeinek kielégítése kulcsfontosságú. Az irodák kialakítása közvetlen hatással van a személyzet jóllétére és termelékenységére, így közvetve a vállalkozás sikerére is. Az építészek és a tervezők felelőssége, hogy elérjék ezt a sokszínűséget és jóllétet - nem könnyű feladat egy forgalmas irodában koncentrálni, ha az embernek alacsony az érzékszervi ingerek iránti ingerküszöbe. Hasonlóképpen, egy csendes térben sem biztos, hogy meg tudja valósítani a legjobb munkát az, aki egy pörgős, élénkebb környezetben érzi jól magát.
Tudjuk tehát, hogy különböző tereket kell kialakítanunk a különböző igényekhez. Ezt pedig többféleképpen is megtehetjük a színekkel történő zónázással. A színek nagy hatással lehetnek az érzelmi reakcióinkra; kutatások kimutatták, hogy amikor különböző színeket látunk, megváltoznak az olyan neurotranszmitterek, mint a szerotonin (a "boldogságkémia"), a melatonin (az alváshormon) és a noradrenalin (a stresszhormon)¹.
Tanulmányok azt is kimutatták, hogy:
– A sárga színt vidámnak és felemelőnek tartják² és pozitív hatással van a hangulatra és a jóllétre, ha olyan helyiségekben használják, amelyek célja az izgalom és az energizálás³.
– A kék színek nyugtató hatásuknak köszönhetően segíthetik az emésztést és az alvást⁴.
– A zöld színre a retinának a legkönnyebb összpontosítania, ezért kiválóan alkalmas a koncentrációra.
A Migraine Trust és a Dulux szerint a zöld a legkevésbé valószínű, hogy migrént okoz, ezért előnyös lehet olyan helyiségekben, ahol a legtöbb időt töltik a dolgozók.
Mindezek alapján, a tervezés során érdemes a színeket körültekintően megválasztani, hogy elkülönítsük a fókusz és a koncentráció helyeit a szociális területektől, a kreatív terektől és a pihenő zónáktól.
Kövesse a kutatási eredményeket és az Ökológiai Valencia Elméletet, hogy segítsen megteremteni a kívánt hangulatot, például a kékkel a nyugalmat, a zölddel a koncentrációt és a sárgával a társasági életet. A terek színekkel történő zónázása jelezheti az dolgozóknak, hogy mire szolgál a tér, és lehetővé teszi számukra, hogy preferenciáik, tevékenységük vagy hangulatuk szerint válasszanak tereket. Végül, ha figyelembe vesszük a színek elhelyezését úgy, ahogy a természetben is megtalálhatók (pl. világosabb színek vagy árnyalatok a fej fölött és gazdagabb színek vagy sötétebb árnyalatok a föld felé), az segítheti a vizuális kényelmet és a megnyugvást megteremteni.
A színek használata a munkahelyeken számos előnyt biztosíthat a covid utáni időszakban: a közlekedési útvonalak meghatározásától kezdve a padlóburkolatok használatakor a távolságtartás segítésén át a tevékenységi zónák kijelöléséig és a hangulat fokozásáig.
Az Interface mindezen tanulmányokat figyelembe véve az Ice Breaker kollekciót 16 új színnel bővítette idén, valamint az új Touch & Tones II már 48 színnel érhető el, köztük pasztell és élénk színek egyaránt megtalálhatók.
Eljött az ideje, hogy a munkahelyi színsémákat kevésbé az identitás meghatározására, mint inkább az emberi jóllét és teljesítmény fokozására alakítsuk ki.
Hivatkozások:
¹http://www.klinghardtacademy.com/images/stories/color_therapy/color_therapy_through_eyes.pdf
² https://www.pminj.org/14-smp/files/ckirby-ho.pdf
³ https://www.tibb.co.za/articles/Part-3-The-Physiology-and-Psychology-of-colour.pdf
⁴ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3188868/