Hosszú az út a kőbányától a burkolásig. Egy út, ami sokszor rögös, buktatókkal teli, de amit elfelejtünk, amikor egy elegáns nappaliban, csillogó bevásárlóközpontban vagy antik fürdőben találkozunk a természetes kövekkel kialakított fantasztikus burkolatokkal. A kövek a tartósságuk, szépségük, gazdag szín- és formaválasztékuk miatt mindig is népszerűek voltak az építészetben.
Azonban nem szabad elfeledkezni arról, hogy a kövek természetes és rendkívül változatos anyagok, amit figyelembe kell venni a használt segédanyagok választásánál. Ha nem tesszük, akkor ennek következménye könnyen lehet jelentős esztétikai vagy műszaki kár.
- A kövek méretpontossága kisebb, mint a kerámiáké.
Egy első osztályú vágott kőnél a vastagság megengedett eltérése ±10%, ami egy 2 cm-es kőnél ±2 mm-t jelent. Ez egy roppantott (hasított) kőnél lényegesen nagyobb lehet. Ezért van, hogy legalább egy középvastag, azaz legalább 10 mm vagy nagyobb vastagságban felhordható ragasztót kell választanunk. - Meglepő, de számos kőfajta a víz hatására változtatja az alakját, azaz vetemedik. Emiatt előfordul, hogy a leragasztott burkolat a burkolás befejezése után néhány óra elteltével egyenetlen, azaz fogas lesz. Szélsőséges esetben még az aljzattól is elválhat. Ennek a problémának az elkerülésére válasszunk gyorskötő vagy vízmentes ragasztót. A Mapei választékában erre gyorskötő ragasztóként az Elastorapid-ot és a Keraquick Maxi S1-et javasolják, vízmentes ragasztóként pedig a Kerapoxy Adhesive és a Keralastic T használható.
- A kövek burkoláskor a színüket is gyakran változtatják. Ennek több oka is lehet, például valamilyen vegyi reakció a kő és a segédanyag között, vagy egyszerűen az történik, hogy a cementes ragasztó leve a kő kapillárisain keresztül felszívódik és elszínezi a lapot. Ez utóbbi eset miatt kell a világos kövekhez fehér ragasztót, a sötét kövekhez szürke ragasztót kell választani. Ezen kívül fontos az üregmentes ragasztás is, mert a csíkos kő sokkal feltűnőbb, mint a kicsit más színű.
- A kő felületén kialakuló sókiválás előfordulását csökkenti a ragasztó trassz tartalma. Ezért nem gyorskötő vagy vízmentes ragasztók használata esetén érdemes trassz tartalmú terméket választani.
A Mapestone TM Plus egy olyan normál kötésidejű ragasztó, ami alkalmas vetemedésre és elszíneződésre nem hajlamos kövekhez. Szerencsére Magyarországon használt kőburkolatok nagy része ilyen. A Mapestone TM Plus normál kötésidejű és akár 20 mm vastagságú ragasztóágy is kialakítható vele. Különösen alkalmas egyenetlen vastagságú vagy a hátoldalukon erősen profilírozott, mélybordás és nagyméretű természetes kőlapok ragasztásához. Trassz tartalma erősen csökkenti a sókiválás veszélyét.
A természetes kövek burkolása gyönyörű, de nagy hozzáértést követelő feladat. A használandó segédanyag kiválasztásában segítenek a Mapei szaktanácsadói.