A zsaluk műemléki környezetben, speciális körülmények között történő felhasználása nem gyakori eset, előfordulhat azonban számos műemlékkel teli nagyvárosban, akár Magyarországon is. Az alábbi példákban egy közlekedésfejlesztési projekt és egy Bécs központjában a főfalakig visszabontott műemlék épület kerül a fókuszba a speciális zsaluhasználatuk miatt.
Bármilyen építkezésről legyen is szó, szükség lehet annak hatékonyságát és a biztonságot is garantáló modern zsalueszközökre, ami természetesen nem csak műemléki környezetben vagy szűkös belvárosokban fordulhat elő. Ilyen eset volt a stuttgarti U6-os villamosvonal meghosszabbítása is, ahol az új szakasz jelentősége abban állt, hogy segítségével az utasok a város észak-nyugati részéből átszállás nélkül juthatnak el a város déli részén található repülőtérre. A beruházás során az egyik legnagyobb kihívásokkal járó és legkomplexebb feladat volt a függőleges pikkelybordázatú, nem mindennapi méretű és kialakítású szögtámfal felépítése. A falszerkezethez, amelynek fejvége a repülőtér és a vásárterület között található, a MEVA szakértői csapata egyedi 3D-s konstrukciót fejlesztett ki. A bonyolult feladat kivitelezését a MEVA rendszerzsaluzatai közül a támfalak megtámasztásához használt Triplex moduláris rendszer támogatta.
Egy ilyen nagy volumenű, jelentős, infrastrukturális beruházáshoz képest a sűrűn beépített belvárosi területeken és ráadásul műemléki környezetben zajló épületfelújítás ennél is több megoldandó feladattal járhat, ahogy ez Bécs belvárosában is történt.
Megtámasztott pengefalak
Egy, a főfalakig visszabontott, belvárosi, műemlék épület megmaradt tégla homlokzati falainak, úgynevezett pengefalainak megtámasztása a folyamat kétségkívül igen izgalmas része. Többek között ez volt a feladat Bécs központjában, ahol a Schubrig GmbH a műemlék épület teljes rekonstrukciójával modern lakásokat alakított ki. Elengedhetetlenül szükséges volt a történelmi homlokzat megőrzéséhez a biztonságos megtámasztás, amihez a beruházó a MEVA Triplex moduláris támasztórendszerét választotta.
Az építkezés alatt a négy, egyenként 3 m magas emelet födémjei és falai a homlokzat mögött, láthatatlanul meredtek a magasba. Feladat volt annak megoldása, hogy a forgalmas és elegáns belvárosban a környék lakói és az ott közlekedők a lehető legkevesebbet érzékeljenek a modern lakások kialakításának folyamatából és eközben a bécsi Bischof-Faber-Platz történelmi utcaképe változatlan maradjon. Természetesen a Triplex támaszok megbízhatóan és helytakarékosan tartották a külső falakat.
A Triplex moduláris támasztórendszert döntően magas falzsaluk felállítására használják, egyoldali felhasználásoknál pedig az STB-támasztóbakokkal együtt kerül a kivitelezésre. A Triplex erősségei közé tartozik a járófelületek, konzolosan kinyúló födémek és lebegő balkonok rugalmas és biztonságos alátámasztása, valamint függőleges és – mint ebben az esetben is – vízszintes támasztásra is jól használhatók.
A bécsi műemlék épület külső falai mögé 5, néhol azonban több mint 10 m hosszú Triplex támaszok kerültek. Ezeket a kivitelezők a könnyen kezelhető 50, 100, 200 és 300 cm hosszú alapelemekből, közdarabokból gyorsan szerelték össze. A kívánt hossz beállítását a fejelemben lévő jobb- és balmenetes orsók forgatásával fokozatmentesen végezték. A merevítő hevederekhez rögzített filigrán, de robusztus támaszok biztosították a falazatot, mégis elég hely maradt a téglafal mögötti tér kiépítéséhez.
Adatok:
Projekt: Műemléki lakóépület felújítása (Bécs)
Kivitelező: Schubrig GmbH, Krems (A)
Felhasznált MEVA rendszerek: Triplex oldaltámasz