A borús idő, gyakori eső és ködös reggelek meglehetősen szürkévé változtatják a hétköznapokat. De az élet nem áll meg hűvösebb időben sem, a burkolási munkáknak haladnia kell.
Az aljzatkiegyenlítési, burkolási munkálatokat az időjárás jelentősen befolyásolja. A munka megkezdése előtt kiemelten fontos a külső körülmények ellenőrzése. Figyelembe kell venni a külső és belső hőmérsékletet, valamint a páratartalmat. Egyetlen tényező sem haladhatja meg azt a szintet, ami már hatással van az anyagok minőségére és bedolgozhatóságára. A kerámia burkolást általában nem lehet megkezdeni, ha a környezeti hőmérséklet +5°C fok alatt van.
És nem csak a környezeti hőmérsékletnek, hanem az alapfelület- és az anyaghőmérsékletnek is +5°C felett kell lennie. Ha a levegő hőmérséklete +5°C-os, akkor az alapfelület hőmérséklete kb. +1°C-os. Ne feledkezzen meg az épületen kívül elhelyezett fedett, de fűtetlen vagy a szabadban tárolt termékek hőmérsékletéről sem. Ahhoz, hogy az anyagok tulajdonságai és feldolgozhatósága ne változzon a kint tárolt aljzatkiegyenlítőt, ragasztóhabarcsot a feldolgozás előtt legalább 1-2 nappal érdemes bevinnie a temperált vagy fűtött helyiségbe, hogy átvegye annak hőmérsékletét.
Aljzatkiegyenlítés során az adott helyiséget mindig fűteni (vagy legalább temperálni) kell. A helyiséget nem csak addig kell fűteni, amíg kiönti az aljzatkiegyenlítőt, hanem folyamatosan, legalább 24-48 órán keresztül az öntés megkezdése előtt és az öntés befejeztével is. Fontos a feldúsult párát szellőztetéssel vagy elszívással csökkenteni, hiszen a magas páratartalom miatt szilárdsági-száradási-kötési problémák keletkezhetnek.
Az alacsony hőmérsékleten végzett kiegyenlítésnél az anyagok terülése nem ideális. Rendkívül fontos, hogy ebben az esetben nem jó megoldás a többlet víz hozzáadása a termékhez, hiszen az eredetileg megadott vízmennyiség is nehezebben párolog ilyen körülmények között és a többlet víz hozzáadásával a szilárdságot is lecsökkentjük. Ebben az esetben leginkább melegítő- és páratlanítóberendezések elhelyezése, illetve melegebb vízzel történő bekeverés (ha megoldható) javasolt.
Általánosságban elmondható, hogy az alacsony hőmérséklet, a magas páratartalom, a nagy rétegvastagság, és a nem szívó alapfelület meghosszabbítja a száradási, a kötési és a kikeményedési időt.