Passzívház építés Internorm nyílászárókkal

Hogyan válasszunk passzívház ablakot - 1.rész - Keret

A passzívházaknál nagyon fontos szerepet játszanak a nyílászárók. A cikksorozatban szeretnének segítséget nyújtani, milyen szempontokat figyelembe véve hozzunk döntést a választásnál.

Általában a fogyasztók úgy vélik, az energia 26%-át fordítják fűtésre. A valóság kb. 53%, ezért a fűtés területén a legérdemesebb a megtakarítás lehetőségeivel foglalkozni.
A fűtési energia-veszteségnek pedig 25-30%-a a nyílászáróknál keletkezik, így ez egy megkerülhetetlenül fontos terület.
Az ablakok hőszigetelése a fal-csatlakozás minőségétől, a keret anyagától, az üveg csatlakozástól, a tömítettségtől és az üvegezéstől függ. A hőszigetelést jellemző mutató az "U" érték, mely minél kisebb, annál jobban szigetel az ablak.
A fal csatlakozás kialakításánál az egyik fontos szempont a légtömörség megvalósítása, a másik a rögzítő PUR hab előnyös rögzítő és szigetelő tulajdonságainak hosszú távú megőrzése. Ez utóbbihoz meg kell akadályozni a diffúziót, mert ha a PUR hab nedvességet kap, elveszíti jó tulajdonságait. Mindkét elvárást teljesíti az ablak tokjára és a kávára ragasztott tömítőszalaggal történő úgynevezett RAL beépítés, melyet egyenlőre csak a korral lépést tartó beépítők használnak. Szintén a fal-csatlakozásnál fontos a hőhidak létrejöttének megakadályozása, melyhez a falazatot borító szigeteléssel rá kell fordulni az ablak tokjára.
    Mitől függ az ablakkeret szigetelő képessége?
  • Beépítési mélység (keret vastagsága) - a beépítési mélység növelésével arányban javul a szigetelőképesség. A mai legnagyobb beépítési mélység mind a műanyag, mind a fa/hab/alumínium ablakoknál kb. 100 mm
  • Anyag - bár a műanyag, illetve a profil kamráiba zárt levegő, valamint a fa mint keret alapanyag jó hőszigetelő tulajdonsággal rendelkezik, a ma különleges elvárásainak teljesítéséhez mindkét alapanyagnál tovább javít a szigetelő habbal való összeépítés.
  • A kamrák száma - olyan jellemző, melyet csak a beépítési mélységgel együtt érdemes vizsgálni. Sokan azzal érvelnek termékük mellett, hogy több kamrás a profiljuk, miközben a beépítési mélység nem növekszik. Így ez nem feltétlenül jelent javulást a hőszigetelésben, sőt…
  • Acél merevítés - az elvárt stabilitás megteremtéséhez a műanyag ablakoknál szükséges acél merevítés jó hővezetése miatt ronthatja a keret szigetelő képességét. Ennek kiváltásával a szigetelés javul. Műanyag ablakok esetén ezt oldja meg az üveg profilba ragasztása, az úgynevezett Internorm Fix-O Round rendszer.
  • Tömítések száma - a mai legkorszerűbb termékek 3-szoros, megszakításmentesen megoldott, különböző anyagokból készült gumiszigeteléssel rendelkeznek. Ahhoz, hogy a háromszoros tömítés mindegyik szintje szigeteljen is (hozzá nyomódjon az ütköző felülethez), de emellett az ablak átlagos erővel zárható és nyitható maradjon rendkívüli precizitásra van szükség a nyílászárók gyártásakor, mely szintén az elmúlt évtizedben vált általunk is ismerten a vezető cégek megkülönböztető jellemzőjévé.
  • A jelenlegi csúcs-technológiát mind a műanyag, mind a fa ablak profiloknál a szendvics szerkezet jelenti, ahol a profilra kemény szigetelő hab kerül, erre pedig az időjárás viszontagságai ellen védő alumínium profil.
A tok U- értéke ezeknek megfelelően a jobb megoldásoknál pl. UF= 0,7-0,9 W/m²K
Az Internorm ablakokkal kapcsolatban további információért kattintson a hír alatti termékképre, ha árajánlatot vagy bővebb információt szeretne kérni az Internorm Ablak Kft. munkatársától, használja a megfelelő gombot.
Kapcsolódó hírek
Passzívház építés Internorm nyílászárókkal
Passzívház építés Internorm nyílászárókkal
Hogyan válasszunk passzívház ablakot - 3.rész - Komfort
Passzívház építés Internorm nyílászárókkal
Passzívház építés Internorm nyílászárókkal
Passzívház építés Internorm nyílászárókkal
Hogyan válasszunk passzívház ablakot - 2.rész - Üveg, távtartó
Passzívház építés Internorm nyílászárókkal
Kategóriák
Műanyag nyílászárók, műanyag profilrendszerek
Műanyag nyílászárók, műanyag profilrendszerek
Fa-alumínium nyílászárók
Fa-alumínium nyílászárók
Nyílászárók, felülvilágítók, vasalatok
Nyílászárók, felülvilágítók, vasalatok
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...