Hogyan határozzuk meg, mennyi aljzatkiegyenlítőre lesz szükségünk?
- Murexin Standard aljzatkiegyenlítő 1-5 mm rétegvastagságig, CT-C30- F7
- Murexin ST12 aljzatkiegyenlítő 2-12 mm rétegvastagságig, CT-C25- F5
- Murexin ST 15 aljzatkiegyenlítő 3-15 mm rétegvastagságig, CT-C25- F5
- Murexin ST 25 aljzatkiegyenlítő 2-35 mm rétegvastagságig, CT-C25- F6
- Murexin OS 50 Objekt Plus aljzatkiegyenlítő 1-10 mm rétegvastagságig, CT-C35- F7
- Murexin NE 30 Extrém aljzatkiegyenlítő 2-30 mm rétegvastagságig, CT-C40- F7
- Murexin NH 75 fa aljzatkiegyenlítő 3-20 mm rétegvastagságig, CT-C40- F10
- Murexin SL 52 gyors aljzatkiegyenlítő 2-20 mm rétegvastagságig, CT-C60- F15
- Murexin FMA 30 kültéri aljzatkiegyenlítő 5-30 mm rétegvastagságig, CT-C25- F7
- Murexin FMI 50 ipari aljzatkiegyenlítő 3-50 mm rétegvastagságig, CT-C35- F10
Négy lehetőség közül választhatunk:
- A legegyszerűbb, ha magassági pontokat készítünk pl. csempedarabokból vagy gyorskötésű javítóanyagból, majd szintezőléccel állapítjuk meg az aljzatkiegyenlítő vastagságát.
- A pontosabb eredmény érdekében dolgozhatunk szintezőbakokkal is. Az egyik bakot a nullpontra, a másikat pedig egy kicsit távolabb tegyük, majd utóbbit vízmérték segítségével állítsuk egyenesbe.
- A szintezőléccel és szintezőékkel is meg tudjuk nézni az alapfelületet, ahol mélyedések vannak, ott körberajzoljuk, majd ezt a részt szintbe hozzuk csiszolás és alapozás után a kívánt rétegvastagságban aljzatkiegyenlítővel.
- Végül használhatjuk a legbiztosabb módszert, a lézeres mérést is.
Az alábbi szerszámokat kell alkalmazni a kiegyenlítéseknél: esztrichkard (esztrichsimító), fogazott glettvas, illetve rákel (lepke), valamint az aljzatkiegyenlítők felhordásánál ne felejtsük el a tüskéshengert és a szöges cipőt sem. Az adott szerszámokkal különböző rétegvastagságokat is be lehet állítani.
Egyértelműen kijelenthető, hogy egységes felületet és egyenletes rétegvastagságot a rákel (lepke) segítségével lehet elérni.
A tüskéshenger alkalmazásával a kiegyenlítő ülepedését is meg lehet akadályozni, illetve segítjük a kiegyenlítő terülését is.
Anyagszükséglet számítás
Az anyagszükséglet számításánál nem csak a mélyedések számítanak, erre még rá kell számolni a szükséges rétegvastagságot is, hiszen a mélyedések kiszámításánál csak a legmagasabb ponthoz viszonyítottunk. A nullpont megkeresése után szintezőléc és szintezőék segítségével megmérjük a mélyedéseket és jelöljük, majd ezzel a munkafolyamattal felmérjük az adott helyiséget (lépcsőzetesen-átlósan haladunk előre).
Példa:
Az átlós mérésből kiderül, hogyha 5 mm a mélység, akkor ennek a középértékét vesszük, mely 2,5 mm. A Murexin ST12 aljzatkiegyenlítő szükséges rétegvastagsága 2 mm. Tehát az anyagszükségletet 4,5 mm (2,5 mm + 2 mm) vastagságra kell számolni.
Mélyedés: A Murexin ST12 aljzatkiegyenlítő anyagszükséglete 1,5 kg/m²/mm. Ha az adott mélyedés területe, melyet ki kell egyenlíteni aljzatkiegyenlítővel 3 m², akkor:
anyagszükséglet x rétegvastagság x kiegyenlítendő terület
azaz
1,5 kg/m²/mm x 2,5 mm x 3 m²= 11,25 kg
Aljzatkiegyenlítő szükséges rétegvastagsága: 2 mm
anyagszükséglet x rétegvastagság x kiegyenlítendő terület (pl. 10 m²)
1,5 kg/m²/mm x 2 mm x 10 m²= 30 kg
Összes aljzatkiegyenlítő anyagszükséglet:
11,25 kg + 30 kg = 41,25 kg
Tehát, külön-külön kiszámoljuk a mélyedések anyagszükségleteit és végül a teljes felületre számoljuk a szükséges rétegvastagság anyagszükségletét.
Nagy felületen történő aljzatkiegyenlítéseknél mindig törekedni kell arra, hogy egy munkafolyamatban kell befejezni az adott helyiség aljzatkiegyenlítését.
- Sose hagyjuk félbe az aljzatkiegyenlítést! Ha elindul a kötési-száradási folyamat az aljzatkiegyenlítőnél, nincs az a szerszám, amivel síkba hozható az aljzatkiegyenlítő.
- Mindig a kijárat felé haladjunk.
- A rövidebb oldalról induljunk, a munkások 4-5 méterrel kövessék egymást. Aki végez az öntéssel, kezdi a következő csíkot. A rövidebb mérettől függ, hány ember kell. Általánosan kijelenthető, hogy kb. 25 m–hez kb. 5 ember szükséges, aki az aljzatkiegyenlítőt dolgozza el és mindegyikhez még 2 ember szükséges, mint „kiszolgáló” ember (előkészítő-keverő- szállító). Tehát minimum 10 „kiszolgáló” ember, azaz a teljes létszám min. 15 fő, de legalább annyi „kiszolgáló” ember legyen, mint amennyi az öntést végzi. (ábra)
- Szorosan egymás mellé kell önteni a kiegyenlítő anyagot, mert az aljzatkiegyenlítő így könnyebben összeterül és nem marad stócos (vállas) a felülete.
A Murexin aljzatkiegyenlítők letölthető katalógusait a hír alatti termékképekre kattintva érheti el. Amennyiben árajánlatot vagy részletes felvilágosítást szeretne kérni a Murexin Kft. munkatársától, használja a megfelelő gombot.