Három hét alatt épült fel a 23 méter magas raktárcsarnok
A feladat nem volt egyszerű. 2950 m² felületű, 22,7 m magas tűzgátló falat kellett megépíteni úgy, hogy illeszkedjen az épület égbetörően karcsú, monumentális oszlopaihoz. Eredetileg monolit falszerkezettel készült volna az épület, de az idő rövidsége és a körülményes zsaluzás és vasszerelés miatt az előregyártott betonelemek jobb döntésnek bizonyultak. A tervezőnek a gazdaságossági szempontok mellett azzal is számolnia kellett, hogy a nagy magasságban történő építkezésnél a kiszámíthatatlan szélirány és szélerősség jelentős biztonsági kockázatot jelent. Ezért különösen fontos volt, hogy az épület minél hamarabb stabil állapotba kerüljön.
"Ha el lehet érni azt, hogy a felépítendő épület 90-95 százalékban a "tervezőasztalon szülessen meg", és a kivitelezés során a terveken nem kell változtatni, az eddig soha nem látott mértékben felgyorsíthatja az építkezést. A tervek alapján ugyanis szinte bármilyen méretre gyártott Leier vasbeton építő elemet nagyon gyorsan és pontosan le tudunk gyártani a Leier üzemekben, és pont a szükséges időre, "Just in time"-rendszerben szállítjuk az építkezésre" - mondta el Prém Szabolcs, a Leier szakértője. "A Leier kéregelemes födémet és a Leier vasbeton lépcsőelemeket a megrendeléstől számított harmadik héten szállítják, és a Leier kéregfal elemek egyedi legyártására is elegendő öt hét. Mire az épület alapját kiássák, már meg is érkeznek az egyedi, méretregyártott vasbeton elemek, és kezdődhet az építkezés, ami ezzel a módszerrel rendkívül gyors. Nem történt ez másként a Phoenix Mecano raktárépületének bővítésénél sem. A kecskeméti cég tulajdonosának több szempontból is az előregyártott elemekből történő építkezés tűnt célravezetőnek, ezért felkeresték a Leier szakértőjét és tanácsot kértek. A szakértő a Leier előre- és méretregyártott beton építőelemeit, pontosabban 28 Leier betonpillér és a közéjük elhelyezett nagyjából egyméretű kéregelem falpanelek kombinációját ajánlotta. Fontos szempont volt, hogy a panelelemek csatlakozásánál a tűzgátlást folyamatos biztosíthassák - ezt a külső és a belső betonpanel egymástól eltolt elhelyezésével oldották meg a kivitelezés során."
"Kivitelezési problémát okozott a kéregpanelek rögzítése is. A bevált gyakorlat szerint a normál kéregpaneleket ferdetámaszokkal célszerű a szerelőbetonhoz, vagy a már elkészült födémhez rögzíteni, ez azonban jelen esetben az épület jellege miatt nem volt lehetséges. A felépítés jellegét a kivitelező BetonStar által gyártott 28 db, 22-23 m magas előfeszített pillér adta meg. A falakat a pillérekből kihajtható vasalatokkal rögzítettük, a függőleges toldásoknál az átkötő vasalatok a helyszínen kerültek beépítésre. A panelek felső részénél egyedi rögzítőfülekkel tudtuk biztosítani a falak pillérekhez történő rögzítését és szinten tartását" - ismertette az alkalmazott megoldást Prém Szabolcs.
A kivitelezés gyorsasága az előre gyártott betonelemekkel igazán figyelemre méltó. A beruházói döntést a tervezés követte, majd ez év július 10-én elkezdődhetett a gyártás. Az első szállítmány Leier betonelem már július 26-án megérkezett az építkezésre, az utolsó szállítás augusztus 12-én történt. A munkások naponta 215 m² falat készítettek el kibetonozva, amit 3500 m² födémezés követett, melyhez a Leier által gyártott kéregfödémet használták. Az épület röpke 14 munkanap alatt érte el a kész állapotot, úgy, hogy a kivitelezésen mindössze 5 fő dolgozott folyamatosan. Ha nem az előregyártott megoldást választotta volna a cég, az építési idő legalább a duplájára nőtt volna a rengeteg helyszíni zsaluzási és vasszerelési munka miatt.
A kecskeméti raktárbővítés is jó példa arra, hogy a megrendelők nagy fontosságot tulajdonítanak a gyorsaság mellett a magas készültségi foknak és a nagyfokú rugalmasságnak. A szakértő szerint a méretre- és előregyártott Leier betonelemek előnyei teljes mértékben és egyértelműen kimutathatók pénzügyi-gazdasági számításokkal: a termékelőnyök mellett a létesítmények gyorsabb átadásából, korábban megkezdett működtetéséből és az ezzel járó bevételekből egyértelműen profitál az építtető, a beruházó.