A jó burkolat a jó aljzattal kezdődik, a jó aljzat, pedig a megfelelő anyagválasztással
A jó aljzat és a jó alapfelület minden jó burkolatnak az alapja. Jó alapfelület nélkül az elkészült burkolattal is számos probléma adódhat. Milyen is egy jó aljzat? Elsősorban megfelelő teherbírással rendelkezik, megfelelően sík, egységes, ép, laza leváló részektől, repedésektől mentes. Ezen felül, hogy megbízhatóan burkolhassunk rá, kellően érlelt és száraz.
Ha az előzőeknek mindenben meg akarunk felelni, akkor az aljzat, illetve esztrich készítésére az egyik legjobb megoldás, ha azt Topcem esztrichcementtel, vagy Topcem Pronto készrekevert száraz esztrichből készítjük.
A Topcem-ből, illetve Topcem Pronto-ból készült esztrich gyors száradású, normál kötésidejű, zsugorodás-kompenzált. Az ezekkel készített aljzat 24 óra múlva már hidegburkolattal, 3 nap múlva melegburkolattal burkolható.
Kisebb munkákhoz, igényes munkavégzéshez praktikus a készrekevert Topcem Pronto alkalmazása. Nagyobb munkákon gazdaságosabb megoldást nyújt a Topcem esztrichcement, amelyhez még a megfelelő szemmegoszlású 0/8-as szemcseméretű homokos kavics adalékot kell keverni.
A jó anyagon kívül a pontos és precíz munka biztosítja, hogy az elkészült felületünk tökéletes legyen. Nagyon fontos, hogy az esztrichek kialakítására vonatkozó általános szabályokat tartsuk be.
Alakítsuk ki a megfelelő perem és meződilatációkat, úsztatott és csúsztatott esztrich esetén az úsztató, lépéshang- vagy hőszigetelő réteget és mind az úsztatott mind a csúsztatott esztrich készítését megelőzően az elválasztó réteget, technológiai fóliát fektessük le. Kötött vagy kontakt esztrich esetén pedig készüljünk előre bekevert tapadóhíddal, melyre nedves a nedves módon kerülhet majd rá az esztrich réteg.
Ahhoz, hogy a kész felület síkja pontos legyen, mindenekelőtt ki kell mérni annak helyét. Célszerű egy vízszintes síkot feljelölni a falra, amihez képest az aljzat síkja mindenhol azonos távolságra kell, hogy elhelyezkedjen.
Ez praktikusan az építőiparban szokásos, a végleges tervezett padlósíkhoz képest +1,0 m szint szokott lenni. A kimérés történhet slag vagy hagyományos vízmértékkel, optikai vagy lézeres szintezővel.
Különösen kisebb beltéri helységekben a legpraktikusabb megoldást a lézeres eszközök nyújtják. Amennyiben nagyobb a helység, mindenféleképpen érdemes a szinteket ellenőrizni szintező segítségével is az esztrich készítése során mezőben is.
A Topcem, illetve Topcem Pronto alkalmazásának egyik legfontosabb részlete, a megfelelő keverővíz arány betartása. Csak így biztosítható a gyors száradás, és az észrevehető zsugorodás és repedésképződés elkerülése. Nagyon fontos, hogy Topcem alkalmazásakor mindenféleképpen vegyük figyelembe az adalékanyagok nedvességtartalmát is. Ez akár olyan jelentős is lehet, hogy nem is kell többletvíz a keverékhez. A bekevert anyag úgynevezett földnedves konzisztenciájú lesz.
Topcem Pronto alkalmazásakor a keverővíz egyszerűen kimérhető akár keverőszárral, szabadesésű vagy kényszerkeverővel, akár esztrichpumpával történik a keverés. Topcem esetén viszont mindenféleképpen rutint igényel, a megfelelő keverővíz mennyiség megállapítása. A keverővíz mennyisége esztrichpumpával történő bekeverés és anyagmozgatás esetén jelentősen befolyásolja az anyag bedolgozhatóságát, pumpálhatóságát is. Túlvizezett anyag nehezebben továbbítható.
Az esztrich készítését a bekevert anyag terítését, a szintek beállításával kezdjük. Ehhez először pontokban állítsuk be a kívánt síkot. Ezt követően a pontok összekötésével alakítsunk ki úgynevezett vezetősávokat. A munka léptékétől, létszámtól függően készülhetnek a vezetősávok folyamatosan, szintező pontok nélkül is. A vezetősávok kialakítására fordítsunk nagy figyelmet, mivel ezek a sávok adják meg az esztrich felületének síkját, ezeknek a sávoknak a pontossága biztosítja a további munkavégzés gördülékenységét. A vezetősávokat olyan távolságra fektessük egymástól, hogy a közé kerülő mezőt le tudjuk úgy húzni, hogy azok mindkét oldalon megvezessék a lehúzáshoz használt eszközt, például öleslécet. Mind a vezetősávok készítésekor, mind a vezetősávok közötti mező kitöltésekor, folyamatosan tömörítsük az esztrich keveréket a bedolgozás folyamán, hogy az teljes keresztmetszetében tömör, és teherbíró legyen.
A felület tömörítését, lehúzását követően, az anyagot, ahogy haladunk, folyamatosan simítsuk is be. Ehhez a nagyobb munkákon célszerűen használható rotoros simító is. A Topcem, illetve Topcem Pronto felhasználásával készült esztrich kedvező körülmények között nem igényel különösebb utókezelést. Nagy melegben, vagy, ha nem tudjuk lezárni az épületet és ezzel megakadályozni a huzatot, érdemes az esztrich felületét az első napokban takarással védeni.
Topcem bekeverése csigás keverőgépben
Topcem bekeverése automata esztrichkeverővel
Topcem keverék adagolása
Vezetősáv készítése
Tapadóhíd felhordása Topcem-mel készített kötött esztrich alá
Acélrudakkal erősített Topcem esztrich
Acélrudakkal erősített Topcem esztrich
Topcem esztrich felületének gépi simítása
Az így elkészített aljzatunk teherbíró, repedésmentes, sík, szilárd és pormentes felületet ad. Elkészülte után 24 órával alkalmas hidegburkolat, 3 nappal melegburkolat fogadására. Ha pontosan dolgoztunk, hidegburkolás előtt már további kiegyenlítő rétegre nincs szükségünk.
A Topcem és Topcem Pronto esztrichek letölthető termékismertetőiért kattintson a hír alatti termékképekre. Amennyiben árajánlatot vagy egyéb információt szeretne kérni a Mapei Kft. munkatársától, használja a megfelelő gombot.