A vízterhelésnek megfelelő speciális szigetelő rendszerek alkalmazása
A vízterhelésnek megfelelő speciális szigetelő rendszerek alkalmazása
Nem mindegy, milyen vízzel állunk szemben! Már a tervezési fázisban fontos, hogy a megfelelő szigetelő rendszer mellett döntsünk.
Az épületeket érő nedvességhatásokat az alábbiak szerint osztályozzuk:
Felszíni víz: csapadék formájában megjelenő víz
Felszín alatti víz
- A felszín alatti talajban lévő szerkezeteket károsító nedvesség fontosabb előfordulási formái:
- talajvíz: a talajszemcsék közötti üregeket kitöltő, beszivárgó csapadékvíz, amely a szemcsék felületi vonzása által nincs lekötve (un. szabad víz). Hidrosztatikai felhajtóerőt, illetve oldalnyomást fejt ki a szerkezetekre.
- talajnedvesség: a hajszálcsöves erő hatása alatt álló és a talajszemcsékhez tapadó (un. kötött víz). A szerkezetekre csupán nedvesítő hatást gyakorol, hidrosztatikai nyomást nem fejt ki.
- talajpára: a talajvíz párolgása eredményeként a párafelfogó szerkezeteken lecsapódik és azokat átnedvesíti.
rétegvíz, torlasztott víz: vízzáró talajréteg felett vagy munkagödörben összegyűlt csapadékvíz, amely - ha nem gondoskodnak elvezetéséről - a talajvízhez hasonlóan nyomást fejt ki az épület szerkezetére.
Használati víz: az épületek vizes használati technológiájú helyiségeiben elfolyó, a szerkezeteket nedvesítő víz (pl. zuhanyozó helyiségben). Belső padló és falszigeteléssel védekezünk károsító hatása ellen.
- üzemi víz: ipari üzemekben a termelés során elfolyó - gyakran agresszív kémiai hatású - víz.
- pára: olyan vizes használati technológia esetén, amikor rendszeresen gőz keletkezik, a szerkezeteket a helyiségek felől nedvesíti a pára.Általában ott szükséges páraszigetelés, ahol a relatív légnedvesség a 75 %-ot meghaladja. A szigetelési mód meghatározása előtt tisztázandó a nedvesség elleni védelem szükséges mértéke.
A vízterhelés alapján általában négy területet különböztetünk meg:
- talajnedvesség elleni szigetelés
- nem feltorlódó szivárgó víz elleni szigetelés
- feltorlódó szivárgó víz elleni szigetelés
- víznyomás elleni szigetelés
Az alkalmazási területtől illetve a nedvesség terjedelmétől függően specializált szigetelőrendszerek léteznek. Mindenek előtt szakembernek kell megállapítania az esetleges nedvesség bejutásának útját. A vízterhelésnek megfelelő speciális szigetelő rendszert kell alkalmazni. Ezen szigetelő rendszerek előnyei magukért beszélnek: az egyes rendszerelemek tökéletesen illeszkednek egymáshoz, a rendszerek használata biztonságot jelent a legkülönbözőbb követelmények esetén is, kedvező ár-érték arány, gazdaságos feldolgozhatóság, letesztelt rétegrendek – minden felhasználási területnek megvan a maga rendszere.
A feltorlódó szivárgó víz esetén többek között a következő rendszerhez nyúlhat a szakember:
- Alapozó: Murexin 111 N Szigetelő bevonat
- Szigetelőbevonat: Murexin 2K Standard, két rétegben
- XPS szigetelőlapok: Murexin 2K Standard-dal ragasztva
A talajjal érintkező épületrészek szigetelése különböző módon történhet:
Összetétel alapján megkülönböztetünk 1 és 2 komponensű termékeket. Az egykomponensű termékeknek (1K) nincs fazékidejük, rögtön, keverés nélkül egyszerűen feldolgozhatók. A már megkezdett és jól lezárt csomagolású anyagot a későbbiekben is fel lehet használni. A kétkomponensű termékeket (2K) át kell keverni, ennek megfelelően fazékidejük van, de a gyors kötési idő miatt már feldolgozás után időjárásállóak.
Fókuszban a Murexin 111 N bitumenes bevonóanyag és a Murexin LF 400 bitumenes emulzió
- kiadós
- kenhető és szórható
- hevített bitumenes szigetelő lemezek előtti alapozásra
- bitumenes vastagbevonatok alá
- a feldolgozóbarát konzisztenciájuk miatt nem kell lakkbenzinnel hígítani
111 N bitumenes szigetelő bevonat
Tartósan elasztikus, oldószerszegény, töltetlen, enyhén érezhető szagú, kenhető bitumenes oldat. Hígított savaknak (kivétel oxidáló) és lúgoknak ellenáll 2%-os koncentrációig. Kül- és beltérben, mint védőbevonat betonra, vakolatra, falazatra, fasercementre, fára, gipszre és acélra, valamint alapok szigeteléséhez (min. 3 réteg). Jól beszívódik az alapfelületbe.
A hidegen és melegen feldolgozandó vastagbevonatok alapozója, fóliák, kátránypapírlemezek ragasztásához. Alkalmazható, mint tetőlakk a kopott bitumenlemezekhez, alapozóként a lángolvasztásos ragasztásnál és az aszfaltfelületek frissítéséhez.
Nem alkalmas ivóvíztartályok és csövek belső bevonataként. Oldószerekkel, olajokkal és zsírral szemben nem ellenálló. Vízszintes és függőleges, valamint enyhén nedves alapfelületekre is felhordható
LF 400 bitumenes alapozó
Oldószermentes, környezetbarát, természetes szagú, kenhető és szórható, hidegen feldolgozható emulzióbázisú bitumenes alapozó betonra és falazatra. Kül- és beltéren használható, mint alapozó és tapadásjavító a bitumenes vastagbevonatokhoz. Mattnedves alapfelületre is felhordható.
Hidegen felhordható egykomponensű bitumenes kent szigetelések:
- BS 1K Profi bitumenes ragasztó és vastagbevonat
- 1K PS bitumenes vastagbevonat
- 1K Express bitumenes vastagbevonat
Hidegen felhordható kétkomponensű bitumenes kent szigetelések:
- 2K Standard bitumenes vastagbevonat
- 2K PS bitumenes vastagbevonat
- 2K BF szigetelőbevonat
A Murexin bitumenes bevonatok letölthető katalógusait a hír alatti termékképekre kattintva érheti el. Amennyiben árajánlatot vagy részletes felvilágosítást szeretne kérni a Murexin Kft. munkatársától, használja a megfelelő gombot.